Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)

(více)

Recenze (138)

ROBOTER 

všechny recenze uživatele

Moc autentické mi to nepřišlo. Když si poslechnete rozhlasové projevy Emanuela Moravce, čiší z něj úplně jiný dojem než z Labudy. Z toho mála, co vím o jeho třetí ženě Jolaně Emmerové (např. z knihy Jiřího Pernese "Až na dno zrady" a několika málo jiných zdrojů), jsem si udělal obrázek, že byla poněkud jiného ražení, nežli sentimentální skoromáma. Byla i udavačkou, ovšem nevím, zdali z donucení gestapa, Moravce, nebo z vlastní iniciativy. Jan Rys-Rozsévač je ve filmu vykreslen jako podlý hajzl. Z knihy "Vlajka" od psychologa Milana Nakonečného mi přišel jako docela lidský člověk, ačkoli to samozřejmě byl zarytý antisemita... ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem jen druhý díl. Životopisné drama mapuje život Moravce, který podporoval Masaryka, ale přešel k nacistům od léta 1938 až po jeho sebevraždu v květnu 1945 na ulici v Praze. Druhý díl popisuje jeho ctižádost, obratnost v propagandě a dějinné události. Moravce hraje syn Mariána Labudy stylem vojenské sebekontroly. Možná mohl být životopis více provokativnější. ()

Reklama

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Dlouhodobě si lze všimnout, že při obsazování zahraničních herců a při mezinárodních produkcích není ČT schopná vybrat správné dabéry pro namluvení do češtiny. Platí to i zde, kde Labudu dabuje o dvacet let starší Pavel Šrom, který má i typicky velmi odlišný hlas. Krom toho bych toho moc tomuto dvojdílnému zpracování nevytýkal. Televizní rozpočet je pochopitelně vidět, takže se nedočkáme žádných větších scén, ale o to víc se lze soustředit na samotného Moravce v podání výborného Labudy. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Promarněná příležitost aneb Moravcův přerod mě nepřesvědčil. 1) Neobyčejně zajímavé téma uchopili scénáristé i režisér zcela nevýrazně. 46letý Marián Labuda ml. (Moravec) nepůsobil přesvědčivě ani jako benešovec a ještě méně jako kolaborant. Další herci se snažili, zejména Ondřej Vetchý (odbojář plk. Hrbek) nebo Jiří Vyorálek (předseda Vlajky Jan Rys-Rozsévač), ale rovněž jim nebylo moc dopřáno si s rolemi více pohrát._____ 2) A tak mi v mysli utkvěl snad jen 31letý Vladimír Polívka (uhlazený nacista Gretzki) a pěkní, i když herecky zde nijací Moravcovi synové 22letý Oskar Hes (Jurij) a 25letý Filip Březina (Igor). ()

bari68 

všechny recenze uživatele

U produkcie ČT sa snáď nedá aby bol človek sklamaný. Príbeh a dej je vážne anatómiou hlavnej postavy, Marián Labuda ml. je vizuálne takmer dokonalým xeroxom Moravca, navyše jeho hereckú paletu som mu aj veril. Čo filmu chýba sú pochopiteľne peniaze, bohatejšia výprava. Na tom sa tu asi všetci zhodneme. Bo, dobové, archívne vložky filmu neprispeli ani náhodou, tady to bolo veľké K.O: , ktoré dávalo laciný punc. ()

Galerie (80)

Zajímavosti (26)

  • Film se natáčel v autentických lokacích na více než 40 místech v Čechách (např. Černínský palác, Nosticův palác, Petschkův palác nebo Lucerna), ale i v Německu (mimo jiné na Rujáně). Některé části Prahy se musely natáčet v Žatci. Praha se totiž od padesátých let výrazně proměnila a pro film byla moc barevná. Scéna na Pražském hradě s prezidentem Dr. Edvardem Benešem, kterého hraje Viktor Preiss, se nakonec natáčela na zámku v Libochovicích. Natáčelo se také ve Vojenském technickém muzeu Lešany, mj. scény s bunkrem ze září 1938. (Zdroj: Rolling media s.r.o.)
  • Automobil Tatra T87, kterým jezdí Emanuel Moravec (Marián Labuda), má poznávací značku PD-12441. Číselný interval PD-12000 až PD-12999 byl ale vyhrazený pro Elektrické podniky. (Martin_L)

Reklama

Reklama