Reklama

Reklama

Rok 1942, bitka pri Rževe, známa ako vojnový mlynček na mäso. Po bojoch pri dedine Ovsjannikovo zostala nažive iba tretina roty sovietskych vojakov. Všetci sa snažia vydržať do príchodu posíl. Ale z ústredia  prichádza rozkaz, aby dedinu udržali za každú cenu. Takže nemôžu ustúpiť... Všetci pochopia, že je to rozsudok smrti, pretože z beznádejného boja nemôžu nevyviaznuť živí. Do dediny zomierajúcej pod nepriateľskou paľbou nečakane prichádza mladý poručík zo špeciálnej jednotky, ktorého úlohou je hľadať a odhaľovať zradcov medzi svojimi. Poručík je presvedčený, že to je jediný spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo. Udalosti naberajú nepredvídateľný smer... (TV JOJ)

(více)

Recenze (97)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Joj tohle mi sedlo. Docela by mne zajímalo kolik herců padlo při natáčení. Ať mi nikdo neříká, že všechna ta rotrhaná těla byly jen triky.:-) . Filmaři nám předvedli opravdu šílený masomlejn východní fronty na sněhobílém koberci, na kterém už jen pár červených kapek vypadá hrozně. Jak vypadá sníh, když chlapa rozpůlí minometná střela o tom asi netřeba hovořit. Velmi se mi ve filmu líbilo i to politrucké téma. Sice to bylo krapet přitažené za válenky, ale přesto jsem musel uznat, že z té vymyté palice šla na jednoho hrůza. Dostat se v Rudé armádě před popravčí četu nebylo nic nesnadného a v lepší případě to mohlo skončit trestným praporem, což byl trest jen o málo horší než kulka od soudruhů z popravčí čety. Chlapi z čety mi sedli, mělo to skoro všechno co bych chtěl aby ruský válečný film měl. Dokonce mi tam nevadila taková ta ruská uřvanost či snad lépe řešeno bodrost některých postav. Nadšení trochu skazil gerojský závěr, kdy jsem už jen čekal že kulometem zničí i nějakou tu německou opancéřovanou pruhovanou kočku. No to by ale asi nemohli točit Rusové... Nicméně jsem byl moc spokojen a dávám si do vaťáku 4 letáky aby bylo do čeho balit tabáček. * * * * ()

alchac 

všechny recenze uživatele

Poměrně realisticky pojatý, řemeslně velmi kvalitně zvládnutý, značně naturalistický, překvapivě minimálně patetický, občas i povedeně vtipný, do vlastních řad nemilosrdně pálící (neb míra principiálního zmrdství a absence elementární úcty k životu jednotlivých gumáků roste úměrně se šarží, vzdáleností od přední linie a úrovní stranické vymytosti) film o Velikoj otěčestvennoj vojně, katoryj byl sdělánnyj v Sajůzu? No to snad ani neni! Pravda, v závěru si přece jen malodci neodpustili trochu velkovlastenecké kecavky (mezi producenty jsem marně hledal Ruskou pravoslavnou církev) a také „ruský“ útok na kulometné hnízdo v podání Wehrmachtu, takže musím tomuto dílku chca necha trochu proplejt epolety, ale jinak překvapivě velmi kvalitní feldflaška vodky! ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Nikterak horentně hysterickou historií propíraná bitva u Rževu ve válečném roku 1942 se v rukou idealistického režiséra Igora Kopylova proměnila na snůšku zkreslených fakt a heroických charakterů. Technicky to také není dokonalé, ta mírná zaostalost ruských produkcí bude zřejmě věčná, ovšem několik decilitrů krevních šplíchanců a přítomnost drastických scén se rozhodně počítá. Dvě hodiny celkem plní nároky sugestivního diváka, který touží být ušpiněn a zmrzat v zákopech. Vojáci jsou příkladně oddaní samopalu i kořalce, na přetřes se dostanou německé letáky, rozházené ze vzdušného prostoru, jejichž vlastnictví se rovnou trestá smrtí. Nejvýraznější postavou je neoblomný a spravedlností posedlý podporučík ruské kontrarozvědky, který u jednoho postaršího vojáka takový leták nalezne. Ovšem následně dojde k nevěrohodné přeměně jeho charakteru. Němci jsou podáni pochopitelně velmi stroze. Stěžejní střet s nimi probíhá za tmy, což mě zrovna neuchvátilo. A závěr filmu byl absolutně nevyhovující. Snímek nemá proporce výsostně zajímavého válečného filmu. Rusové jsou líčeni coby absolutní hrdinské typy, až to bylo k smíchu. Nebyl jsem ale nikterak extrémně znuděn. Plynulo to celkem příjemně, jsou ale určitě věrohodněji podané filmy z 2. světové války. Tohle maniakální hrdinství už do moderního válečného filmu snad ani nepatří. Zmapování tehdejších válečných událostí zřejmě nezachutná historikům, divák, co na přesnou historii nehledí, nebude mít větších námitek. 6/10 ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Pomaly si musím začínať hrabať v palici, aby som si spomenul kedy som videl vynikajúci vojnový film. Priemerných a dobrých vzniká stále dosť , ale na niečo skvelé si ešte musím počkať. Už prvá úvodná scéna mi nebola celkom po chuti. Príliš silná a hlasitá hudba dosť pokazila dojem z inak dobre natočenej bitvy, všetko bolo ako má byť, ale keďže nikoho z postáv v úvode nepoznáme je to bez emócií, malá zoznamka s postavami. Po utíchnutí paľby postavy dostávajú priestor a začína to byť zaujímavé, pochválim scénu s nemeckými letákmi a všetky ostatné, ktoré na ňu priamo nadväzujú. V závere dostáva priestor ruský heroizmus, guľometná paľba vyznieva pomerne trápne, Nemci sa nechávajú kosiť guľometom ako gumený panáci a tak...Vidím to ako premárnenú šancu, dalo sa z toho vytrieskať oveľa viac a problém rozhodne nebol v peniazoch. 60%. ()

ghatos 

všechny recenze uživatele

Ale tak je tam posun v tak citlivém tématu pro Rusko jako je Velká vlastenecká válka. Komplexnější, samozřejmě v rámci mírného pokroku malinko kritičtější, ale samozřejmě je to vyhlazeno tak, aby to vyhovovalo dnešnímu politickému pohledu. Rusko je v tomhle spefické, proces pochopení protikladných, nejednoznačných dějin je těžké a bude trvat ještě dekády. Řemeslo jinak úplně v pohodě. 74%. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (9)

  • V ruském časopise Kultura byl kritizován tvůrce filmu, režisér a scenárista Kopylov, protože se odchýlil od původního příběhu a z hořkých osudů jednotlivých postav vytvořil pomník odvahy a obětavosti vojáků. (Tonula)
  • Film byl natočen výhradně ze soukromých prostředků. (Tonula)
  • V jednom z rozhovorů při uvádění filmu autoři tvrdili, že se natáčelo až ve třicetistupňových mrazech, ale v tomto období byly zimy u Petrohradu „teplé“ – ani v roce 2018, ani v roce 2019 neklesla teplota pod -13 stupňů. (Tonula)

Reklama

Reklama