Nikola Tesla se narodil v roce 1856 v dnešním Chorvatsku. Byl to předčasně vyspělý samotář s nadáním na jazyky a matematiku. Studoval strojírenství v Praze, ale studium nedokončil. V roce 1884 odjíždí do USA a setkává se s vynálezcem a podnikatelem, Thomasem A. Edisonem, jedním z nejúspěšnějších mužů své doby. Získá zaměstnání v jeho strojírně. Objeví princip střídavého proudu, svůj první revoluční vynález. Chce s Edisonem spolupracovat, ale ten nemá zájem. Edison tvrdí, že střídavý proud je ztráta času, nepraktický a smrtící a nemá budoucnost. Tesla si založí firmu Tesla Lighting, ale trápí ho nedostatek financí. Jeho partneři ho podvedou a Tesla skončí u kopání výkopů. Později najde sponzory, kteří mu zařídí laboratoř. Jeho motor oceňují, protože nemá srovnání. Nový systém elektrické transformace a distribuce energie pomocí střídavých proudů Tesla předvede na přednášce. Setká se na ní s vynálezcem a obchodníkem George Westinghousem. Ten projeví o motor zájem a koupí jeho patenty. V roce 1888 se Tesla stěhuje do Pittsburgu, kde dohlíží na výrobu. Bohatne, ale zároveň se rozhoří válka mezi zastánci stejnosměrného a střídavého proudu. Tesla potkává Anne Morganovou, dceru J. P. Morgana, jednoho z nejbohatších mužů na světě. Morgan podporuje Edisonův podnik General Electric. Anne Teslu přitahuje, ale on má oči jen pro svou práci. Nechce se ničím jiným rozptylovat. Stejně dopadne i slavná Sarah Bernhardtová, které se Tesla také líbí. V roce 1893 na Světové výstavě v Chicagu slaví úspěch Pavilón světla, do něhož dodali osvětlení Tesla s Westinghousem. Edison mezitím fúzuje s dalšími firmami a Westinghouse se ocitne v úzkých. Nemůže Teslovi platit tolik, kolik požaduje. Poté Tesla zkonstruuje pro niagarskou elektrárnu úplně nové stroje, obrovské generátory, transformátory, motory, elektrické vedení a turbíny. V roce 1899 se rozhodne odjet do Colorada, kde provádí tajné pokusy s bezdrátovým přenosem elektrické energie. S výsledky přijde za Morganem, který ho financuje. Teslu zklame, když se dozví, že italský vynálezce a fyzik Guglielmo Marconi prezentoval svůj vynález signálu vzduchem a při tom použil Teslovy patenty. Tesla nechápal drsný svět obchodu a zisku. Pro svou věž na bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti, která se stavěla v roce 1901 na Long Islandu, potřeboval víc financí. Morgan však nebyl s výsledky spokojen a přestal Teslu podporovat. V dalších letech se Tesla věnoval v ústraní spíše svým futuristickým vizím. Přežil Edisona, Westinghouse, Bernhardtovou i Morgana. Zemřel v osamění v hotelu New Yorker v lednu 1943 ve věku 87 let. Byl nemajetný, ale nebyl zapomenut. Vždy se díval do budoucnosti. Možná, že svět, v němž žijeme, je sen, který si Tesla vysnil jako první. (TV Prima)

Themyth

Prehliadka najznámejších Teslových vynálezov doplnená o vláčny, hĺbavý dej osudov ľudí zainteresovaných do užšieho okruhu ľudí v živote geniálneho vynálezcu. Je to Muuuuda, ako by slangovo povedal jeden môj kamarát. Bol by z toho veľmi dobrý dokumentárny film. Statický dej vôbec nezachraňujú herecké výkony, ktoré ešte viac utlmujú jeho dynamiku. Na druhej strane je to smelý pokus o alternatívne prerozprávaný príbeh. Scény ktoré sa odohrali pred 130 rokmi doplňujú prvky z modernej doby atď. Zaujímavý pokus. Ethanovi sa črtala životná rola v dramatickej úlohe. Iba črtala. Na tú si ešte bude musieť počkať. ()

