Reklama

Reklama

Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

(více)

Recenze (97)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Joj tohle mi sedlo. Docela by mne zajímalo kolik herců padlo při natáčení. Ať mi nikdo neříká, že všechna ta rotrhaná těla byly jen triky.:-) . Filmaři nám předvedli opravdu šílený masomlejn východní fronty na sněhobílém koberci, na kterém už jen pár červených kapek vypadá hrozně. Jak vypadá sníh, když chlapa rozpůlí minometná střela o tom asi netřeba hovořit. Velmi se mi ve filmu líbilo i to politrucké téma. Sice to bylo krapet přitažené za válenky, ale přesto jsem musel uznat, že z té vymyté palice šla na jednoho hrůza. Dostat se v Rudé armádě před popravčí četu nebylo nic nesnadného a v lepší případě to mohlo skončit trestným praporem, což byl trest jen o málo horší než kulka od soudruhů z popravčí čety. Chlapi z čety mi sedli, mělo to skoro všechno co bych chtěl aby ruský válečný film měl. Dokonce mi tam nevadila taková ta ruská uřvanost či snad lépe řešeno bodrost některých postav. Nadšení trochu skazil gerojský závěr, kdy jsem už jen čekal že kulometem zničí i nějakou tu německou opancéřovanou pruhovanou kočku. No to by ale asi nemohli točit Rusové... Nicméně jsem byl moc spokojen a dávám si do vaťáku 4 letáky aby bylo do čeho balit tabáček. * * * * ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

"Nas mnogo, čto takoe odin!" Obětování jedince/několika jedinců ve vyšším zájmu celku, je letitým historickým zvykem nejen u hmyzu, ale i u lidí, třeba u Číňanů nebo Rusů. Nám současným, blahobytem zhýčkaným ba zdegenerovaným západním individualistům to může připadat nespravedlivé až děsivé, ale jak známo účel světí prostředky a druhá světová tedy nakonec dopadla tak, jak dopadla (ačkoliv Sověti měli v každé bitvě zpravidla několikanásobně vyšší počet obětí než nepřítel). Vynikající válečný film, komorní a extrémně málo epický, postavený spíš než na bojových scénách na interakci jeho postav, ale přesto silný a působivý. Už jen úvodní scéna sovětského útoku proti německým zákopům svou syrovostí a autentičností strčí do kapsy většinu obdobných scén v obdobných pompézních velkofilmech amerických. Nebýt trapně zkarikované postavy fanatického podporučíka v modré čepici a zbytečně "autenticky" třaslavé kamery, jdu na pátou. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

No, Rusové šli evidentně do sebe, dříve útočily celé fronty, armády, sbory nebo alespoň divize, tentokrát nasadili pouhou rotu a udělali moc dobře. Kromě realisticky natočených bojových scén se otevírala i témata, která byla dříve tabu, a téměř dvouhodinová stopáž nepředstavovala žádnou překážku. Přemotivovaný politruk Rykov na mě sice působil jako karikatura, ale chápu to tak, že tady reprezentoval určitou sortu sovětských politických důstojníků (a nebylo jich málo), kterým to takto chtěli tvůrci spočítat. Líbilo se mi ale, jak pojali postavu politruka roty Žurkina, jeho rozpolcenost mezi stranou a lidskostí byla až lehce schizofrenická. Ve výsledku jsem byl až nečekaně spokojen. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jak už podotkli mnozí, až na pár příliš gerojských momentů dosti realistické zobrazení poměrů v Rudé armádě někdy v prvním roce války v oblasti Rževského výběžku (o který se pak bojovalo celý rok). O důstojnících - čest výjimkám, jako veliteli roty zde - se nedá říct, že by jim osud podřízených ležel na srdci, politruci bez autority řeší více nahaté obrázky hrozící nakazit mysl bojujících soudruhů pokleslým západním škvárem, a samozřejmě NKVD, pro které je nepřátelský propagandistický leták nebezpečnější zbraň než MG34 (či naše vz. 26 a vz. 37, je smutné, že nepromluvily v rukou armády Republiky Československé v roce 1938). Mimochodem souhlasím s uživatelem Daddko, je zde prostě leč velmi výstižně popsané, jak lze z člověka stvořit takovou bestii, pro kterou život druha ve zbrani neznamená nic a zákon všemocné strany a vlády všechno. Obecně nemám až tolik proti zobrazování hrdinství sovětského vojáka, ale budu jen rád, jestli se to bude víc a víc kombinovat s reflexí do vlastních řad. P. S. Jak se říká, "zima jak v ruském filmu" zde hraje velkou roli. A mimochodem, ruský voják stejně jako vlk z Jen počkej zásadně fajčí cigarety filtrem napřed :) ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Toto není jen další film o statečném boji sovětských vojáků ve druhé světové válce. Tentokrát je to trochu střelba do vlastních řad. Film je o jednom beznadějném boji o prázdnou ruskou vesnici a o destruktivním vlivu politruků na morálku mužstva. Poručíci NKVD tipovali, chytali a popravovali dezertéry i vojáky, kteří chtěli ustoupit z beznadějného boje. Působili ve vojsku škodu často větší než německý nepřítel. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (9)

  • Autoři plánovali natočit film v okolí Rževa, ale protože v této oblasti nebyl dostatek ubytovacích kapacit, natáčelo se nakonec na vojenském cvičišti Rževskij polygon (severovýchodně od Petrohradu), kde byly na polích sestaveny domy převezené z opuštěných vesnic tverské oblasti, aby byly scény autentické. (Tonula)
  • Ruské zbraně, které, se objevily ve filmu, byly pušky Mosin-Nagant, samopal PPŠ-41, ruské lehké tanky T-70, kulomet Maxim a pistole TT-33. Německé zbraně byly pušky Mauser, samopal MP-40, kulomet MG.34 a lehký kulomet vz. 26 a pistole Walter p38. Ve štábu ruské armády jsou vidět kulomety DT. Dále se ve filmu objevuje zničený tank T-34/76 a německé vozidlo Sd.Kfz 251. (K98)
  • Film byl natočen výhradně ze soukromých prostředků. (Tonula)

Reklama

Reklama