Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

EvilPhoEniX

Empty Man to dotáhl do Amerických kin, takže o levný film se naštěstí nejedná, ale jsem z toho spíš v rozpacích. Film má výborný prolog v úvodu, který dokáže hezky navnadit, ale potom se už nic moc zajímavého bohužél nestane. Kámenem úrazu je délka. 137 minut pro Horor je naprosto nesnesitelná, tady nějakomu ujela s minutami ruka a hodně se to prokáže na tempu filmu, které je nejpomalejší z nejpomalejších. Je sice zajímavé, že se film ubírá jiným směrem, než se zpočátku může zdát, ale raději bych viděl nadpřirozenou entitu zabíjet teenagery nějakým zajímavým způsobem, než sledovat hlavního hrdinu chodícího tam a sem. Trochu se to zlepší ve finále, kde dojde na zajímavé rozuzlení, ale nutno uznat, že je film spíš mysteriózním krimi Thrillerem, jelikož těch hororových prvků zde bylo pramálo. Za sebe spíš nedoporučuji, ale kdo rád mysteriózní filmy, tak může dát šanci. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost**, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí**. 5/10. ()

somnar

Působí to, jako kdyby chtěl pozdní Richard Kelly imitovat Ariho Astera, takže se to po tíhou zjevných ambicí a vinou nevyrovnaných hereckých výkonů často rozpadá, přesto to chci nadhodnotit kvůli tomu, jak to rámuje teenagerskou duchařinu, evidentně navzdory dělníkům marketingu i studiu, které se ani neobtěžovalo na začátku aktualizovat svoje logo. Bude to růst. ()

TheEvilTwin

"První den jej slyšíš, druhý den jej vidíš a třetí den si pro tebe přijde." The Empty Man jakožto jeden z nejrozporuplnějších hororů (co se týká hodnocení) za poslední dobu je za mnou a já se vlastně vůbec nedivím. Dokonalá ukázka dvou věcí - že rozhodně jde kombinovat témata, které by nikoho kombinovat nenapadly a současně, že to rozhodně není až tak jednoduché, protože zde si možná tvůrci ukousli velké sousto a ne všechno ve výsledku zapadá tak, jak by původně chtěli. Film začíná výborným openingem, kdy se postupem času šikovně dostává přes horor o dětské legendě přes okultismus, Nietzscheho nihilismus až do finálního existencionálního hororu a v průběhu celé stopáže si nečekaně dokáže udržet pozornost, aniž bych koukal na hodinky. Filmovou katarzí a diváckým orgazmem by pak bylo finální rozuzlení, které by nás všechny uzemnilo, jenže to se tady zas tak jistě nekoná a výsledek dává prostor na otázky, který je možná ale až moc velký. A to tak velký, že si ending vykládá každý divák sám podle svého a dokonce ani "explained" videa se na ničem neshodují, a tak je otázkou, co je to správné vysvětlení. No, kdo ví, každopádně ze žánrového i technického hlediska je film perfektně zvládnutý, dokáže zaujmout, děsit i navnadit, ale pak přijde závěr a divák jednoduše neví, jak si film vlastně uzavřít. Těžko popsatelné, film by měl vidět každý za sebe, protože na jednu stranu chci v duchu jásat, jak je Empty Man fantastický, na druhou stranu mám současně pocit, že jsem díky závěru vlastně nic nedostal. V paměti ale utkví rozhodně dlouho... ()

sedm.1

Začátek z mrazivých hor mě doslova nadchnul a říkal jsem si, že tohle by mohla být docela jiná podívaná, než mnou očekávaný teenagerský horor, nicméně po přesunu do USA mé nadšení rychle opadlo, jelikož právě vše směřovalo do výše zmiňované, miliónkrát omleté kategorie, jenže to ještě zase nebyla cílová verze, protože zhruba po nějakých dalších těch pětačtyřiceti minutách to opět nabralo úplně jiný směr, ovšem i tentokrát mé natěšení bylo poměrně záhy schlazeno, neboť onen směr nelze označit jinak, než jako pokus o filozofický horor, neskrytě chtíc navázat především na filmy Ariho Astera, ke kterým se to ale v žádném z ohledů ani nepřiblížilo. Popravdě řečeno, já z toho finálního směřování byl dokonce tak rozladěn, že jsem si nakonec říkal, jestli by to jako ta omílaná teen vyvražďovačka nebylo i lepší, jelikož za mě se ten finální produkt tak trochu víc nějak utopil sám ve svých ultra sofistikovaných myšlenkách, což dokazuje hlavně závěrečná pointa, ze které jsem upřímně nebyl ani trochu moudrý, takže prostě celá ta druhá polovina filmu byl jeden velký, podivný omyl, který naprosto odbočil od původní myšlenky a jehož výsledkem byla už jen neefektivní a zmatená nuda. Co každopádně tomuto snímku ovšem nelze upřít, je zatraceně povedená atmosféra, která byla chvílemi vážně až dech beroucí, a pak i poměrně výrazný casting neokoukaných a zajímavých tváří. Ve výsledku mě to celé ale zkrátka vůbec nebavilo, a to i když to bylo sice opravdu úplně jiné, neobvyklé a hlavně fakt zvláštní, nicméně pro mě zvláštní způsobem, který mě prostě ani trochu neoslovil. Jinými slovy, horory pro intelektuály vážně nemusím :-). ()

tron

Snežný úvod mi vyrazil dych. Nič som od toho nečakal a možno i preto ma úvodná 20-minútovka rozsekala na malé kusy. Následne sa dej obrátil iným smerom a do atraktívneho mrazivého prostredia sa bohužiaľ už nedostal, ale vďaka sympatickému hrdinovi a scenáru (ktorý je čiastočnou kópiou môjho zbožňovaného amerického Kruhu – ničnetušiaca a voči nadprirodzeným veciam nedôverčivá osoba postupne čoraz hlbšie preniká do desivej urban legend, ktorá zabíja tínedžerov) držala snímka napriek tomu moju pozornosť. Nanešťastie, kdesi v strede začala dosť rapídnym spôsobom nudiť a hoci sa to následne predsa len rozbehlo, už to nebolo ono (nezachránila to ani nepríjemná scéna v lese). Po skvelom začiatku ma monštruózna (na horor) dĺžka (137 minút!) skôr nadchýnala, než odrádzala. Škoda, mohol to byť jeden z najlepších hororov roka. ()

• Název filmu se objeví až ve 22. minutě. (pornogrind)
  • Film se natáčel ve městech Edwardsville, Madison County a Chicago, které se nacházejí v americkém státě Illinois. Další filmová lokace byla ve městě St. Louis, které se nachází v americkém státě Missouri a kde se nachází proslulý řetězec mostů nazvaných Chain of Rocks Bridge, který jsme mohli ve filmu vidět. Dále se také natáčelo v Kapském Městě, které se nachází v Jihoafrické republice. (Trajektt)
  • V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)