Reklama

Reklama

Špión, který přišel z chladu

  • Velká Británie The Spy Who Came In from the Cold (více)
Trailer

Špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války, s mistrovským hereckým výkonem na Oscara nominovaného Richarda Burtona. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty... Příběh vznikl na motivy stejnojmenné literární předlohy autora Johna le Carrého, do kvalitního scénáře jej převedla scenáristická dvojice Paul Dehn a Guy Trosper. Režiséru Martinu Rittovi se při natáčení podařilo nalézt chladnou až mrazivou atmosféru, velkou zásluhu na působivosti má brilantní černobílá kamera Oswalda Morrise. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (68)

Šakal 

všechny recenze uživatele

Pozapomenutelný skvost světové kinematografie, přičemž jsem nesmírně rád, že jsem ho (pro sebe) objevil. Tady je přesně tolik ingrediencí, kolik má být. Ani o "kostku" více, ani o "kostku" méně. Neboť když kávu, tak jedině s dvěma cukry a samozřejmě bez mléka. Až uvidíte, pochopíte.The Spy Who Came In from the Cold je lahůdkový špionážní příběh natočen na motivy literární předlohy nesoucí stejné jméno od autora Johna Le Carrého, následně přetaven ve velmi kvalitní scénář dvojicí Paul Dehn - Guy Trosper. Tvůrcům se podařila vystavět a následně pomalounku vygradovat vskutku působivá atmosféra a to především díky brilantní černobílé kameře Oswalda Morrise a hereckých výkonů všech představitelů, jímž ale vévodí (jako maják uprostřed moře) ve vrcholné formě hrající Richard Burton. Zde se stírají rozdíly mezi herectvím a realitou. Ten chlap hraje pouze výrazem, žádná rozmáchlá gesta. Stačí jeden detailní pohled kamery do jeho tváře a člověk "to tam vše vidí a věří ". Není moc herců, kteří by se tímto mohli pyšnit. Myslím, že by bohatě postačily prsty na jedné ruce. Napadá mě Jean Gabin, Anthony Quinn. Klidně mi napište další tipy. Již tak kvalitní zážitek navíc umocňuje citlivý hudební doprovod Sola Kaplana, to vše umně kočírující citlivá a volně plynoucí (tak jak to mám rád) režie Martina Ritta. To vše mi nedává jinou možnost než - 100%. Teď mě prosím omluvte, neboť se jdu zabořit do knižní předlohy...... ()

classic 

všechny recenze uživatele

Newyorčan Ritt je veľmi kvalitný režisér, najmä čo sa týka spoluprác s jeho dvorným hercom - Paulom Newmanom, naopak, s Rišom Burtonom nakrútil celkom “pozoruhodný” špionážny film na motívy spisovateľa špionážnych románov Johna le Carrého, od ktorého ma najviac zrejme zaujalo iba jedno, či dve filmové spracovania, t. j. v prvom rade Nepohodlný, a až potom Najhľadanejší muž. Muž, ktorý prišiel z chladu, tak na ňom oceňujem predovšetkým dve zložky, t. j. HEREC BURTON a KAMERA MORRIS. Scenár je tak prešpikovaný, popretkávaný, zložitý, komplikovaný, že som ani nebol extra prekvapený, čo sa udialo na samom konci postave, ktorá hrala na obe strany. Ide o dobrú filmovú školu, ktorá môže niekomu sadnúť, niekomu zase bohvieako nie, i keď uznávam, že Burton „zahral” alkoholika extrémne presvedčivo, ale i ostatné stránky jeho majstrovského herectva sú na vysokej úrovni. Čiže od Martyho si vždy rád pozriem niečo, čo som ešte nevidel, a ani nemám čoho ľutovať, i napriek tomu, že zo špióna nie som vo veľkej filmovej extáze. Werner je excelentný, pamätám si na neho z kultových filmov, ako sú Jules a Jim, či 451° Fahrenheita. Na Claire Bloom nezostalo veľa filmového miesta, čo je veľká škoda, lebo sa na ňu mimoriadne dobre pozerá. Vidieť Jiřího, pardon Georgea Voskovca taktiež nie je od veci, alebo i Cyrila Cusacka je prospešné, a tak sa zhodnem ešte na tom, že snímok má kvalitný herecký ansámbel, ktorému dominuje vyššie zmieňovaný Pán... ()

Reklama

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Famózní film. Dlouho po shlédnutí jsem nad různými výroky i dialogy ve filmu přemýšlel. Chlad a nesmlouvavost světa ve kterém se špioni pohybují jsou zde vykrasleny mistrovsky. Jen tak vás tento film nepustí:-) Opravdu parádní scénář i herecké výkony...tento špionážní film měl prostě všechno. I skvělý závěr. ()

hans500 

všechny recenze uživatele

Perfektní špionážní film, jeden z nejlepších. Působivá mrazivá atmosféra (velkou zásluhu na ní má i fantastická kamera), kvalitní příběchm přiměřeně klidné tempo, bravurní herecké výkony (nejen Rich, ale i Claire Bloom, v jedné z rolí se objeví i Jiří Voskovec), to vše podpořené brilantním závěrem. Bohužel téměř zapomenutý film, což je velká škoda, žánrová špička. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Vynikajúca predloha (pobúril ma woody s jeho "šestákovou novelou", dúfam, že sa iba pomýlil), jeden z najlepších výkonov Richarda Burtona a Martin Ritt, snažiaci sa s využitím čiernobieleho materiálu, kamery a hudby vytvoriť atmosféru zodpovedajúcu slávnej špionážnej predlohe - to sú pozitíva tohto filmu. Všetko sa samozrejme nepodarilo, ale Rittov film je dôstojným pretlmočením Carréého románu. Pomalosť a malá akčnosť nie sú jeho slabinami, sú iba výzvou divákovi, aby si našiel na sledovanie voľný čas a chuť pohrúžiť sa do obdobia studenej vojny, jej bojov a jej obetí. ()

Galerie (65)

Zajímavosti (3)

  • Film se až na několik detailů velice doslovně drží děje knižní předlohy. Hlavními změnami jsou jméno hlavní postavy Liz Gold, která se ve filmu jmenuje Nan Perry (Claire Bloom), dále ve filmu není odkaz k tomu, že knižní postava je Židovka (v knize se líčí, že je vystavena antisemitským urážkám). Třetí rozdíl se váže k vysvětlení titulu. V knize řekne Control (Cyril Cusack) Smileymu (Rupert Davies) svůj názor na Leamasovo (Richard Burton) rozhodnutí zemřít společně s Goldem/Perrym. Důvodem podle něj bylo to, že chtěl Leamas překonat odcizení od světa, které je údělem špiona, a stát se opět lidským - "přijít z chladu". (KlonyIlony)
  • Film je natočen podle stejnojmenného románu z roku 1963 od britského spisovatele Johna le Carrého. (KlonyIlony)
  • Román „Špion, který přišel z chladu“ se stal v roce 1963 prvním bestsellerem slavného britského spisovatele Johna le Carrého a také jeho prvním dílem, které se dočkalo filmového zpracování. (Zdroj: Letní filmová škola)

Reklama

Reklama