Pythonator

Chudák Ethan Hawke. Asi se urputně snažil tvářit velmi vážně a věřil tomu, že mistrovsky zahraje pana Teslu v trhákovém filmu opěvovaném kritiky a možná přijde i nějaká ta cena. Anebo od počátku věděl, že hraje v hrozné sračce, a proto se tvářil celou dobu, jako by měl svrab na řiti? Jediným kladem filmu je půvabná Evča Hewson, která jím provází za pomocí notebooku a Googlu. Tedy ne, že by byl zrovna ten notebook, stejně jako jiné moderní prvky jako hnusná hudba, kladem filmu. Kladem je její půvab a všechno ostatní jsou jen pičoviny snažící se tvářit artově. A jaký by se dal natočit o takovém záhadném velikánovi strhující a mysteriózní velkofilm... škoda mluvit. ()

HMTD

Za mne poněkud zklamání, měli to pojmout jen životopisně a nestrkat tam prvky, které tam nepatří, stejně tak pasáže kde se odehraje něco co se nestalo, jen aby to bylo později řečeno, nepůsobí dobře. Ztvárnění Tesly má v tomto filmu své kouzlo, možná mi to úplně nesedlo, ale je pravděpodobnější, že byl blíže této verzi, než občas až šoumenskému ztvárnění. Moc pěkné kostýmy. Pokud máte Teslu v oblibě, doporučuji si to pustit a udělat si vlastní názor na film. ()

Sup3r

Zvláštně natočený film o zvláštním a výjimečném člověku. Podle mě je to třeba vnímat jako celek a neřešit zdánlivé nelogičnosti. Třeba právě ta kostrbatě zazpívaná píseň na konci je TO… Normálně bych dal čtyři , ale vzhledem k podhodnocení je tam plný počet. ()

biochem

Velmi zvláštně pojatý životopis rozporuplné historické postavy. Výborný výkon hlavního protagonisty, ovšem jinak jde spíš o slabší průměr. ()

gramofonix

Tesla bol obrovská kapacita čo sa týka vynálezov. Preto si zaslúži veľký film, ale toto ? To som fakt nepochopil a nemal energiu ani dopozerať... ()

Matrix44

Ethan Hawke bol skvelý, ale film a potenciál bol hodený do koša. Vo filme sa nedozvieme nič čo by sme už nevedeli, práve naopak a je to bieda. Veľká škoda, lebo na film Tesla som sa neskutočne tešil :( ()

Widowmaker

Ten čas už mi nic nevrátí... Ze začátku dobrý, těšil jssm se, že se člověk něco dozví, ale je to něco kezi dokumentem, uměleckým filmem a tragikomedií. ()

TomQ

Roztahané, nudné. Některé scény jsou následně vyvráceny jako smyšlené, takže po chvíli už divák neví, čemu vlastně věřit. Z děje vytrhávají jakoby dokumentární promluvy spojené s hledáním na Google. ()

sour666

Ethan Hawke je skvelý inák nič iné... Tak nudne spracovaný a zostrihaný film som dlho nevidel a na konci ako spieva do mikrofónu totálne TRAPNE zakončenie filmu. Žiadne scény, kde by niečo ukazali ako vynalieza, len nudne dialogy a komentáre.... ()

Teense

Dobrý nápad, hrozné provedení. O Teslovi nebo Edisonovi tady nebyl ještě žádný film vyjímaje dokumentů. O to víc mě mrzí že tato falešná naděje skončila tak fatálně. Absolutně nepochopitelné prostřihy na ženu Googlící si významné osobnosti nebo Edison s mobilem v ruce mě opravdu zarazily. Teď už jsem viděl opravdu vše. || 30% || ()

JohnDark

Tesla, Životopisný, USA 2020, R: Michael Almereyda, H: Ethan Hawke, Eve Hewson, Donnie Keshawarz, Josh Hamilton, Kyle MacLachlan, Ebon Moss-Bachrach,  Lucy Walters, John Palladino, Hannah Gross, 40% ()