Prázdnota

• USA The Empty Man (více)

Nadpřirozený horor plný akce, napětí a čiré hrůzy! Poté, co začnou záhadně mizet teenageři z ospalého městečka na Středozápadě, začnou mít jeho obyvatelé podezření, že tato zmizení mohou nějakým způsobem souviset s děsivou místní legendou. James Lasombra (James Badge Dale), problémový bývalý policista, který se stále vzpamatovává ze smrti vlastní ženy a syna, začne vyšetřovat události, jež otřásly touto komunitou. Věci naberou bizarní spád, když Lasombra objeví tajnou skupinu okultistů, kteří se zřejmě pokoušejí vyvolat děsivou mystickou bytost. Zanedlouho si Lasombra uvědomí, že jeho život – i životy jeho blízkých – jsou v tomto mrazivém příběhu v děsivém nebezpečí. (HBO Europe)

Anderton

Človek by čakal Slender Mana, ale dostane skôr Candymana, Hereditary a Wicker Mana s prvkami Kruhu s týpkom, ktorý evokuje Guya Pearca (na ktorého možno neboli prachy). Prior na určitej báze spolupracuje s Finchcerom a je to sakra poznať, samozrejme v dobrom zmysle slova. Ide teda o to, či to chcete čítať doslovne ako ďalšiu mytologickú báchorku, alebo skôr ako metaforu precitnutia muža stredného veku do prázdnoty vlastného bytia, kde si ale môže za mnohé veci sám. Takže ono to je vlastne viac pre štyridsiatnikov než pre dvadsiatnikov, len sa bojím, že staršie ročníky sa filmu, ak o ňom vôbec začujú, budú vyhýbať. "Tak dlho sa pozeráte do prázdnoty, až sa ona dostane do vás". O tom tento film, okrem iného, je. ()

somnar

Působí to, jako kdyby chtěl pozdní Richard Kelly imitovat Ariho Astera, takže se to po tíhou zjevných ambicí a vinou nevyrovnaných hereckých výkonů často rozpadá, přesto to chci nadhodnotit kvůli tomu, jak to rámuje teenagerskou duchařinu, evidentně navzdory dělníkům marketingu i studiu, které se ani neobtěžovalo na začátku aktualizovat svoje logo. Bude to růst. ()

Juto

Film, ktorý napísal a režíroval David Prior vo svojom celovečernom debute, sa otvára úhľadne vytvoreným a priam efektným prológom, ktorý vytvára dostatočne silný základ pre jeho hlavný príbeh. Režisér Prior si dáva na čas a dovoľuje aure predtuchy, aby obklopila okolie prirodzeným spôsobom, a nikam sa neponáhľa. Jeho neustále strašenie, znepokojujúca atmosféra, okultné prvky a existenciálne témy ešte viac umocňujú náš záujem o príbeh. K zážitku zo sledovania pridávajú ešte zlovestnejšie prvky klinická kamera a  skľučujúca partitúra. Prvá polovica filmu je špičkovo spracovaná. Práve v tej zvyšnej polovici to začína trochu pokrivkávať a zamotávať sa do vlastných predstáv. Herecké výkony sú presvedčivé a James Badge Dale vhodne vyjadruje zmätok, strach a neistotu svojej postavy z vlastnej reality. 6,5/10 ()

noriaki

Mysteriózní linie mě zaujala zdaleka nejméně, což je pravda u mysteriózního filmu dost problém. I to se ovšem dá přežít, protože všechno ostatní je skvělé. David Prior si napsal a zrežíroval ambiciózní horor. Trailery slibovaly tuctový slasher plný nesympatických puberťáků. V ději se opravdu objevili, ale moc se v něm neohřáli. Scénář se s nimi vypořádal překvapivě rychle a poté svou pozornost zaměřil jiným směrem. Násilí je ve filmu spíše tušené, než neustále přítomné. Film si vystačí s náznaky, skvělým zvukem a působivou kamerou. Atmosféře to stačilo a mně také. Pevně doufám, že David Prior točit nepřestane. Taktéž doufám, že si příště sežene nějakého schopného scenáristu. ()

PROCESOR

Mám rád mýtické věci, tajemno a nějaké ty záhady. Tady po úvodu v Himalájích to mělo našlápnuto neskutečně. S přibývajícími minuty jsem byl nadšený stále víc. Tajemný okultistický řád, a to jsem si začal chrochtat „chro, chro“, to bude pecka. Také několik opravdu výborných lekaček, mě utvrdilo, že sleduji veledílo, jenomže potom ouha, jako by došel benzín, s každou další minutou se propadáte do stále většího zoufalství a ano začíná Vás z toho svědit mozek. Kdyby to netrvalo třeba tři hodiny a nebyly tam zbytečný scény, které nic nikam neposouvají, tak prosím, ale takhle musím jít s hodnocením hodně dolů. ()

• James Lasombra (James Badge Dale) ve filmu užívá prášky Doxepin. Doxepin je lék, používaný k léčbě závažné depresivní poruchy, úzkostných poruch a problémů se spánkem. (pornogrind)
  • V pokoji první zmizelé je vidět plakát Misfits. Jde o kapelu, která je označována za zakladatele horror punku. V tomtéž pokoji lze také zahlédnout plakát La Dispute. Jedná se o americkou post-hardcore skupinu z Grand Rapids v Michiganu, založenou v roce 2004. (pornogrind)
  • Název filmu se objeví až ve 22. minutě. (pornogrind)