Reklama

Reklama

Září 1971. Spojené státy prohrávají válku ve Vietnamu. Roland Bozz je odveden a nastupuje do armády. Je to však neukázněný voják, který nerespektuje žádnou autoritu. Spřátelí se s dalším rekrutem, Jimem Paxtonem, ctižádostivým spisovatelem, který si své vojenské zkušenosti zaznamenává do deníku. Na rozdíl od Bozze se Paxton přihlásil dobrovolně. Po nástupu na výcvik jim velitel roty, kapitán Saunders, vysvětlí, že každý voják, který projde výcvikem ve Fort Polk, bude následně poslán do Vietnamu a že jakékoli jejich politické názory na válku, jsou irelevantní. Bozz má dobré znalosti vojenských předpisů a najde způsob, jak by se někteří vojáci mohli dostat z armády – například vojín Cantwell, protože má děti a ke všemu také postiženou manželku nebo vojín Mitre, nastoupil do armády, aby dokázal okolí svou mužnost, ale ukáže se, že je nervově labilní. Bozzovo přirozené vedoucí schopnosti a otevřenost vůči velení mu nakonec vynesou titul velitele čety. Je zde však i vojín Wilson, rasový fanatik a rozeštvávač, který ostatní neustále ponižuje. Bozz se s ním dostane do rvačky a snadno ho porazí, čímž si však vyslouží Wilsonovu neutuchající nenávist... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (290)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Nejak ma táto, akože myšlienková "fajtovačka" rádobého hrdinu, ktorý oponuje všetkým a všetkému mimo jeho ideály - minula. Asi som sa "prebojoval" do filmového stereotypu. Poslednú dobu (neviem, čo mi šmykol "remeň") som siahal na samú vojnovačku, a tak ma zrejme už tie "očakávané" deje v rámci žánru nijak nedojímali. "Končím, prepínam .. ", je čas na "Jozefínu Mutzenbacher". ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Skôr ma to viac bavilo, než aby to bolo niečim strhujúce a neokukané. Joel Schumacher vie točiť zaujímavé filmy, ktorými dokáže pripútať (Telefónna búdka) a tu to opäť potvrdzuje. Podobných filmov je dosť a tento nie je moc ničím výnimočný, ale bavilo ma to hlavne ako celok (rvačky, drzosť, povyšovanie), predovšetkým ma zaujali postavy a herci na čele s vynikajúci Colinom Farrellom. 85% - 4* ()

Reklama

becki_tu 

všechny recenze uživatele

Schumacher má filmy všeho druhu. Počínaje těmi nezapomenutelnými (Volný pád, Telefonní budka), přes ty dobré nebo průměrné, do kterých bych zařadil i Tábor tygrů až po ty, mírně řečeno, méně povedené. Tábor tygrů je rozhodně zajímavým pohledem na výcvik amerických jednotek pro válku ve Vietnamu, ale časem pomalu upadá do stereotypu a už nebaví tolik jako na začátku. Mezi nejsilnější stránky filmu patří určitě vynikajicí Colin Farrell a skvělá "akční" kamera, mezi ty slabší stránky řadím nepříliš záživný příběh, mizivou atmosféru a nevýraznou hudbu. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Silný americký protiválečný, ale možná ještě specifičtěji protiarmádní film. Antimilitarismus z něho doslova sálá. Joel Schumacher použil osvědčený přístup Stanley Kubricka a první půle jeho Olověné vesty, ale šel ještě dál tím, že chce vypovídat o vietnamském syndromu, ale celý příběh se odehrává ve výcvikovém táboře a končí ve chvíli, kdy jsou vojáci převeleni přímo do Vietnamu. Vietnam je pro tuto výpověď vůbec jen zástupný symbol - Tábor tygrů hovoří spíše o Američanech samých a o absurdnosti systému založeného na přehnaném militarismu. Bozz Colina Farrella je přirozený vůdce (nomen omen boss), který má ale vnitřní etický problém přijmout svou vůdcovskou roli právě v prostředí subordinace a armádní mašinérie. Nesdílí většinové ideály amerického patriotismu a válku chápe jako selhání a příležitost pro psychopatické jedince, střet s nimiž mu je také málem osudový. Střet lidského humanismu a perverze trochu připomíná Stoneovu Četu, Schumacher nevolí ale tak expresivní dějovou synopsi. Přesto natočil velmi silný film, který do mozaiky o podstatě konfliktu mezi USA a Vietnamem přináší další zajímavý střípek. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Film s velmi intenzivní atmosférou, skorodokumentární kamerou hlavně ve scénách rvaček a výcviku. Film tak macho, až jsem měla pocit, že si válečný výcvik v testosteronovém prostředí hrdinové - přes proklamovaný strach a odpor - ve skutečnosti užívají. Zvláštní film, který se zprvu jeví jako protiválečný, ale ve skutečnosti oslavuje mužskou soudržnost a odhodlání splnit povinnost, kterou jim vláda napsala v povolávacím lístku. /25. 8. 12./ ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Slovo "fuck" je ve filmu vysloveno dvěstě sedmdesát šestkrát. (Bakllazaan)
  • Pro dosažení větší autenticity se režisér Schumacher rozhodl natáčet na 16mm film místo pro Hollywood typičtějšího 35mm. Snímek díky tomu také částečně působí, jakoby byl skutečně natočen v 70. letech, do kterých je situován jeho děj. (Teabag)
  • Colin Farrell za svůj hvězdný výkon získal cenu pro nejlepšího herce od Bostonské společnosti filmových kritiků. (JARDAHONDA)

Reklama

Reklama