Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

Omnibus

"Kost ke kosti, shnilá srst... Sekta k zlosti, na spoušť prst! Empty Man si mozek plní, chytrý divák blahem vrní." Já bohužel ne. Když Bůh rozdával rozum, šel jsem si sice dvakrát, ale do špatné fronty, protože druhou polovinu filmu jsem moc nevrněl, spíš si připadal jako dabldebil. Škoda. Kdyby po parádním, děsuplném prologu film pokračoval zbylé dvě hodiny už jen záběry na dva, tři chlupaté jaky, jak spolu s apatickým Paulem blbě čumí do propasti, jako husa do flašky, i to bych ocenil čtyřmi hvězdami. Bohužel, mistr Prior pocítil svědivé nutkání přesadit Empty Mana z čisté vysokohorské přírody do moderního, výfukovými plyny otráveného St. Louis, čímž otrávil nejen jeho, ale i mě. Pak poštval na chudáka ducha (resp. pradávného Tulpu) zpovykanou sektu adolescentů, podivný hybrid mezi Scientology, Jehovisty a kroužkem mladých pečovatelů z LDN. Tedy, ne že bych apriori Priora nepochopil, čím se mi, ústy "singulárně" vytuněné kikiny s mikádem, snažil vyplnit můj Empty Mozek, jen mě to moc nebavilo. Zlatí jaci, čumící do propasti... s těma bych si užil větší hloubku. ()

luka4615

Brilantně vysoustružená úvodní dvacetiminutovka navnadí na neotřelou a atmosférickou podívanou, nicméně zbytek snímku The Empty Man už tohoto standardu ani zdaleka nedosahuje. Jistě, námět a dlouhé expozice jsou ideálním podhoubím pro ambiciózní hororový počin, avšak zbytek stěžejních atributů stojí tak nějak na vodě a ve finále nejsou vlastně vůbec tak propracované, jak si tvůrci zřejmě původně mysleli. Škoda, potenciál na něco mrazivě osvěžujícího zde vážně byl. (HBO GO) ()

POMO

Hodně ambiciózní pokus o povýšení teenage horor námětu na dospělácký detektivní thriller s mysteriózním, takřka existenčně filozofickým přesahem. Ale ne moc povedenej. Dlouhá expozice by nevadila, kdyby nepracovala s banálními motivy onoho teenage hororu. Odhalování sektařského pozadí by vtáhlo, kdyby již klíčové “modlitební” fráze nebyly významově průhledným nesmyslem. A finální rozkrytí všech pravd tomu všemu mohlo dát smysl a váhu, kdyby jednak vše předtím fungovalo, a kdyby klíčem k pochopení lidské stránky hlavní postavy nebyla natolik prvoplánová událost. Rozpor, potvrzující absolutní tvůrčí dezorientaci, s chatrnými odstíny It Follows a Midsommaru. P.S.: Proč měla budova sekty tvar losangeleské základny Scientologů? ()

TedGeorge

Miluji nečekaná hororová překvapení. The Empty Man z traileru působil jako stopadesátá variace na teenagerský slasher s rádoby děsivým mýtickým strašákem, ale realita je někde úplně jinde. Už jenom dvacetiminutový prolog odehrávající se v zasněženém Bhútánu je velká paráda. Byť má film hutných (a na horor skoro až absurdních) 137 minut, nenudil ani minutu. Právě naopak. Čím více se zmatený polda zaplétal do okultní konspirace, tím více člověk nevěřícně zírá, kam se zdánlivě jednoduchý příběh ubírá. Jeden z posledních hororů studia Fox stál podle některých zdrojů více než 20 milionů dolarů a krutě propadl. Diváci prskali, protože po traileru očekávali něco úplně jiného, ale já bych se vsadil, že se z něj časem stane kult. Na dvě a čtvrt hodiny dlouhý snímek bych se z fleku podíval znovu a vy se nenechte pobízet. ()

eraserhead666

"Vesmír se obžalovat nedá." A přesně celý vesmír se spikne proti hlavnímu hrdinovi v tomhle trochu zdlouhavém výcucu všech možných duchařsko-mládežnicko-urban legend-spirituálních kýčů posledních horrorových let. Ono to teda jako není úplně špatné, má to své příjemné okamžiky (úvodní horská část, pár dalších úseků, hlavní hrdina, kamera, částečně nápad) ale jakmile začne mysterium zapadat (škoda, že těmi nejkýčovitějšími a až směšnými proklamacemi), brodit se v bahně klišovitého pozlátka a dlouhé stopáže, původně dobrý nápad hodně ztrácí. ()

• Název filmu se objeví až ve 22. minutě. (pornogrind)
  • James Lasombra (James Badge Dale) ve filmu užívá prášky Doxepin. Doxepin je lék, používaný k léčbě závažné depresivní poruchy, úzkostných poruch a problémů se spánkem. (pornogrind)
  • V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)