Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (157)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Nemám ráda Stránského sebelítost, která ho neopouští ani ve velmi požehnaném věku. Bočan se stal již dávno takovým tím televizním režisérem, co scénář nezkazí, ani mu nepomůže. Zlí jazykové by mu s nádechem opovržení vmetli do tváře, že je ubohý rutinér. Navzdory těmto negativům se podařilo hercům a Stivínovi stvořit celkem zajímavý film. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Neskutočne ma lákal námet v podobe nútených prác pre politických väzňov v lágroch. Tradovali legendy o tom, akým spôsobom tam boli ľudia s opačnými názormi doby, ktorá si to vyžadovala či vynucovala - týraní. Najmä preto som tak nejak dúfal, že ma snímok vtiahne do deja, že ma samotná skúsenosť bude aspoň čiastočne bolieť tak, ako hlavných predstaviteľov. Lenže ono to má taký zvláštny nádych, k čomu prispelo najmä herecké obsadenie, ktoré vďaka svojim nesympatiám, nedokázalo vo mne vyvolať žiadnu empatiu či antipatiu. Taktiež neviem, ako si ma môže získať film s tak výborným námetom, keď (ako píše užívateľ "misterz") dejovo negraduje, či samotná eskalácia konfliktov v podstate skoro neexistuje. Na jeden krát možno nie najhoršia skúsenosť. Ako snímok, ktorý by mal odstupom času pobúriť, respektíve vyvolať odpor voči dávnemu režimu - nefunkčné. Prišlo mi to ako zážitky "z vojenčiny" Slovákov v Aši, respektíve Čechov v Spišskej Novej Vsi. Dokonca aj tam bola väčšia šikana .. ()

Reklama

Jello Biafra 

všechny recenze uživatele

"první obětí vaší nenávisti a touhy po pomstě je vaše vlastní duše" Psychologická dráma vychádzajúca z osobných zážitkov Jiřího Stránského a jeho spomienok z uranového lágru Jáchymov. Okrem skvelého hereckého obsadenia film podtrhuje melancholická hudba a depresívna atmosféra, ktorá z filmu robí dokonalo silný zážitok. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Tématicky hodně silný film, který se jako jeden z mála snaží vyrovnat s tíživým dědictvím represí 50. let, kdy se na sto tisíc lidí ocitlo v lágrech a věznicích a poznamenalo je to většinou na celý život. Snímku vévodí přesvědčivý výkon Jiřího Schmitzera coby hlavního hrdiny. Do své postavy dokázal patrně přenést vlastní zážitky z vězení, kde se ocitl po tragické autonehodě. Jeho výkon je zcela autentický a po právu si za něj odnesl Českého lva. Drama je zajímavé svým hereckým obsazením, řada herců se objevuje v netypických rolích (Šteindler, Krampol i jiní), nicméně výsledný dojem sráží průměrný scénář a režie. Celkový dojem: 75 %. ()

deLaFere 

všechny recenze uživatele

Památník Vojna a tento snímek pasují perfektně dohromady, Poprvé jsem to viděl před patnácti lety a rád se k tomu vracím, Film je opravdu vyvážený a nejde mu o nic jiného, než o skutečnou realitu komunistických pracovních táborů, není zbytečně brutální, ale také nic nezakrývá. Na to jak rychle byl natočený, má solidní herecké výkony v čele s naturalistickým Jiřím Schmitzerem. Z historického hlediska mu nelze vůbec nic vytknout, jako memento komunistických zločinů funguje prostě výborně a zasloužil by si mnohem větší pozornost, než se mu dostalo. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (10)

  • Scény z jáchymovských dolů byly natáčeny v Rudných dolech Měděnec. (Frontie)
  • Ve filmu několikrát zazní jako ústřední hudební motiv 7. symfonie Ludwiga van Beethovena. (claudel)
  • Jiří Schmitzer pro svou roli odmítl trénink v posilovně, jelikož tvrdil, že svaly z posilovny vypadají jinak, než svaly z trestaneckého tábora. Jako alternativu si pro přípravu vybral rozbíjení betonových kvádrů krumpáčem, ze kterých na žádost svého švagra vysekával ocelové trubky. (Jizni Tlapa)

Související novinky

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Reklama

Reklama