Rod Draka - Série 2

(série)
USA, 2024, 8 h 35 min (Minutáž: 56–70 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Jefferson Hall, Matthew Needham, Ewan Mitchell (více)

Colby Sawyer

Na druhé sérii “Draka” je nejzajímavější přemýšlení nad ní a proč oproti prvním 4-5 sériím GoT vůbec nefunguje. Zaprvé je to absolutní absence jakéhokoliv napětí, random assassin Rhaenyru asi opravdu v druhém díle nezabije, zatímco Neda k mojí nevíře opravdu odkrádlovali. U GoT člověk nikdy nebyl v bezpečí, nikdy nebylo jasné, jak se děj vyvine. Tady vám to jasné je a hlavně se většinu času neděje absolutně nic. Další věcí jsou postavy, v GoT jste se mohli bavit s deseti různými lidmi a každý fandil někomu jinému. Tady se asi všichni shodneme, že jediné zajímavé postavy jsou Daemon a Aemond. Zatímco Daemonova linka je úplně k prdu, protože tam je jen celou dobu na fetu a neposunul se absolutně nikam a Aemond se posunul k tomu, aby byl tak trošku debil. Jinak tu máme Rhaenyru, která celou dobu sedí na prdeli a doufá, že si vysedi vítězství. Jace má vždycky jeden dialog a potom všichni zapomenou, že existuje, včetně tvůrců bohužel. Corlys plní rasové kvóty, protože jinak taky většinu času jen stojí a čumí. Aegon na druhé straně jede mírného Joeffryho a v druhé půlce se omezí už jen na hekání ala Regensburg. Alicent je postava za trest, u které se čeká, kdy ji konečně budou moc odkrádlovat. No a většina lidí zapomněla, kdo je vůbec Haelena. I ten Cole byl degradován na pouhého posouvače děje, když tvůrci neví kudy kam. No a Larys je jen Varys z Wishe, akorát úchylnější. Prostě jsou všichni k prdu, fandit se nedá vůbec nikomu. Možná tak VFX artistům. Další věci jsou logické fuckupy, GoT fungovalo dokud mělo předlohu a drželo se jí. Draci předlohu mají a ustřelují úplně jinam a to dost často. Postavám se mění vzhled a především charakter, nebo se projistotu spojují dvě v jednu úplně jinou. Natahuje se to a vatuje, i když osa už je pevně daná a dalo by se po ní frčet, abychom se v tom světě dostali dál. To se ovšem neděje, takže tu jsou dvě hodiny děje roztažené na osm, kdy ten zbytek člověka vyloženě ubíjí. Jestli fakt budou jen čtyři série, tak to je moje jediná útěcha, že to nakonec nebude jen průser, ke kterému to nyní začalo směřovat. ()

ledzepfan

Pořád je to hodně dobře koukatelné, ale oproti první sérii je to propad. Klíčové události papírově fungují vpohodě, některé dějové peripetie jsou moc hezké, ale v tom vyprávění je najednou příliš mnoho vatoidního prostoru. Některé zásadní postavy se několik celých dílů (!) neprogresivně plácají v nějakých svých dilematech a vnitřních rozporech. Finále je vyloženě neuspokojivé. Cením tu odvahu nedat divákovi nic po čem by mu, před dlouhým čekáním, bylo nějak dopamínově fajně, ale prostě to nasere... Je dost dobře možné, že tuhle sérii divák plně docení až po dokoukání té následující. ()

