Rod Draka - Série 2

(série)
USA, 2024, 8 h 35 min (Minutáž: 56–70 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Jefferson Hall, Matthew Needham, Ewan Mitchell (více)

Henry007

Nevím, jestli je problém v mých očekáváních nebo spíš v seriálu samotném. Rod Draka celkově působí oproti Hře o trůny male, což by nebyl problém, kdyby měl příběh větší tah na branku. Epičnost, množství postav a rozmanitost prostředí Hry o trůny měl Rod Draka dorovnat sevřeností příběhu a větším prostor pro vykreslení postav. Příběh se ale točí na místě a oproti finále první řady se moc neposunul. Postavám jsou servírována stále ty samá dilemata a jejich osudy jsou mi jedno, protože jsou v mých očích stejně nevýrazné a nudné jako digitálně šedá vizuální stránka seriálu. Pár dobrých akčních scén s draky to nezachrání. ()

Padme_Anakin

Moje dnešní hodnocení je shovívavé a to z jednoho prostého důvodu - krásně jsem se svezla na vlně.. Chtěla bych tam v tom pohádkovém světě na chvíli být a vidět vše na vlastní oči.. Tedy odpouštím vatu, zbytečné odbočení postav (nebyl Daemon náhodou na houbičkách?) i to občasné natahování.. Jinak jsou postavy zajímavé, herci dobří, příběh poutavý a ta atmosféra je prostě úžasná.. ()

BROKEN_

Jsem velmi spokojený. Tvůrci znamenitě navázali na první sérii. Přesto než tady začnu velebit tuhle show, kterou si královsky užívám, tak nejdříve napíšu něco k negativům. Ta největší výtka jde k umělému natahování. Tvůrci adaptují pouze jednu knihu, která má necelých 700 stran. HBO potvrdilo, že seriál bude mít 4 série. Tvůrci tedy nechtějí spěchat a dávají si načas. Budují jednotlivé konflikty, postavy a jejich motivy. Kvůli tomuhle utrpěla jedna postava na velkém poklesu a diváci z toho nejsou dvakrát nadšení. Tou onou postavou je Daemon, který byl jednou, ne-li dokonce nejlepší postavou v první sérii. Jeho dějová linka v Harrenově je nudnější a zbytečně zdlouhavá. Moc dobře jsem chápal, proč tohle tvůrci dělají a na konci jeho linka měla hloubku, ale bohužel tahle postava pokaždé když byla na scéně byla nejméně zajímavá. Některé další věci jako dialogy nebo tempo je pomalejší a dává si to načas. Po konci první série, kdy jsme již očekávali více akce a méně politikaření nakonec jsme dostali další budování. Toho je, ale již konec jak prozradil showrunner Ryan J. Condal, který řekl, že ve třetí série nás čeká totální válka. Jinak upřímně nemám tady moc co dál kritizovat. Nejsilnější věcí celého seriálu je vizuální a technická stránka. Draci jsou fantasticky zpracovaní a epizoda 7 jménem Rudá setba má pasáž s nejmenovaným drakem u které jsem měl poprvé za celou dobu od dob Hry o trůny strach a respekt z draka. Kinematograficky je to opět nádherný. Miluju jak si tvůrci dávají záležet na některých záběrech, které jsou nápaditý a ten kontrast s některými postavami…jo tohle si musí užívat každý divák. A nejenom tohle, ale detaily na postavy, když například má Daemon u jednoho rozhovoru s jinou postavou sevřenou pěst a na druhé ruce má otevřenou dlaň, kdy to krásně podtrhuje jeho myšlenky a pocity. Je to něco, co si na tomhle seriálu všímám od samotného počátku a tyhle detaily si užívám sledovat. Rod Draka není díky tomuto obyčejná show, ale show, která má srdce a tvůrci si s tím dávají záležet.  Herecky je to opět vynikající. Jen je pravda, že tady nikdo z obsazení úplně nevyčnívá. Což ale není nic špatného. Pokud bych měl někoho vypíchnout, tak to bude určitě Ewan Mitchell jako Aemond a také Rhys Ifans jako Otto Hightower. Jinak tady není nikdo, kdo by mi vadil. To rozhodně ne. Všichni jsou ve svých rolí přesvědčivý a perfektní. Druhá série možná je pro některý zklamáním a chybí zde konzistentní tempo, kvalita některých epizod je slabší a poté přijde vynikající epizoda, která to hned pozvedne. Což se pro mě u první série nedělo. Tam mám pocit, že to bylo výborně vybalancovaný. No a poslední věc než ještě pár slov napíšu, tak bych chtěl opět pochválit skutečného krále Západozemí. Skladatel Ramin Djawadi. Ten je neodmyslitelnou součástí Západozemí od dob Hry o trůny a nedokážu si bez jeho hudby představit, že budu sledovat jednotlivé seriály z tohoto světa. U poslední scény druhé série předvedl další svoje mistrovské dílo, soundtrack All Must Choose si teď jedu každý den a je to vskutku parádní věc. Rod Draka S02 je velmi dobrou podívanou jen má svoje mouchy. Přesto jsem s tím velmi spokojený a jsem vlastně rád, že si s tím dávají tvůrci načas. Protože až přijde na tu akci a momenty, kdy budou postavy umírat, tak o to více to budeme prožívat…teda minimálně já. Takže za dva roky zase na viděnou. No a než dorazí třetí série budeme si moct užít další spin-off seriál z tohoto světa. A Knight of the Seven Kingdoms má dorazit příští rok. Tak si to čekání na třetí sérii Rodu Draka budeme moci zkrátit alespoň tímto. 8/10 () (méně) (více)

