New York, dvacáté třetí století. Země má být co nevidět zničena obří ohnivou koulí, která se na ni řítí. Cornelius (Ian Holm), starý mnich, však ví, čím tento hořící kolos zastavit: Pátým elementem. Je to Nejvyšší existence, propojující čtyři základní Elementy – vzduch, vodu, oheň a Zemi, které pouze společně, jako jediná Moc, mohou zastavit blížící se Zlo. Cornelius získává jako spojence v tomto boji Korbena Dallase (Bruce Willis), taxikáře a bývalého agenta tajné služby a Leeloo (Milla Jovovich), mimozemšťana v podobě krásné mladé dívky. Tuto trojici čeká na jejich cestě za záchranou lidstva spousta dobrodružství a hlavně boj se strašným Zorgem (Gary Oldman) a jeho děsivými spojenci Mangalory. (Magic Box)

KillHurt

Nádherná omalovánka jedné vize budoucnosti, která je i přes svou barevnost špinavá a šedá. Besson vymyslel nádherný svět, u kterého je mi líto, že ho nevytěžil o trošku více. Všechny nápady vydají na několik filmů nebo i kvalitní seriál, ale to by možná sebralo Pátému elementu onu vyjímečnost a výživnost. Skvělá hudba, kamera i střih. O scénáři a režii ani nemluvě. Jde poznat, že se film vytrhává z tradičního holywoodské pojetí. A vše podtrhuje myšlenka, že nad zlem a nenávistí zvítězí láska, která je vždy nejsilnější zbraní. Trochu pohádkové, ale přesto krásné. ()

Hawaj

Můj milovaný film. Asi první evropská scifi, která se efekty a celkovou produkcí vyrovnala americkejm, ale v kostýmech a přístupem jim naopak dala na frak. Nezapomenutelný Bruce a Milla. Skvělý Gary a Chris. Neskutečná jízda. ()

Daryl.Dixon

Není nic, co bych téhle sci-fi komedii vytknul. Skvělé herecké obsazení, originální kostýmy, zajímavým způsobem pojaté město. Každá postava má specifické chování i vizáž, která k ní sedí a charakterizuje ji, včetně Chrise Tuckera, který je tu často kritizovaný, ale mě tam prostě zapadl jak poslední dílek do mozaiky. Za zmínku stojí i "herecký" výkon Corbenovy matky, která se ve filmu ani neobjevila, ale její "role" měla svůj význam. Viděl jsem film nesčetněkrát a vždy se na to těším a bavím se, jako bych ho viděl prvně. ()

Joiner

Klasika,která snad nikdy neomrzí ani po letech ani po x-tém shlédnutí. Jednoduchý příběh o dobru a zlu, který je zasazen do nadčasové budoucnosti. Filmu nechybí akce, vtip a občas i chvíle k zamyšlení. K tomu skvělé obsazení a herecké výkony-já nemohu jinak než plnej počet. ()

Guran

Velice obdivuji režiséry, kteří si film nejen zrežírují, ale i vymyslí námět a scénář. To je naprosto geniální. Takových režisérů, jako Luc Besson moc není a proto si toho muže nesmírně vážím. Film má děj, skvělé herce, vynikající efekty a sem tam nějaké ty srandičky. Snímek se mi velice líbil, můžu ho vidět znovu a znovu. ()

me_george

Komediální prvek mi tam moc neseděl (možná spíš ve své formě než obecně přítomnosti). Body nahoru za "neklišovitost", pro kterou mi to připomnělo občas Firefly. Edit po letech: 5* ()

donnovann

Dlouho odkládaný filmek od kterého jsem moc nečekal a proto výsledek docela těší. Nenáročná komedie z budoucnosti s výborným Willisem a zatraceně sexy Millou. Nemůžu si pomoct ale sci-fi micháné s komedií není můj šálek kávy, vyjímkou zůstává Návrat do budoucnosti :) ()

mrclTV

Pamätám si, ako som ako som tento film hltal v dávnych dobách, tak 17-18 rokov dozadu, keď chodil v TV. Polovici z toho som vtedy síce nerozumel, ale pre mňa to bol bombastický zážitok. Ale ako ustojí Piaty element v hodnotení dnes, z pohľadu dospelého človeka? Už to nie je dokonalosť sama. Taký správne šialený film, niekedy neviete, či sa berie ešte vážne alebo si už robí srandu, dej je epický (nič menšie ako záchrana sveta nehrozí), postavy strelené, Willis ultra hustý ako vždy, vtipy absurdné, ale stále sa to drží na tej správnej strane hrany medzi genialitou a úplnou hlúposťou. Tu síce Besson nie vždy trafí, ale teraz, či lepšie povedané, vtedy, sa mu to podarilo. Bláznivá vesmírna odysea, ktorá vám prinesie celé spektrum emócií (koho by neštval Tucker, že? :D). Keby Star Wars a Star Trek mali drogový trip, takto by nejako vyzeral spoločný výsledok ich veselého snaženia, ale v dobrom slova zmysle. A za to si zaslúži miesto na mojej nástenke. PS: I am a meat popsicle. ()

savatage

Svižná akční sci-fi s ještě koukatelným Bruce Willisem. Gary Oldman jako skvělý protivník, tenkrát nejobsazovanější padouch své doby. ()

