Mosul

Irácká jednotka odpadlíků zachrání život mladému policistovi, který se pak přidá k jejich boji proti Islámskému státu tam, kde kdysi bývaly ulice Mosulu. (Netflix)

gogo76

Mám slabosť pre filmy z tohto bezútešného prostredia. Hneď ako ho Netflix zaradil do ponuky som sa na neho chystal. Zázrak som nečakal, ale dokonalý vizuál a atmosféru dosť poškodil nefunkčný príbeh. Celý čas sa iba presúvame z jedného miesta na iné, ale tá konečná stanica je pre diváka, ale aj filmové postavy v nedohľadne. Mladík medzi neznámymi postavami mi pripomínal nedávne Sicario. Neviem, kde sa natáčalo, ale tie ruiny a zničené domy pripomínali Irak dokonale. Akčné scény sú realisticky podané a zručne natočené, ale ako som spomenul filmy sú hlavne o príbehu a tu som nič moc nenašiel. Je to škoda pretože potenciál tu bol veľký. 60%. ()

klukluka

S tím, jak se v Česku rozevřely nůžky mezi bohatými a chudými, se většině lidí žije čím dál hůř. Aby to tak nebolelo, slyšíme věčně někoho mudrovat o tom, jaký jsme měli štěstí, že jsme se narodili, nebo že žijeme právě tady, protože jsou na světě místa, kde naše problémy nejsou údajně vůbec žádné problémy. Toho, kdo ty problémy má, to neuchlácholí, ty jeho problémy kvůli tomu najednou nezmizí, ale vidět totálně rozbombardovanej Mosul, sledovat, že v těch ruinách je skutečně někdo nucen dál žít, i s tím rizikem, že příští výbuch nezničí jen další část domu, ale připraví o život nebo část těla někoho z vašich nejbližších, to je pro Středoevropana momentálně naštěstí fakt dystopická sci-fi. Jenomže tam se to donedávna opravdu dělo a v menší míře se to tam pořád děje. Z dokumentárního hlediska má ten film velkej význam a dopad, a za to ode mě dostal jednu generálskou hvězdu navíc. ()

Martin741

Dlho som rozmyslal, ci su to relane ruiny alebo len kulisy. Je dost mozne, ze sa tocilo v realnom Mosuli a pekne to tam vyzera. Film je uplne bez znamych hercov alebo hereciek. Tvorcovia asi doma videli Black Hawk Down a tak chceli natocit nieco na ten sposob. Ruiny ma ale nebavili, ja mam rad, ked sa na sracky rozstrielaju uplne nove, najmodernejsie budovy : 55 % ()

Lacike

Štandardný military akčniak v ktorom si parta Iráčanov vyšla na špacírku po polorozpadnutom meste a sem tam sa pripletie do prestrelky so zákernými Islámskymi fanatikmi. Technická stránka je ok. Prestrelky sú v takom tom realistickom štýle s dôrazom na nejakú zmysluplnú taktiku. Členovia komanda majú napriek skratkovitosti akú takú charizmu a tak sa mi úplne neplietli. Má to krátku stopáž, ledva 90 minút bez titulkov. Proste taká typická béčková produkcia Netflixu, ktorá na top filmy tohto žánru nemá. Kto má rád tento typ filmov, tak by mal byť celkom spokojný, ale moja šálka kávy to nieje. 4/10. ()

pepo

Sústredí sa to viac na atmosféru než na postavy alebo príbeh. Dosť pomáha autenticita (celé to je v arabčine) a nepredvídateľnosť. No adrenalín aj emócie to doluje dosť ťažko. Hore film dvíha záverečná pointa, ktorá tomu celému zmysel a pôsobí krásne ľudsky. Porovnávať to s Black Hawk Down alebo aspoň 13 hodinami je nepatričné. Slabších 7/10 ()

• Film je natočen dle skutečných událostí, které se staly během velké operace „We Are Coming, Nineveh“ v roce 2016. Byl to právě Nineveh SWAT Team, který jako jediný Mosul neopustil z důvodu obav o jejich rodiny, které ve městě žily. Trvalo 4 roky, než byl Mosul osvobozen a během celé té doby bez přestávky bojovali proti Islámskému státu. (UncleMorty)
  • Název filmu se objeví až na jeho konci. (Duoscop)
  • Verzia na Netflixe je o 15 minút dlhšia než verzia premietaná na festivaloch v r. 2019. (Wargoo)