Sociální dilema

• USA The Social Dilemma

Ve filmu na pomezí dokumentu a dramatu varují odborníci na moderní technologie před sociálními sítěmi, které sami vytvořili. (Netflix)

Radko

Obsahuje spoilery. Fakt, že sociálne siete sú marketingovým produktom, slúžiacim vytvoreniu zákaznických profilov, pre dokonalejšie zameranie predajcov a výrobcov, je dlhodobo známy. Rovnako aj negatívne dopady prílišného zaujatia a trávenia času vo virtuálnom priestore. Manipulácia realitou vo väčšom meradle a zámerné provokovanie násilných akcií pomáha výrobcom zbraní. Obnova zničených častí krajiny v dôsledku médiami vyvolaných konfliktov, štartuje banky a investorov. Otázka: prečo skupinka bývalých zamestnancov sociálnych sietí nepomohla k formálne dokonalejšiemu výsledku? Prečo dospeli k riešeniu, že sociálne siete je potrebné regulovať? Zase len normy, ktorými je svet už dnes zahltený. Dokonalé a riešiace všetko možné do podrobnývh detailov. Výsledkom bude opäť podpisovanie dlhočizných záväzkov užívateľmi sociálnych sietí. Podobné záväzky už dnes, čo sa týka napr. GDPR (ochrany osobných údajov), takmer nik nečíta. Záväzok sa prijme úľavným odkliknutím tlačítka AKCEPTUJEM. Ako sa v dokumente hovorí, už dnes zákony zaostávajú za realitou. Ani v prípade prijatia ďalšej normotvornej regulácie tomu nebude inak. Pretože vždy je to tak. A preto budú nové zákony, v dôsledku ďalších zmien sociálnych sietí, onedlho zase novelizované. Zahltené výnimkami a výnimkami výnimiek. Pre drvivú väčšinu ľudí sa tak normy stanú nezrozumiteľnými. Výhercami sa stanú právnici. Vyžívať sa budú v interpretovaní a zastupovaní užívateľov pred súdmi. Za nemalé peniaze. To je riešenie sociálnej dilemy z názvu filmu, ako si ho predstavujú tí, ktorí systém pomáhali tvoriť. Dnes ho kriticky odsudzujú. S mimoriadne varovne zdvihnutým prstom! ()

easaque

+5* Tenhle dokument není rozhodně jen o sociálních sítích. Hlavně je o způsobu fungování všech stránek, které ukládají údaje o uživateli (např. i blbé cookies) a jejich využívání. Chápu, že to mělo ze začátku i úctyhodné důvody, ale dnes je všechno o byznysu, udržování pozornosti, navrhování zajímavých subjektivně blízkých témat a být oblíbený. A tam pro lidskost není místo a algoritmy vyhrávají na plné čáře. Nejhorší sdělení dokumentu bylo, jak tento způsob rozkládá demokracii a diferencuje společnost, protože každý má díky tomu všemu jiný pohled na svět, protože se nezobrazují všem stejné zprávy a odkazy. Vymyslel to západ, ale úspěšně ho využívají všichni komu se to hodí, a to se jim sakra hodí.... Jeho forma je srozumitelná a byl bych rád aby otevřel oči hlavně těm, kteří jsou díky názorům načerpaných z internetu, kde se dá opravdu najít vše, rozhádaní v rodinách. Kdybych mohl, tak bych tomuto dokumentu dal i 6*, jak silně na mě zapůsobil a jeho podporu aspoň dokážu tím, že si ho dám do své TOPky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3! /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - Motto na závěr: Zapněte kritické myšlení a vypněte minimálně notifikace zpráv a soustřeďte se na reálný život. ()

classic

„Sociálna dilema” , t. j. spoločenská (ťažká) voľba, alebo čo s vami v podstate (na)robia sociálne siete... ? Trebárs takých - digitálnych (virtuálnych) zombíkov, ktorí si už bez povestných » lajkov « nedokážu vôbec predstaviť život, a to ani nehovoriac o každodenných "selfíčkach" , kedy sa títo handicapovaní jedinci fotia vari aj pri vykonávaní svojej dennodennej (s)potreby, ktorú potom zavesia na sieť, aby to mali s kým zdieľať, čo najlepšie priam vystihuje naratívna časť, v ktorej je stanovená postava určitý čas B-E-Z svojho mobilu, na ktorom je ináč extrémne závislý, alebo taktiež, že ani pri tej večeri nemajú žiadneho pokoja, keďže neustále "čumia" do tých všelijakých smartfónov, a vtedy sa už jedná o pokročilý stupeň vážnej choroby, zvanej Nomofóbia ! Ďalšia postava pri tejto príležitosti nevydrží tento holý fakt, a tak doslova rozmláti nádobu, kde boli uložené tieto výdobytky modernej techniky, ktorá podľa toho nám oveľa viac škodí, než prospieva. V dokumente sa postupne vyjadrujú a vystriedajú ľudia, ktorí predtým pracovali vo vysokých funkciách spoločností, ako Facebook, Twitter a podobne, že tentokrát všade iba rozprávajú, ako to všetkým užívateľom vlastne nadmieru škodí byť ustavične online, čo mi príde, ako farizejské a pokrytecké, naraz, veď predsa túto (ne)bezpečnú bublinu pomáhali sami vytvárať ! Nakoniec mám dosť rozporuplné reakcie z obidvoch strán ! ()

ScarPoul

Určite dôležitý dokument. Ale pre mňa nepriniesol nič nové. Sociálnym sieťam sa vyhýbam, a hoci som aktívny účastník toho sveta cez Google a WhatsApp snažím sa obmedziť aj to. V zásade je to ale niečo, čo by malo byť pozreté. Už len kvôli tej informatívnosti. V konečnom dôsledku ale film navrhuje riešenia až v záverečných titulkoch. Čo trochu zamrzí. Mohol od začiatku stavať to čo sa deje a to ako sa tomu brániť do opozície a tým vytvárať zaujímavejších kontext. Aj za podpory viacero archívnych záberov alebo reportáži. To, že má dokument aj hrané časti mi prišlo veľmi rušivé. Problémy v hranej línií sa nevyriešia, len sa ukážu. A tým pádom sú zbytočné. Lebo sú len zduplicitnením hovoreného slova. Určite treba vidieť. Je to zaujímavé - hoci tou formou ako je to spravené, to skĺzava po určitom čase k repetívnosti a občasnej nude. Čo je na taký dokument trochu škoda. ()

Aljak

Námet dokumentu je skvelý, určený je hlavne pre ľahko manipulovateľných ľudí, ktorí nevedia rozoznať fake news od seriózneho spravodajstva, či pre tých, ktorí sa bezhlavo nechávajú unášať súčasným agresívnym marketingom. Ja osobne som sa nedozvedel nič extra nového, skôr som sa len utvrdil v tom, ako to celé funguje. Súhlasím však s tým, že sociálne siete dokážu byť pre ovplyvniteľných ľudí poriadne nebezpečné. Kto však dokáže informácie racionálne filtrovať a konštruktívne nad nimi uvažovať aj na nejakej overovacej či argumentačnej úrovni, tak pre neho sú sociálne siete skvelým vynálezom. ()

• Dokument si za prvých 28 dní od vydania pozrelo viac ako 38,000,000 domácností. (Real Tom Hardy)
  • Po premiére na festivale Sundance bol dokument aktualizovaný o nový segment o konšpiračných teóriách súvisiacich s COVID-19. (Real Tom Hardy)