BROKEN_

Jsem velmi spokojený. Tvůrci znamenitě navázali na první sérii. Přesto než tady začnu velebit tuhle show, kterou si královsky užívám, tak nejdříve napíšu něco k negativům. Ta největší výtka jde k umělému natahování. Tvůrci adaptují pouze jednu knihu, která má necelých 700 stran. HBO potvrdilo, že seriál bude mít 4 série. Tvůrci tedy nechtějí spěchat a dávají si načas. Budují jednotlivé konflikty, postavy a jejich motivy. Kvůli tomuhle utrpěla jedna postava na velkém poklesu a diváci z toho nejsou dvakrát nadšení. Tou onou postavou je Daemon, který byl jednou, ne-li dokonce nejlepší postavou v první sérii. Jeho dějová linka v Harrenově je nudnější a zbytečně zdlouhavá. Moc dobře jsem chápal, proč tohle tvůrci dělají a na konci jeho linka měla hloubku, ale bohužel tahle postava pokaždé když byla na scéně byla nejméně zajímavá. Některé další věci jako dialogy nebo tempo je pomalejší a dává si to načas. Po konci první série, kdy jsme již očekávali více akce a méně politikaření nakonec jsme dostali další budování. Toho je, ale již konec jak prozradil showrunner Ryan J. Condal, který řekl, že ve třetí série nás čeká totální válka. Jinak upřímně nemám tady moc co dál kritizovat. Nejsilnější věcí celého seriálu je vizuální a technická stránka. Draci jsou fantasticky zpracovaní a epizoda 7 jménem Rudá setba má pasáž s nejmenovaným drakem u které jsem měl poprvé za celou dobu od dob Hry o trůny strach a respekt z draka. Kinematograficky je to opět nádherný. Miluju jak si tvůrci dávají záležet na některých záběrech, které jsou nápaditý a ten kontrast s některými postavami…jo tohle si musí užívat každý divák. A nejenom tohle, ale detaily na postavy, když například má Daemon u jednoho rozhovoru s jinou postavou sevřenou pěst a na druhé ruce má otevřenou dlaň, kdy to krásně podtrhuje jeho myšlenky a pocity. Je to něco, co si na tomhle seriálu všímám od samotného počátku a tyhle detaily si užívám sledovat. Rod Draka není díky tomuto obyčejná show, ale show, která má srdce a tvůrci si s tím dávají záležet.  Herecky je to opět vynikající. Jen je pravda, že tady nikdo z obsazení úplně nevyčnívá. Což ale není nic špatného. Pokud bych měl někoho vypíchnout, tak to bude určitě Ewan Mitchell jako Aemond a také Rhys Ifans jako Otto Hightower. Jinak tady není nikdo, kdo by mi vadil. To rozhodně ne. Všichni jsou ve svých rolí přesvědčivý a perfektní. Druhá série možná je pro některý zklamáním a chybí zde konzistentní tempo, kvalita některých epizod je slabší a poté přijde vynikající epizoda, která to hned pozvedne. Což se pro mě u první série nedělo. Tam mám pocit, že to bylo výborně vybalancovaný. No a poslední věc než ještě pár slov napíšu, tak bych chtěl opět pochválit skutečného krále Západozemí. Skladatel Ramin Djawadi. Ten je neodmyslitelnou součástí Západozemí od dob Hry o trůny a nedokážu si bez jeho hudby představit, že budu sledovat jednotlivé seriály z tohoto světa. U poslední scény druhé série předvedl další svoje mistrovské dílo, soundtrack All Must Choose si teď jedu každý den a je to vskutku parádní věc. Rod Draka S02 je velmi dobrou podívanou jen má svoje mouchy. Přesto jsem s tím velmi spokojený a jsem vlastně rád, že si s tím dávají tvůrci načas. Protože až přijde na tu akci a momenty, kdy budou postavy umírat, tak o to více to budeme prožívat…teda minimálně já. Takže za dva roky zase na viděnou. No a než dorazí třetí série budeme si moct užít další spin-off seriál z tohoto světa. A Knight of the Seven Kingdoms má dorazit příští rok. Tak si to čekání na třetí sérii Rodu Draka budeme moci zkrátit alespoň tímto. 8/10 () (méně) (více)

Morzael

Ne, nepotřebuji draky a bitvy v každým díle pětkrát. Chci ale, aby se děj někam vyvíjel. Za celých 8 dílů tam máme asi tak 3 důležité plot pointy, jinak se motáme v kruhu a končíme v podstatě tam, kde jsme začali.  Postavy nekonzistentní, většina děje filler, dialogy postupně chabější a chabější. Je cítit, že George opustil loď. A já jí opouštím s ním. Další 8. sérii si klidně odpustím. ()

Chen

Neočekával jsem, že půjde o epickou akční podívanou, ostatně většinou preferuji intrikaření a politikaření v případě podobných seriálů, ovšem druhá řada to sice nabídla, ale v ne tak lákavé formě, aby mě to nadchnulo. Bylo to na můj vkus příliš unylé s tím, že některé konverzační scény byly vynikající, ale bylo jich málo a přestože měla druhá řada jen osm epizod, některé působily výplňově a to platí i pro dějové linky určitých postav. Chápu, že na rozdíl od Hry o trůny nemají tvůrci k dispozici tolik materiálu, ale to není omluva pro umělé natahování. ()

• Natáčení započalo v dubnu 2023 v Leavesden Studios ve Velké Británii. Několik týdnů se pak točilo ve Španělsku. Posléze se filmaři vrátili do Anglie – kromě ateliérů zavítali do exteriérů Walesu a Surrey, kde se filmovaly např. bitevní scény. (fiLLthe3DD)