Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání. Nadějný politik se stane předsedou a ovládne celou zemi, protože kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Z malého veksláka se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Jenže může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Nebo se Bůh peněz neštítí ani vraždit? (Cinemart)

(více)

Videa (11)

Trailer

Recenze (371)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Nie je to celkom kóšer. Najprv aby sme si rozumeli: málokto neznáša smerácke zlo, všetky jeho ojeby na blbých a tzv. "sociálnu politiku" ( = typicky ľavičiarske parazitické rozhadzovanie verejných financií) viac ako ja. ALE... Toto je akože "fiktívny príbeh", ktorý sa realite podobá "iba náhodou". Tvorcovia však hneď v úvodných scénach celkom jasne identifikujú hlavné postavy - Vajda je Kočner, Igonda je Fico, Heriban je Kaliňák, ďalej sa tam dajú NEPOCHYBNE rozoznať Richter, Erik Zmrdáš a ďalšie známe obludy. Takisto je zreteľný Kuciak so snúbenicou a pod. No a potom sa z filmu dozvieme, že Erik Tomáš trtkal zdrogované dievčatá, Richter prášil dievčence z Čistého dňa a Fico nariadil Kočnerovi, aby upratal toho otravného novinárskeho chalana. Iste, nemôžeme s istotou tvrdiť, že sa to práve takto nestalo. Z tamtých sfetovaných, colou a mocou ožratých a skrz-naskrz odľudštených kreatúr by to ľahko vyvstalo. Ale film nám to do istej miery vnucuje ako súčasť "slovenského príbehu" a teda "realitu". Čím sa podľa mňa dostáva do polohy účelovej manipulácie, emocionálneho nátlaku a predvolebnej propagandy. Čo je škoda, pretože je dobre natočený a na slovenské pomery výborne zahraný (Vajda trefne stelesňuje presne to, čo si predstavujeme pod slovom Kočner). Zaujímavé je, že kniha Arpáda Soltésza sa dokázala omnoho lepšie pohybovať na hrane. Bolo v nej zreteľnejšie rozostrenie medzi realitou a fikciou ("zreteľnejšie rozostrenie" si dám patentovať). Mala ten ironicko-cynický nadhľad, ktorý vravel: "takto sa to MOŽNO nestalo, ale MOHLO sa stať, ty kokos, chápeš to, v akej riti žijeme?!". Plus predloha omnoho viac pracuje s ďalšími zaujímavými motívmi - s tým, ako Kočner bol iba tajtrlík, pričom v skutočnosti tým obludnostiam šéfovali Široký a ďalší oligarchovia, má aj pasáže, v ktorých si Kočner trénuje Sulíka ako alternatívu, keby sa hento celé s Ficom posralo, a takisto tam viac rezonuje nástup nového, ešte primitívnejšieho a horšieho zla - teda kotlebovských extrémistov. Film je intenzívny, úspešne hrá na city, ale je to čisto lokálna a dočasná záležitosť, o takých 5 rokov už málokto pochopí, o čom to vlastne bolo. Teda v pokuse natočiť to ako čosi všeobecne nadčasové Biermann s Čengelou úplne zlyhali. Otázka je, či takú snahu vôbec mali. A či to v situácii, v akej sa Slovensko pred týmito voľbami nachádza, bolo žiadúce a potrebné. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Takmer po štyroch rokoch som sa dostal k sledovaniu tohto filmu. Mal som to v pláne, pretože som zobrazované udalosti vnímal v reálnom čase.  A práve to sa paradoxne ukázalo byť najväčšou slabinou. Film bol podľa mňa príliš doslovný, až na hranicu hraného dokumentu a súčasne príliš roztrieštený na to, aby mu rozumel aj niekto v zahraničí. Prípadne domáci o nejakých 10 - 20 rokov. Okrem tej dokumentárnosti mi už prekážali iba obvyklé nedostatky súčasných slovenských filmov - zlý zvuk a  nadmiera vulgarizmov. ()