Lobotomas

Rhaenyra byla vznětlivá, ambiciozní a zlomyslná. Dokud byla mladá tak byla považována za velmi krásnou ženu, a nekonečné zástupy nápadníků nešlo zastavit. Ale časem zestárla, porodila 6 dětí, a ztloustla. V podstatě se stala opakem své mladé verze (fyzická podoba). Také velmi žárlila na Alicent, který si i přes vyšší věk a také řadu porodů udržela skvěla postavu a Rhaenyra to nemohla překousnost. Přezdívali ji "druhý Maegor", což by naprosto šílený sociopat (král), který ukradl trůn právopatnému dědici a také byl kinslayer.V TV show - je to celé obráceně. Zejména patrné je to v této druhé řadě. Je rozvážná, mírumilovná a velmi hezká. V podstatě půlka postav z její frakce v tv show dostane update. A naopak půlka jejích protivníků bude vyzobrazena mhonem hůře, než to ve skutečnosti je. Např. Cole nikdy s královnou nespal.Kniha komplexně popisuje dvě nesvářené strany, které jsou obě velmi ambiciozní a nemilosrdné. Tato válka znamela konec draků - cca 20 let později byly draci oficiálně pryč a tím i jediná síla rodu Targaryen. ()

hrumsrt

Možná nejočekávanější seriálový návrat letošního roku.. Když jsme se před dvěma roky vrátili do světa Her o trůny prošly mnou různé emoce a i když to je z hlediska zásahu do společnosti a nějakého prožitkářství neporovnatelné s původním seriálem, tak mně přišel Rod draka v mnoha ohledech lepší.. Vyprávěl mnohem dospělejší příběh, postavy vedl daleko košatější cestou a především mě víc bavilo, co se tam řeší, než že jsem jásal, jak epicky to (ne)vypadá.. Nečekáte tady sérii za sérií, kam se hlavní postavy posunou na cestě za svým možná osudem. Není tvůrčím jediným esem v rukávu, to že můžou zabít vlastně kteroukoli postavu a tím dělají vyprávění nevyzpytatelné. Ne, Rod draka může jen bavit na vlně trpělivého diváka, který je ochotný si postupnými krůčky dojít s nečernobílými postavami do konce, jaký si vysnily.. Zůstávají nám dva tábory (žádná miliarda rodů a postav jako v Game of Thrones, u kterého se klidně přiznám, že jsem v první sérii vůbec nevěděl, o co jako komu jde, a co má s kým dalším co společného) tábor Černých a tábor Zelených, jedna rozdělená rodina a narůstající počet tragédií, který zavrhuje možnost míru. A jak v první sérii bylo pro mě snadné fandit jedné straně a tu druhou označit za padouchy (i když právě je pomáhání legitimní důvod k občanské válce), tak v nadcházející sérii se právě tuhle bipolaritu podařilo smýt.. Rody se proměnily, začínají se v obou případech dostávat do popředí zástupci mladší generace, kteří byli minule jen do počtu. Na straně zelených dominuje bezcitný Aemond, a pak na straně černých vládne diplomaticky zdatná Rheanyra a nově její syn Jacaerys. Právě oni střídají pro první sérii signifikantní postavy Otty a Deamonda, kteří buď úplně ustupují anebo jsou zaúkolování sidequestem, u kterých jako divák jen přešlapujete.. A zatímco jsme minule převážně diskutovali, pokračování dává divákům, co chtěli - akci. Více se lítá na dracích a dojde i na nějakou tu roztržku. Druhá série je divácky rozpolcená, někdy je jim mnohem vděčnější a mainstreamovější, zatímco pak nabídne skoro psychologickou epizodu, která působí jako žánrové cvičení z jiného seriálu.. Jenže mám-li být upřímný, já se i přesto těšil na každou další epizodu! 80% ()

• Natáčení započalo v dubnu 2023 v Leavesden Studios ve Velké Británii. Několik týdnů se pak točilo ve Španělsku. Posléze se filmaři vrátili do Anglie – kromě ateliérů zavítali do exteriérů Walesu a Surrey, kde se filmovaly např. bitevní scény. (fiLLthe3DD)