Útěk z Pretorie

• Velká Británie Escape from Pretoria (více)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Rocky62

Harryho zavřeli do jihoafrického Azkabanu a místo mozkomorů mu nesvobodu kontrolují rádoby drsňácký bachař s dalším obézním prasetem, kterého by přechytračil i Neville Longbottom. Escape skýtá několik napínavých momentů za asistence neúnavného plánování útěku. Svižné tempo i atmosféra nechybí avšak závěrečný útěk vyhrává první cenu z famfrpálu v kategorii " nejnaivnější útěk v historii vězeňství". Escapologové zemřou na záchvat smíchu. ()

TomX2

Escape from Pretoria je jedným z najpôsobivejších väzenských filmov posledných rokov a je prekvapujúce, že dokáže evokovať silný zážitok aj bez pomoci zbytočnej drámy, presladených scén alebo brutality. Čo je tak trochu škoda, pretože vo filme absentujú akékoľvek emocionálne scény a film tak občas pôsobí až chladne, čo však nemožno považovať za úplnú nevýhodu, keďže je film natočený a zahraný presne tak, ako si to vyžaduje scenár. Nedostatočná charakteristika postáv už však filmu veľmi neprospieva (minimum dialógov, nedostatok priestoru, apaticky až hlúpo vykreslení dozorcovia), no aj napriek tomu hlavná trojka dokáže vzbudiť sympatie. Postavy si získajú priazeň diváka už len na základe tej skutočnosti, že v tom sú nevinne a že vtedajší systém apartheidu bol v Južnej Afrike veľmi problematický. Najväčším pozitívom filmu je bezpochyby jeho pôsobivosť a schopnosť preniesť diváka do centra diania. Napätie tu je prítomné prakticky od prvej scény po poslednú a divák neraz pociťuje mráz na chrbte a stotožňuje sa so situáciou samotných aktérov. Sám na vlastnej koži cíti strach z toho, že by čoby len jedno zlé načasovanie, divný náznak správania či maličká chybička znamenalo stále narastajúce podozrenie voči postavám. Už len jedna takáto vec svedčí o kvalitách tohto snímku. Avšak čo sa týka ostatných aspektov filmu, jedná sa o prostý štandard. Hudba, kamera a strih sú síce k uspokojivému zážitku dostatočné, no nijak zvlášť v svojom obore nevynikajú a nie je tu žiadny veľkolepý moment ani vec, ktorá by dokázala genialitu tohto diela. Za zmienku stojí ešte herecké obsadenie, z ktorého každý predstaviteľ predviedol presvedčivý výkon; Daniel Radcliffe v hlavnej úlohe dobrý, jeho parťák Webber uspokojivý, Nathan Page aj napriek malému priestoru slušný a Leonard výborný. Celé obsadenie treba pochváliť aj za dobre precvičený prízvuk, čo dodávalo dobovej autentičnosti a aj celkovej úrovni filmu. Aj keď už Escape from Pretoria nie je žiadne veľkolepé dielo, ktoré by si zaslúžilo jedno ocenenie za druhým a je "len" nadpriemerné, dokazuje, že väzenské filmy majú stále čo ponúknuť a nemusia byť popritom perfektné ako The Shawshank Redemption, či nádherné ako The Green Mile. ()

petikacka

Celý film jsem měla stažený žaludek...I když se celý film odehrává pouze ve vězení, tak jsem se nenudila ani chvilku a pořád jsem jim držela palce ať se jim to povede :-)...Co mě, ale hlavně napadalo, že museli být strašně zpocení a museli hodně smrdět :-)) Moje myšlenkové pochody jsou někdy opravdu zvláštní...Za mě 85% ()

gogo76

Musím sa opakovať po priateľovi Big Bearovi, no ani mne D. Redcliffe nikdy ako herec nesedel a asi ani nebude, dokonca som nevidel ani jeho svetoznáme "Potterovky"(okrem dvoch). Nikdy ma to skutočne nechytilo. Rovnako však musím uznať, že si ako herec vyberá zaujímavé filmy, dokonca má popri nich aj šťastie na zručných režisérov, takže akceptujem a rešpektujem ho. Útek z Pretórie je určite divácky atraktívny film, túžba po slobode je zakódovaná v každom z nás. Shawshank to síce nie je, ale určite si naň pri sledovaní spomeniete. Prostredie, atmosféra i herecká stránka, to všetko slušne klape a nájde sa aj zopár napínavých momentov. K odvahe je potrebná i poriadna dávka šťastia. Klúč sa mohol kedykoľvek zlomiť a ostať v zámku poriadne zakliesnený a to by bol koniec ich snahe. Dalo sa to natočiť lepšie? To sa dá vždy, ale i tak pekné štyri hviezdy. 80%. ()

Ryuuhei

Velice, velice povedený film ze skupiny útěků z vězení! Po většinu děje jsem byl napjatý jako struna, až se mi kroutily prsty u nohou. Oceňuju výtečnou, až doslova kreativní práci s kamerou a střihem. Co se týče emocionální stránky a charakterů, tam děj lehce pokulhával. Hlavní hrdina byl dost plochý a z jeho dvou společníků měl jen jeden nějaký opravdový příběh. Ale jinak? Říkám, pro mě film tohoto ražení jak měl být! Radcliffe navíc předvedl opravdu dobrý herecký výkon, už to dávno není jen Harry Potter. ()

• Dláto ve filmu použité při útěku je dláto použité při skutečném útěku. Tim Jenkin si ho nechal jako upomínku na den útěku a při natáčení jej poskytl produkci. (vojacekr)
  • Název filmu se objeví až na jeho konci. (Duoscop)
  • Natáčelo se v Adelaide v Austrálii. (Rominator)