Reklama

claudel 

všechny recenze uživatele

Tvůrci si poradili s případnými potížemi hned v úvodu, že kdyby se divačkám a divákům náhodou zdálo, že jsou nám postavy, příběhy a situace nějak povědomé, tak to se nám jen zdá, protože jde o pouhou fikci. Můžeme si myslet, co chceme, je to vylíčení reality a ne jen slovenské, ale česko-slovenské, ba možná středoevropské. Každý stát má svého Vágnera...Jozef Vajda špičkový, Diana Mórová excelentní, Gabriela Marcinková sladká a sexy i v roli zlatokopky. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Hodně drsný slovenský snímek, který popisuje pád Ficovy vlády a okolnosti vraždy Jána Kuciaka. Z právních důvodů byla změněna jména postav, ale každému asi dojde, o koho jde. Řeší se tu i dohazování holek z dětského domova vlivným funkcionářům atd. Je to fakt šílené, co se ještě nedávno dělo u našich sousedů. U nás na tom nejsme o nic lépe. Snad někdy bude těmto praktikám konec a my budeme moc žít ve slušné zemi... "Já si nenechám rozjebat vládu!" ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Sorry bratia Slováci tohle se vám moc nepovedlo. Film smrděl účelovostí na sto honů, ale i tak jsem mu dal šanci. První půlhodinu jsem byl příjemně překvapen, ale s nástupem Mirka Dušína novináře to jde celý do kopru a je to čím dál tím víc předvídatelný. Chválím režisérku aspoň za jasně a konzistentně podaný příběh narozdíl od Únosu, kde jsem se trochu ztrácel, ale to co nám tenhle film chce říct je čitelné až příliš. Konec pobaví nejvíc. Prej tohle se ještě dneska děje ve střední Evropě? Ano děje vy naivky a nejenom ve střední Evropě, dobré ráno. Jenom CIA nechala po celém světě zlikvidovat stovky možná i tisíce lidí, kteří se jí nehodili do krámu. Kuciak nechtěl stříbro, tak dostal olovo, takhle už to prostě chodí a ptám se : Co s tím uděláte?! Třeba mi napište, že jsem cynickej parchant. Já pravidla týhle společnosti nevymyslel. Já se v ní snažím jenom přežít. Navíc mi vadí takhle jednostranný pohled na věc. Já netvrdím, že to takhle nemuselo bejt, ale to nemůže nikdo s určitostí tvrdit. A že by to celý nařídil sám premiér? Tak to už je fakt dost přehnaný a kdyby jo, tak by to nikdy neprovedli takhle zfušovaně, ale najali by si skutečný profíky ze zahraničí, kteří by hned po provedení popravy zmizeli beze stopy v cizí zemi. Pokud to proběhlo opravdu tak jak je tu prezentováno, tak mi nikdo nenamluví, že zadavatelé a zprostředkovatelé toho všeho by byli tak naivní blázni, aby věřili, že v dnešní době jim něco takovýho může projít. To bych spíš věřil tomu, že to bylo celé zosnováno k položení předchozí vlády, což se nakonec i povedlo a kdo ví možná se za pár let dozvíme pravdu. Takto byli zatčeni domnělí viníci a budou exemplárně potrestáni. Aspoň před veřejností, ale já si o tom stejně myslím svoje. Novinář dostal to o co si celej film říkal a byl mi celkem ukradenej. Jeho holky mi bylo líto. Ta se k tomu připletla jako slepej k houslím, ale holt byla na nevhodném místě v nevhodnou dobu a když se kácí les lítají třísky, takže tak. Nepochybuji, že sluníčkáři a kávarna kteří si tuhle frašku objednali z ní budou nadšeni, ale ten kdo umí aspoň občas používat zdravej rozum by se měl minimálně zarazit. Každopádně gratulace na Slovensko. Odstavili jste vládu která stabilizovala zemi, zavedla Euro a dovedla vás do Eu, aby na její místo nastoupil vocas kterej se hned na úvod proslavil tím, že v době korona krize uzavřel a zastavil celou zemi. Teď machruje, jak Slovensko zkrotilo koronu, ale už úzkostlivě zamlčuje ten fakt, že lidi se stali vězni ve své vlastní zemi a div, že je nehlídá armáda. Takže tohle je ta svoboda za kterou se tu v roce 1989 cinkalo klíči?! Z toho se mi chce zvracet. Podobnost čistě náhodná. Hmm, tak určitě... Komu to chcete nakecat?25% ()

Galerie (17)

Zajímavosti (8)

  • „Rozhodli jsme se vytvořit žánrový film, který vypovídá nejen o této zemi, ale i o lidech moci a jejich charakterech. To, že film připomíná naši skutečnou realitu a objevují se tu postavy nápadně připomínající gaunery nejhrubšího zrna, je jen nešťastná náhoda,“ prohlásil o filmu režisér Rudolf Biermann. (Duoscop)
  • Film vznikl na motivy knihy slovenského novináře Arpáda Soltésze. Ten se v ní inspiroval skutečnými událostmi okolo vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. (raikonen16)
  • Vytvoriť titulnú skladbu k filmu oslovili tiež Katarínu Koščovú. Tvorcovia nakoniec vybrali skladbu od skupiny Hrdza. (giaruj)

Reklama

Reklama