Reklama

Reklama

Historický špionážní film je založený na skutečném příběhu britského obchodníka, který byl rekrutován tajnou zpravodajskou službou. Odehrává se v období studené války. Sovětský zpravodajský důstojník Oleg Penkovskij (Merab Ninidze) informuje MI6 o možnosti jaderné války a svěří se s obavami o světovou bezpečnost. CIA a MI6 se rozhodnou, že by bylo lepší nepoužívat špióna, ale obyčejného občana. A tak je podnikatel Greville Wynne (Benedict Cumberbatch) požádán, aby se pokusil pomoci ukončit kubánskou krizi. Má dělat to, co normálně dělá, odjet do Moskvy a hledat obchodní příležitosti. Tak se dostane do pravidelného kontaktu s Penkovským, který ho využívá k předávání zpráv a tajných dokumentů týkajících se sovětských jaderných plánů a raket. Jak napětí kolem kubánské krize narůstá, komplikuje se setrvávání Penkovského v tajných službách a kontakt s Wynnem je prozrazen... (JOJ Cinema)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (72)

sedm.1 

všechny recenze uživatele

Hra špiónů doplácí na jednu zásadní věc, a to na doslova miniaturní zápletku, kterou navíc tvůrci nedokázali jakkoliv oživit. Po dlouhém, otravném úvodu je vyslán jeden anglický obchodník do Ruska, odkud má přivážet zpět do vlasti informace a od té chvíle je divák svědkem jen cest tam a zpátky, s několika vloženými nevýraznými miniudálostmi, aby byli ke konci filmu ústřední hrdinové očekávaně odhaleni a uvězněni. Tato závěrečná pasáž má pak sice konečně nějaký ten dramatičtější a emotivnější nádech, ale ani to už nezachrání celkovou nezáživnost veškerého předešlého zmiňovaného dění. Hra špiónů každopádně nedisponuje ani žádným spádem, ani žádnou opravdu napínavou, či strhující scénou, žádným zvratem, nefungují zde ani příliš emoce, dialogy jsou také nepřesvědčivé a vlažné, ten film prostě nenabízí jakékoliv koření, co by dokázalo zaujmout. Vztah mezi ruským a anglickým agentem jinak nemá žádnou jiskru, a je navíc vyzobrazen silně nepřesvědčivě, a co se atmosféry týče, tak ta sice působivá je, nicméně vliv na působivost filmu jako celku má také minimální. Alespoň že ten Benedict Cumbertbach hraje s obvyklým šarmem a jeho výkon patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co Hra špiónů vůbec nabízí, pořád je to ale málo, abych mohl film komukoliv doporučit, či sám ho hodnotit lépe, než jako slabý, nezáživný průměr. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Film z obdobia kubánskej krízy, čiže v sebe nesie dramatickú a historickú hĺbku spojenou so špionážnou hrou, ktorú nám tu prevedie Cumberbatch v plnej hereckej kráse. Ja síce nie som až tak fanúšik filmov tohto rangu, teda špionážnych drám, avšak uznávam, že film priniesol veľa vzruchu, napätia a všetko to udržiava aj výborne ladená hudba. Z tej studenej vojny vám miestami príde až horúco. ()

Reklama

Rockerman 

všechny recenze uživatele

Děj se odehrává v době , kdy bylo vše jasné. Byl jasný předěl mezi dobrým a zlým, mezi demokracií a totalitou. Věřili jsme , že to tak je a i dnes věřím, že to tak bylo. Bohužel v současnosti to už tak jasné není. Zatímco zlo zůstalo na stejném místě, dobro se nám nějak rozmělnilo a zastřelo. Totiž z kdysi té správné strany teď přicházejí neuvěřitelné zprávy o cenzuře, jen tom jediném správném názoru a potírání toho opačného a dalších totalitních prvků. Děsí mě to, ale stále ještě doufám, že demokracie je silnější a dokáže si najít cestu. Skvělý, silný film o pravdě a lži! ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavej vhled do skrytých her na pozadí studené války, kdy tajný služby vtáhli běžnýho občana do svých praktik. Ano, určitě to přineslo nějaký ovoce, ale stejně tak to zničilo nejeden život. Film to není špatnej, na druhou stranu je poměrně nevýraznej. Pár dnů po shlídnutí už si nic moc nevybavuju, resp. nic tak extra, co by stálo za zmínku. Že to byla doba hnusná, víme, že má B. Cumberbatch oči snad čím dál víc od sebe, to už taky víme, a jak moc mě ten film zasáhl je vidět už z toho, že vlastně ani nevím, co víc bych k tomu napsal. Není to blbý, ale znovu to vidět nemusím. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Možná jsme jen dva lidé, ale tak začínají změny..." Natolik byl vztah a pouto mezi nejvýznamnějším sovětským špionech Olegem Penkovskim a jeho britskou spojkou, "obyčejným obchodníkem"  Grevillem Wynnem vylíčen podle reality, nedokáže asi člověk moc dobře posoudit. Především ona scéna z vězení, kde mají oba možnost se spolu po zatčení a proběhlých výsleších krátce setkat, aby mohl Wynne Penkovskemu sdělit, že přeci jen dosáhl svého (tedy odvrácení jaderného konfliktu mezi Sovětským Svazem a USA kvůli rozmístění jaderných raket na Kubě v roce 1962), na mě úplně věrohodně nepůsobila. Ale beru, že je to přeci jen film... Celkově má ale tento špionážní film klasického střihu velmi dobrou atmosféru (viz třeba velmi přiléhavá hudba nebo použití příhodných dokumentárních záběrů). Líbil se mi ale i záměr filmařů, ukázat na paralelu, pokud jde o  rodinné zázemí obou aktérů (oba ženatí s poměrně malými dětmi ač tedy u Penkovskeho šlo o holčičku zatímco u Wynneho o kluka). No a co jsem si tedy vysloveně užil, bylo poměrně dost záběrů z exteriérů i interiérů "mého" ministerstva dopravy. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (3)

  • Jedna z pražských lokací, kde byl film natáčen, je budova Ministerstva dopravy, která ve filmu představuje objekt americké ambasády v Moskvě. Ve filmu se objeví jak pohled na exteriér budovy (byť dodatečně digitálně upravený), tak i pár záběrů z jejího interiéru (včetně záběru na zdejší funkční páternoster). (HonzaBez)
  • Film se natáčel v Praze a Londýně. (Yardak)
  • V čase filmu 20:12, při procházce noční Moskvou, je možno na malý okamžik zahlédnout v levém horním rohu nápis „Kuchyně“ v interiéru restaurace, kolem které postavy prochází. Scéna je natáčená v ulici Rybná v Praze. (Globus_Jirka)

Reklama

Reklama