Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

darkrobyk

Skvělé existenciální drama na téma: jak těžké je býti upírem (samozřejmě za upíra lze dosadit cokoliv). Alegorie o hledání smyslu života a místa na zemi (ve společnosti). Mnohovrstevný příběh lze sledovat v prvním plánu jako upírský horror, v dalších plánech však nabízí mnohem více. Postupně divák pochopí, proč se tak čaruje se stavem člověk-upír-člověk. Výborné efekty, vynikající hudba (njn Tangerine Dream jsou známkou kvality) a vydařená kamera. Syrový příběh, který nemá cenu více rozpitvávat. Lepší je se na něj prostě podívat. ()

Terva

CITÁT - Zasranej komár....... Ve městě se objeví krásná dívka. Mae. Upoutá pozornost tří buranů. Jeden buran za ní moc leze. Dá se říci, že jí "pije krev". A tak ho malá Mae prostě......Jediné co chce, je pivo. CITÁT - Nebudeš vypadat dobře s utrhnutou hlavou.......... Děj se převážně odehrává v noci, vím, jsou to upíři, ale nic pořádně není vidět. Scéna jsou nedokončené a je jen na divákovi, jak si vše domyslí. Absence gore scén sráží hodnocení trochu dolu. Některé hudební sekvence jsou dobré, jinak je hudba nevýrazná. Nejlepší scéna je ta v baru. CITÁT - Barma je pěknej tvrďák, co?........... Ne, není to zas tak špatný příběh na svou dobu a Lance Henriksenovi ta role sekla, ale 60% a víc ani kapku krve. CITÁT - Krouží, krouží a kde se zastaví, nikdo neví......... Posledních půl hodiny je ovšem velmi povedených. ()

movie

Temná upírská romance vymykající se snad téměř všem klasickým upírským klišé, včetně ostrých špičáků (pravda, slunce a stříbro pořád vadí). James Cameron a jeho sračkostroj musel své bývalé manželce Kathry Bigelow závidět už tehdy její znamenitý cit pro atmosféru a schopnost nadělat hodně muziky za málo peněz. Navíc i vhodné angažmá Tangerine Dream na soundtracku. Super. ()

Nick Tow

Strašne nerád svojim hodnotením kazím priemer: ako človek, ktorý má od detstva prezývku Upír, by som sa mal tešiť všetkému na túto tému, ale... Po chválospevoch, ktoré som o Near Dark čítal a počul to bolo skrátka sklamanie. Áno, páčila sa mi tá snová ľahkosť /podporená hudbou Tangerine Dream/, príjemní herci aj hypnotická atmosféra, ktorá vás posadí do kresla a nanúti vám pocit, že sa veziete po Route 66 v kabriolete a húlite jedného jointa za druhým, ale tým výpočet pozitív končí. To, že Near Dark zlyháva ako horror, by som ešte rozchodil, konieckoncov, pri pohľade na špicaté trojky /teraz nemyslím kozy, ale zuby/ tuhli strachom nanajvýš naši prarodičia pri Nosferatovi. Prekáža mi absencia akéhokoľvek "obsahu", opodstatnenosť príbehu, teda to, čomu Francúzi hovoria: raison d´étre. Škoda preškoda. ()

JASON_X

Stylová osmdesátková kuriozitka, celá o upírech, aniž by v ní přitom aspoň jednou padlo slovo jako "upír", "vampyrismus" apod. Upíři jsou "samozřejmě" vyobrazeni v pokleslém stylu americké popkultury, tedy jako bezskrupulózní krvelačná monstra se zálibou v zabíjení a oháknutá jako glamrockeři. Zapomeňte na nějakou upírskou aristokratickou vznešenost, tohle jsou vulgární upírští plebejci. Nemám rád americkou představu upírů, protože mám rád evropskou představu upírů. Tedy, vlastně je mezi oněmi parodiemi na upíry i jedna citlivá a romantická upírka, ovšem její postava mě iritovala ještě víc. A ze závěrečného happyendu se mi zvedl kufr. Z hlediska vampyristické kinematografie je tedy Near Dark opravdu spíš jakási kuriozita či alternativa. Myslím, že kromě hudby je na filmu nejzajímavější fakt, že se v něm sešli hned tři herci z velkolepého druhého Aliena, a to android Bishop, sráč Hudson a božská svalnatá prsatice Vasquezová. A ona romantická upírská buchta je opravdu ona groupie, kterou si v The Wall přivede Pinky do hotelového pokoje, jak jsem si od první chvíle myslel. ()

• Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)
  • Film byl velkým zdrojem a inspirací pro tvůrce pen and paper RPG hry "Vampire the masquerade" studia White Wolf. Toto studio rozvedlo myšlenku moderních upírů do každého detailu. Po obrovském úspěchu těchto her ze světa World of darkness začalo mnoho novodobých autorů vykrádat tento svět a vzniklo tak značné množství jednoduchých napodobenin. (Ukko)