Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (711)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Padesát lidských duší za hodinu? Louis Cyphre by měl z Tebe, Lukeu, radost.. Na světě existují tři věci, které nelze zlomit. Duch Charlese Emersona Winchestera III. uprostřed korejské žumpy, jakákoliv kost v těle Chucka Norrise a Lucas Jackson. Člověk si tolikrát řekne, proč se na to nevykašle a nezačne používat rozum zamezující "selhání v komunikaci", ale pak vidíte, že on to vlastně nedělá pro sebe, ale pro vás, protože až tady jednou nebude, vy by jste si neměli o čem povídat.. ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Když si něco umane, nikdo s ním nepohne. Nikdy. Frajer Luke je nádherný snímek a samotná postava, kterou zde proslule Newman ztvárnil - patří mezi ty, které se vám vryjí do paměti a na něž se nezapomíná. Film je zábavný, drsný, ale i dojemný (např. skladba na banjo, hraná na rozloučenou zesnulé matce, to je jedna z nejsilnějších sekvencí, nejen tohoto filmu) a vězeňské prostředí, kam je děj zasazen, je ukázáno velmi realisticky. Film prosluněný Newmanovými úsměvy, lidskostí a kamarádstvím. Jeden z nejkrásnějších snímků. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Útěk z vězení- to je v Hollywoodu určitě jedno z nejhojněji využívaných námětů, které by se dalo nazvat skoro sázkou na jistotu. Ovšem Frajer Luke si s touto velkou konkurencí poradil raz dva a svůj status nehynoucí legendy si jednoznačně zaslouží. Samozřejmě hlavní zásluhu má fenomenální Paul Newman, který to ani nemusí hrát, a stejně je to frajer jako blázen. Ostatní herci by klidně mohli běhat po place úplně nahatí a tančit přitom kozáčka, ale přes ten lišácký úsměv a jasně modré oči by si toho stejně nikdo ani nevšiml. Navíc režisér Rosenberg za kamerou diriguje své životní dílo plné touhy po svobodě, přátelství, vytrvalosti a krutosti s takovou jistotou, že už začínám tušit, koho měl Frank Darabont za svůj filmařský vzor. Na Shawshank redemption to sice opravdu nemá, ale i tak je to FAKT SÍLA. ()

Lavran 

všechny recenze uživatele

A protože podle podle učení přírodomilce J. J. Rousseaua nás moderní doba vydala napospas úzkoprsosti konvencí, řádů a nesmyslných pravidel, neexistuje nic smysluplnějšího než se jim stavět na odpor. A nejlépe rovnou ve velmi kvalitním filmu, kterému k absolutoriu přebývá pouze koňská dávka naordinované suchopárnosti. Ale vaječná žranice je za samostatných 5*, o tom žádná! :) ()

InJo 

všechny recenze uživatele

Emotivní vězeňské drama o vzbouření se proti systému (tak trochu předchůdce filmů jako Americká krása či Klub rváčů) s dokonalou atmosférou amerického jihu 60. let a několika nezapomenutelnými scénami (ano, pojídání vajec vládne). Miluju filmy o tvrdohlavých rebelech, kteří si za žádnou cenu nenechají poroučet od nějakých bezduchých goril. Nebo spíš vůbec od nikoho. ;-) A Frajer Luke (jedna z životních rolí Paula Newmana) tvoří spolu s Přeletem nad kukaččím hnízdem absolutní špičku mezi snímky s touto tématikou. 100 % ()

Galerie (108)

Zajímavosti (40)

  • Pro jednu z nejslavnějších scén filmu bylo připraveno dvě stě vajec natvrdo. Díky chytrému střihu jich Paul Newman (Luke) snědl jen asi osm. Zbytek snědli herci a členové štábu, což vedlo k extrémním případům nadýmání následující den. (sator)
  • Vězeňský tábor byl postaven v Kalifornii podle vzoru toho, kde si kdysi svůj trest odpykával autor knižní předlohy Donn Pearce. (Hans.)

Související novinky

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (více)

Reklama

Reklama