PAVLIS

Kulisy už dnes (2018) vypadají trochu levně a příběh smrdí béčkem. Někdy je ale lepší cesta než cíl a tady mě ta Brucova cesta do vesmíru a zase nazpátek bavila. Hlavně svým stylem humoru, ale i občasnou akcí. ()

PlayEasy

Že už Francouzi neumí natočit pořádný film? Tak to jste poněkud opomněli Luca Bessona, který má na svém kontě několik legendárních kousků a tato devadesátková klasika patří bezpochyby mezi ně! Kultovní, pestrá, barevná, bláznivá, efektní, nakonec i napínavá, ale hlavně ultra zábavná kultovní bžunda. Originální námět na záchranu světa, spojení pěti elementů a absotně padnoucí role. Ano, Bruce Willis si opět zahrál takového trochu ironického flákače, Gary Oldman je už prostě odjakživa výborný padouch, jeho bojovníci jsou spíš vtipní než strašní, ale to byl asi účel:-), Ianu Holmovi padl kněžský hábit na míru, Jovovich zahrála nejlepší výkon svého života a Chris Tucker zajistil to, že jsme se podělali smíchy, i když v tomto filmu se to stalo vícekrát... :) 90% ()

DJ Kritik

Leeloo multipas, film, ktorý videl v 90-tich rokoch temer každý a na ktorom sa postavilo veľa podobných filmov a filmových odkazov. 5 element je sci-fi s dušou, kde hlavný hrdina žije na pokraji existencie a tak nejak sa zamotá do neriešiteľných situácií, ktoré mu život ešte viac sťažujú. Táto sci-fi fantazi je základ pre milovníkov tohto žánru. ()

Blazkowicz

I přes to vysoké hodnocení tady, Pátý element prostě není a nikdy nebyl můj šálek dobré kávy. Shrnu to takto: přeplácané, křiklavé, chaotické, francouzsky ztřeštěné. Některé vizuální scény jsou dobré (třeba New York), stejně tak i Willisovi dialogy. Dohromady mi to ale nešmakuje a ke konci už jsem se hodně nudil. Potenciál to má, ale žabožrouti to zabili. 3* ()

JosefTomas

Tak za prvé, nejsem žádný příznivce Sci-Fi, ale když je Sci-Fi dobře natočené, rád se na něj kouknu, jenže za druhé, jsem fanda Bessona a Willise, takže to mluví asi za vše. Neskutečná bomba, která nenechá ani na chvíli vydechnout, servíruje akční zábavu, Willisovi hlášky a Tucker je střelenější, než kdykoliv jindy a všechno to do sebe tak zapadá, že nedat 90%, tak by mi to bylo líto. ()

instageek_cz

Při sledování Pátého elementu mě nejčastěji napadalo jedno slovo: ikonický. Tenhle film zkrátka vystupuje z řady v mnoha směrech. Patří mezi ně i to, že Besson nechtěl vytvořit další superponurou scifárnu, proto se vše odehrává za dne a je plné jasných barev. A co říkáte na kostýmy? Křehká a půvabná Milla Jovovich v bílých popruzích, Willis v oranžovém tílku, modrošedá mimozemská diva Plavalaguna, nebo celkový outfit hlavního záporáka (supervtipný Gary Oldman). Není divu, že všechno působí tak cool a nadčasově, protože veškeré oblečení tu měl na starosti slavný módní návrhář Jean Paul Gaultier! Další ikonou je tady samotný Bruce Willis. Tomu během 90. let ve filmech často propůjčovali vzhled váguse, který se právě probudil na lavičce u nádraží, přesto ho diváci žrali. Protože v očích míval takovou jiskru a sarkastické poznámky sázel s takovým přehledem, že to pro něj byly zbraně možná ještě silnějšího kalibru než všechny bouchačky a granáty dohromady. Jo, myslím, že kdyby někdo chtěl vytesat Mount Rushmore devadesátek, tak by tam ta jeho šišatá palice nemohla chybět!:)) Závěrem: Pátý element je krásný příběh o lásce z časů, kdy nám ještě zápletka s koncem světa připadala děsivá a ne otravná, s parádní akcí, humorem, špičkovými efekty, neskutečným Chrisem Tuckerem a spoustou dalších skvělých herců, který bude i v roce 2263 stejně zábavný, jako dnes! Hodnocení: 9/10      Další nejen filmové recenze a zajímavosti najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

Johny_MH

Kouzlo tohoto filmu je v jeho příběhové plytkosti. Nesmíme zapomenout, že scénář psal šestnáctiletý filmový fanda. Nesmíme hledat ve filmu hluboké myšlenky, ale máme se bavit. Svým způsobem je to i lehká parodie na sci-fi filmy. Jenom škoda obsazení Tuckera. Ale dal se vydržet. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí