Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Královna Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Ivy Haralson) bojují o ochranu svého národa před zasahujícími světovými mocnostmi poté, co se rozšířily zprávy o smrti krále T’Chally. Zatímco se obyvatelé Wakandy snaží přijmout svou další kapitolu, hrdinové se musí spojit a s pomocí Nakii (Lupita Nyong'o) a Everetta Rosse (Martin Freeman) vytvořit nový svět pro království Wakanda. (Falcon)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (584)

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Nebylo to zlé, ale doufal jsem trochu víc. Nevtáhlo mě to tak, jak jsem se těšil. Ano, Mayové byli nestandardně krvelační, přesto na mě však základy konfliktu působily poněkud uměle. Wakanda Forewer, mám však pocit, že to mohla být "víc Wakanda". Asi budu muset vidět znova. ■ P.S. The Woman King se mi paradoxně svojí kompaktností líbilo víc (a dahomejské amazonky byly inspirací pro Dora Milaje v Black Panterovi). ()

TheEvilTwin 

všechny recenze uživatele

Pantera jsem vždy považoval za tak nějak nejnudnějšího avengera, a tudíž jsem byl k filmu skeptický. Trailer byl nudný, stopáž 160 minut mě zde odrazovala a úplně jsem si nebyl jistý, jaké to bude. Musím ale říct, že výsledek je víc než dobrý a stejně jako byli oproti běžnému "marvelu" jiní Eternals, tak pro nového Pantera to platí dvojnásob. Znatelně se ubírá na cringe humoru, CGI akcích a digibordelu na vizuální uspokojení puberťáků a přidávají se hutné emoce, důkladné nahlédnutí do celého systému Wakandy a dospělácký styl, který zde sedí naprosto perfektně. Dále chválím hudbu, která zde doslova "bije do uší" a na celém zážitku znatelně přidává. První třetina je bezkonkurenčně za plnou palbu (proslov královny v OSN a útok nového podmořského světa na americkou loď byly vypjaté scény, u kterých jsem byl přikovaný do sedačky, to mocně doplňuje excelentní hudební podkres a vynalézavé nápady - sirény vábící nepřátele do moře, background podmořské rasy z Talokan, obleky z Wakandy...), druhá třetina trochu sešlápla z plynu, ale na druhou stranu šikovně vykreslila motivaci záporáka a celý podmořský systém, a v poslední třetině jsme se dočkali i finálního battlu. Z výsledku jsem vlastně překvapivě hodně nadšený a ikdyž to své mouchy má a dokonalé to není, celý film fungoval nečekaně dobře a konzistentně a do budoucího marvelu přináší zábavné postavy, které nám ještě dost ukážou (enjoy post-credit scene :3) ()

Reklama

Botič 

všechny recenze uživatele

Ryan Coogler je úplně jinde oproti ostatním tvůrcům MARVELovek. A na BP:WF je vidět, že mu tahle stáj zbytečně drtí tvůrčí křídla. Takžu tu máme výborné intimní drama o vyrovnání se se ztrátou. Naposledy mě v prvních minutách dokázalo rozbrečet snad jen Vzhůru do oblak. Ale pak tu je taky povinný a dost nesmyslný akční CGI servis. Nemluvě o totálně zbytečném prostoru pro Martina Freemana. ()

