Reklama

Reklama

Špión, který přišel z chladu

  • Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)
Trailer

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Strašná nuda. Totálně jsem se ztrácel v ději, změti jmen i motivacích postav. Kdybyste se mě teď po dokoukání ptali, o co vlastně v tomhle filmu šlo, zaboha bych si nevzpomněl. Uf, tenhle typ filmů z dob studené války opravdu není můj cup of tea. Ani působivý závěr nic nemění na skutečnosti, že mě tenhle film zcela minul. ()

Devadesát Dva 

všechny recenze uživatele

Jako vždy magnetizující Richard Burton ve spy-shitu ze 60's (a v jedné ze svých sedmi nominací na Oscara) na motivy le Carrého, klasika žánru, který ještě doteď, přes půl století píše o špiónech a dvojitých agentech a vzájemném ojebávání mezi velmocemi. Žánrově tohle nevyhledávám, ale četl jsem a viděl lepší věci (včetně jedné další filmové adaptace le Carrého). Pokud to seženete v pěkné kvalitě, je to hezká černobílá podívaná, podobně jako Felliniho 'La Dolce Vita' - pokud zbožňujete Richarda Burtona, přidejte bludišťáka. Těžko si dovedu představit mladší generaci k tomuhle z jakéhokoliv důvodu tíhnout. Vlastně se toho za celý film moc neděje, je to vše taková komorní podívaná, která se snaží prodat tenhle námět jako áčkovej level, ale jediný, co je na ní áčkový je Burton, který vždy ve filmech přenášel sebe do fiktivních postav, které ztvárňoval. ()

Reklama

VenDulin85 

všechny recenze uživatele

Další filmová adaptace románu Johna le Carrého, který má nezaměnitelný rukopis: tempo vyprávění více než pomalé, někdo by řekl, že se tam ale vůbec nic neděje... a pak to v závěru přijde a chudáky neznalé málem zabije hutná atmosféra, emoce a všechno to kolem a okolo. Po snímku (a knize) Tinker, Tailor, Soldier, Spy už jsem si na to dávala bacha a stejně jsem zůstala nevěřícně koukat jak motýl znehybněný špendlíkem (jiné přirovnání mě opravdu nenapadá). Knihu jsem zatím nečetla, ale i tak chválím scénáristy, že opět vystihli ducha příběhu a černobílá kamera to už jen podtrhla. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Vynikajúca predloha (pobúril ma woody s jeho "šestákovou novelou", dúfam, že sa iba pomýlil), jeden z najlepších výkonov Richarda Burtona a Martin Ritt, snažiaci sa s využitím čiernobieleho materiálu, kamery a hudby vytvoriť atmosféru zodpovedajúcu slávnej špionážnej predlohe - to sú pozitíva tohto filmu. Všetko sa samozrejme nepodarilo, ale Rittov film je dôstojným pretlmočením Carréého románu. Pomalosť a malá akčnosť nie sú jeho slabinami, sú iba výzvou divákovi, aby si našiel na sledovanie voľný čas a chuť pohrúžiť sa do obdobia studenej vojny, jej bojov a jej obetí. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Špionážní filmy mám rád a tak jsem se na tento snímek s Richardem Burtonem, svým oblíbencem, těšil. Úvodní scéna byla skvělá, ale bohužel následný zbytek filmu jsem postrádal nějakou akci. Pouze konverzační drama mě až tak nebavilo. Výsledný dojem však napravuje poslední desetiminutovka, která je opravdu napínavá a brilantní. Na víc jak 3* se ovšem nedostanu. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (3)

  • Film se až na několik detailů velice doslovně drží děje knižní předlohy. Hlavními změnami jsou jméno hlavní postavy Liz Gold, která se ve filmu jmenuje Nan Perry (Claire Bloom), dále ve filmu není odkaz k tomu, že knižní postava je Židovka (v knize se líčí, že je vystavena antisemitským urážkám). Třetí rozdíl se váže k vysvětlení titulu. V knize řekne Control (Cyril Cusack) Smileymu (Rupert Davies) svůj názor na Leamasovo (Richard Burton) rozhodnutí zemřít společně s Goldem/Perrym. Důvodem podle něj bylo to, že chtěl Leamas překonat odcizení od světa, které je údělem špiona, a stát se opět lidským - "přijít z chladu". (KlonyIlony)
  • Film je natočen podle stejnojmenného románu z roku 1963 od britského spisovatele Johna le Carrého. (KlonyIlony)
  • Román „Špion, který přišel z chladu“ se stal v roce 1963 prvním bestsellerem slavného britského spisovatele Johna le Carrého a také jeho prvním dílem, které se dočkalo filmového zpracování. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama