Útěk z Pretorie

• Velká Británie Escape from Pretoria (více)

V 80. rokoch 20. storočia ešte stále vládla v Južnej Afrike politika apartheidu. Represívny systém rasovej segregácie však už dostáva prvé trhliny a  dvíhajú sa mohutné vlny odporu. Belošskí študenti sociológie Tim Jenkin a Stephen Lee sa angažujú v zakázanom Africkom národnom kongrese, ilegálnej politickej strane, ktorá obhajuje záujmy utláčaného černošského obyvateľstva. Zúčastňujú sa na jej akciách a bojujú  za slobodu a rovnosť všetkých rás. V roku 1978 ich obvinia z výroby a distribúcie letákov zakázaných organizácií a uväznia v ústrednej belošskej väznici v Pretórii. Dvaja inteligentní a vynaliezaví mladíci, ktorí bojovali za slobodu národa, musia teraz bojovať sami za seba. Snažia sa vymyslieť spôsob, ako sa dostať späť na slobodu. Na svoj útek potrebujú vyrobiť kľúče k deviatim dverám, ktoré vedú za väzenské múry. Vhodná chvíľa na akciu nastane počas väzenskej vzbury v decembri 1979. (TV JOJ)

Marze

Solidní žánrovka s pravdivým historickým pozadím a decentním vývojem postav. Není zde nic co by jste ve vězenských filmech neviděli. I dialogy jsou některé klišé. Režisér Anan ví jak příběh uchopit -od začátku akceleruje a třesoucím se rytmu. Radcliffováý věčná vážnost příběh uzemňuje. Ale tvůrci nejsou schopni opustit myšlenkově vězenské zdi v souvislostech co je za nimi. ()

Garson

Není to černobílý film,ale je o černobílé náladě.Bývalý pohádkový čaroděj Harry Potter,tedy herec Daniel Radcliffe(role Tim Jenkin) zde v trochu netradiční roli jako bojovník za rasovou rovnoprávnost hned na začátku doplatí na svou politickou naivitu a kvůli propagaci letáků vylétávajících do vzduchu za podomácku vyrobených výbušnin je odsouzen ke 12 letům vězení a jeho blízký kamarád Daniel Webber(role Stephen Lee) jako spolupachatel na 8 let.Oba jsou převezeni do pretorijské věznice ve které vládnou bachaři.Už od prvního dne nemyslí na nic jiného než na útěk a tak plánují,kreslí a shánějí co se dá.Po 74 dnech se Timovi podaří sebrat v truhlářské dílně kousky dřeva a drobné nářadí na výrobu klíčů.Nápady přicházejí spontálně a na prvním místě pochopitelně improvizace bez které běžný člověk nemůže existovat natož pak vězeň odsouzený na mnoho let.Po nějakém čase "kutil" Tim vyrobí několik dřevěných klíčů které si nanečisto vyzkouší do různých železných dveří ve věznici a se Stephenem a ještě s jedním vězněm Leonardem se pohybují tajně po věznici a zkouší vyrobené klíče a také své možnosti úspěchu.Tim,Stephen a Leonard se jednou večer odhodlají k útěku,odemknou postupně skoro všechny dveře vedoucí ke svobodě jen u těch posledních musí použít dláto,protože ve vyhrocených situacích se často něco podělá.Útěk se jim podaří a utečou do města kde na ně čeká vytoužená svoboda.Stejně jako ve filmu Útěk z Alcatrazu i zde ráno objeví dozorce několik prázdných cel a spustí poplach.Po tomhle filmu bych si klidně nechal vyrobit dřevěný klíč jako talisman pro štěstí.Bylo to dost napínavé a k udržení divákovi pozornosti úplně ideální. ()

Hanys_

Zajímavý příběh o netradičním útěku, protože dřevěné kliče - to tady asi vážně ještě nebylo. Nějak jsem se ale nemohl naladit na tu uprchlickou notu, moc jsem s nima nesoucítil, a navíc mě dost iritovalo, že každá druhá scéna musela být jakože strašně napínavá do poslední sekundy. To už se po chvíli fakt ohrálo. 5/10 ()

gumolit

Jeden z najnudnejších útekov z väzenia v histórii filmu alebo ako Harry Potter či pardon Daniel Radcliffe prešiel bacharom cez rozum. Raz darmo Daniel je dobrý ale vždy čakám v každom snímku kde hrá že vytiahne tú svoju kúzelnú paličku a začne čarovať svojej nálepky sa nezbaví aj keď sa snaží. Film nie je až tak zlý hlavne vďaka hercom , ale prišiel mi že nejaká televízna verzia by bola lepšia. Prvá hodina je len o vyrábaní drevených kľúčov čo považujem za jedinečný nápad o filmoch z väzenia , no samotný útek je taký nudný a jednoduchý že ani nestál za to ho sfilmovať. Rozmýšľal aj nad nižším hodnotením no herci to zachraňujú najmä Ian Hart , ktorého som naposledy videl ako Johna Lennona vo filme Backbeat a to bolo fakt už dávno. Ak chcete vidieť film o úteku z väzenia radšej klasiky ako Shawnshank , Alcatrazz či Veľký útek. Že si spomínate na tieto snímky?to preto že sú úplne skvelé no na tento rýchlo zabudnete. ()

Lacike

Tak tu máme ďalší športový film o disciplíne útek z basy, kým nás bachári alebo guľky nedostihnú. Je to pojaté podobne ako klasika s Eastwoodom Escape from Alcatraz. Čiže o postavách sa dozvieme nutné minimum a prakticky celý film sledujeme plánovanie úteku a jeho následné prevedenie. Plánovanie je miestami zaujímavé a miestami úmorné. Holt, väzni majú času neúrekom, takže si dávajú načas. Tri ústredné postavy sú aj v tom skratkovitom podaní dostatočne sympatické na to, aby ste im držali palce. Bachári sú typické svine, ktoré si svoju prácu vychutnávajú. Takže keď už pre nič iné, tak minimálne pre ich prekvapený výraz budete väzňom fandiť. No a samotný útek, aj keď je po všetkej tej zdĺhavej príprave vlastne jednoduchý, tak je tak napínavý, že som si film musel na chvíľu zastaviť, aby som to rozdýchal. Len sledovať to bolo infaktové. Pri predstave, že by som bol na ich mieste by som sa asi zbláznil. Takže výsledkom je taký trochu chladne podaný ale skvele natočený a vygradovaný film o úteku z väzenia. 7/10. ()

• Natáčanie filmu bolo naplánované k 40. výročiu spomínaného reálneho úteku z juhoafrického väzenia. (MikaelSVK)
  • Ve vězení Pretoria si odpykává trest také podnikatel Radovan Krejčíř, který byl v únoru roku 2016 v JAR odsouzen k 35 letům vězení. (vojacekr)
  • Název filmu se objeví až na jeho konci. (Duoscop)