Nin 

všechny recenze uživatele

Dobré marvelovky nechť žijí. A tohle je kupodivu ten případ, ačkoliv je mi jasné, že ne každý se mnou bude souhlasit. Prvního Panthera považuju za průměrný film a v rámci MCU jeden z nejslabších filmů. Od dvojky jsem tedy neměl prakticky žádná očekávání, dokonce jsem se spíš obával. Black Panther 2 je jakýmsi posmutnělým blockbusterem. Najdeme v něm impozantní akční scény, ale velkým tématem je tu Ztráta. Samozřejmě především ztráta Chadwicka Bosemana / prvního Panthera, která rámuje celý film, ale o něco přichází a snaží se s tím vyrovnat i další postavy - například padouch Namor. Tato slavná komiksová postava se poprvé objevuje na velkém plátně a dočkala se oproti komiksu celé řady změn... a kupodivu mezi ně nepatří absence křidýlek na nohách. Přesto se jedná o jednoho z nejzajímavějších padouchů marvelovského filmového vesmíru. Má dostatečné charisma i motivaci a jde z něho i docela strach. Když se poprví objeví na scéně jeho podmořský lid, jde o vyloženě hororovou scénu. Tato mořská říše je hezká na pohled, ale obývá válečníky, kteří jsou mimořádně silní i nelítostní. V prvním díle Panthera jsme tu měli především Black Power, nyní je tu dokonce důraz Black Female Power. A je to fajn, protože všechny představitelky jsou dobře vybrané a hrají dostatečně přesvědčivě. U Shuri je to především to, že je děsně cool, ale i to stačí. Nebudeme si nic namlouvat, z větší části to je hlavně povrchní akčňárna s cool postavami - jako většina Marvelu. A tak to máme (někteří) rádi. Podobně jako u předchozích marvelovek tu můžeme najít slušné logické díry nebo alespoň něco, co není dostatečně vysvětlené (proč třeba bojují tolik na moři, když tam mají "atlantíďani" jasnou výhodu). Je to spíš hrané na efekt. A to funguje, protože vizuálně je to krása, a dobrý výběr hudby podtrhuje působivost scén. Celkově vydařená mainstreamová komiksárna. (8/10) ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Skromná, citlivá a uctivá pieta ikony, která z nepochopitelných důvodů je ve filmu, který trvá ke třem hodinám. Méně je někdy opravdu více a bez několika akčních scén bych se v klidu obešel. Ať už to bylo kvůli rozpočtu nebo náročnosti natáčení, první polovina filmu se prakticky celá odehrává ve tmě, šeru či pod vodou pokaždé, kdy se schyluje k boji nebo se děje něco obzvlášť dramatického. Nedokážu vysvětlit, jak může poslední sbohem Chadwicku Bosemanovi, terapeutický návod, jak se vyrovnat s odchodem blízké osoby, politický thriller, souboj říší a snaha překročit vlastní stín fungovat dohromady, ale přece jen se to povedlo. Snad díky fenomenální Angele Bassett, snad díky dlouho odkládanému, ale ve své nevyhnutelnosti efektnímu objevení se titulního obleku. 70% ()

Galerie (64)

Zajímavosti (48)

  • Jedna ze zpráv běžících na konci zpravodajských scén odkazuje na Scotta Langa (Paul Rudd) a jeho knihu „Pozor na malého chlapíka!“, která je součástí děje Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023). (mikki089)
  • Tenoch Huerta (Namor) neuměl plavat, když mu byla role nabídnuta. Když se ho režisér Ryan Coogler zeptal, jaké jsou jeho plavecké dovednosti, odpověděl, že se nikdy nepotopil pod vodu. V rámci příprav nakonec podstoupil několik lekcí plavání. (NiWi)
  • Namor (Tenoch Huerta) je ve filmu také označován jako K’uk’ulkan. K'uk'ulkan je skutečně jméno hadího boha, který byl uctíván yucateckými Mayi před španělským dobytím poloostrova Yucatán. Je úzce spřízněn s bohy Q’uq’umatzem lidu K’iche‘ a Quetzalcoatlem z aztécké mytologie. Na Yucatánu jsou také zmínky o člověku K’uk’ulkanovi. Touto osobou byl nejspíše vládce nebo kněz v Chichén Itzá v 10. století. Jako o historické osobě se o něm ale zmiňují až Mayové v 16. století, do té doby byl vyobrazován jako Vidoucí had obtočený okolo urozených postav. (Kubaaa97)

Související novinky

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři

04.09.2023

Stávka nebo ne, šéf studia Disney Bob Iger už delší dobu tvrdí, že společnost hodlá výrazně ubrat na míře obsahu, zejména toho seriálového, který proudí na streamovací službu Disney+. A platí to… (více)

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Sezóna dlouhých stopáží rozhodně nekončí a už brzy nás po tříhodinovém kolosu jménem Oppenheimer čekají další obsáhlá dramata – Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce (206 minut) a Scottův Napoleon … (více)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

13.03.2023

V noci z 12. na 13. března proběhl v losangeleském Dolby Theatre slavnostní ceremoniál 95. ročníku předávání prestižních Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Opulentním… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Reklama

Reklama