Adaptace prvního románu autora knižních bestsellerů Johna Grishama, jejíž režií byl pověřen Joel Schumacher. Afroameričan Carl Lee zastřelí v soudní budově dva muže, uvězněné za znásilnění a těžké poranění jeho desetileté dcerky. Sám nakonec stane před bělošskou porotou, která má rozhodnout o jeho vině. Vybere si jako obhájce začínajícího bílého advokáta, který po jistém váhání přijme pomoc emancipované studentky práv. Z případu se stane politická záležitost, která aktivizuje i členy Ku-klux-klanu. V poklidném městečku zavládne napětí a bílí rasisté začínají řádit. Jake a jeho blízcí se ocitají v nebezpečí. Výsledek procesu je ovšem po obhájcově emotivní závěrečné řeči jasný. Osvobozující výrok poroty však vzbuzuje pochybnosti o tom, zda jedinec opravdu může brát právo do svých rukou... (Cinemax)

Eleanor05

Matthew McConaughey bojuje za spravedlnost, taky proti rasismu a zároveň donutí všechny v soudní síni k slzám... Ne, ale teď vážně. Byl to dobrý film s velmi zajímavým a diskutabilním námětem a chytrým scénářem. Občas (hlavně na samém konci) to sice sklouzávalo do stereotypu a klišé, ale na to, že je film starý téměř 20 let, tak klobouk dolů. Navíc jsou zde výborní herci, z nichž minimálně tři dnes už patří k naprosté hollywoodské špičce, takže o jejich výkonech se snad ani netřeba zmiňovat. Ale McConaughey tu samozřejmě vládne... ;-) ()

JohnSmith

Drsný thriller z jižanského venkova, plný rasismu a nenávisti. Nikdo se asi Jacksonovi nedivil, že vzal spravedlnost do vlastních rukou, ale divil jsem se verdiktu. Schumacher podle Grishama je vskutku lahůdka. Škoda že Schumacher neměl vždy takové štěstí ve výběru látky. K tomu výborný McConaughey a dokonale slizký Spacey. ()

Timak

Trochu bojuju s tím, že to není úplně dokonalé. Neumím to jinak popsat. Nicméně herecké výkony, stejně tak velké množství hereckých stars je úchvatné. Zaujatost vsěch (včetně samotného soudce) proti Carlovi je všudypřítomná. Závěrečná řeč, jako celý průběh v soudní síni, brilantní. Tak co mi vlastně vadí? Nejspíš ta stopáž a fakt nereálnosti všech těch věcí okolo. Lidi umírají, jsou unášeni, postřeleni, hoří domy, KKK se na ulici beztrestně producírují (netuším, do jaké doby byl děj zasazen, ale o moc dál než do 90. let určitě ne). Což trochu mírní mé překvapení, že jen rok na to natočil Joel obr sračku. Takže asi tak. ()

VanTom

Silné krimi drama vyžaduje od diváka jediné – aby soucítil s pohnutkami obžalovaného (což ostatně potřebuje také obhajoba, proto rozehrává v soudní síni emotivní DIVADLO pro porotce, jinak by byl případ odvetné vraždy jasný, stejně jako ne/vina otce znásilněné holčičky). Jde tomu naproti rasovou a rodinnou rétorikou, optikou (idylická černošská komunita) či lehce kontraproduktivní šíří záběru (zavrženíhodné aktivity KKK). I když evidentně rozsudek nemohl dopadnout jinak (vždyť tohle je Amerika a Hollywood, sakra :)), stejně závěrečná řeč skvělého Matthewa McConaugheyho pohnula. ()

hroubek

Kvalitní soudní drama, které velmi dobře funguje. Na tento film jsem se dlouho těšil, ale pořád jsem nemohl najít tu správnou náladu, abych si tento depresivní film pustil. Tohle totiž není moc příjemná a odpočinková podívaná. Hodně jsem si při tom vzpomněl na knihu/film Jako zabít ptáčka, jen kdyby se šlo více za hranu, a nebylo to odvyprávěno z pohledu dětí. Režisér Joel Schumacher odvedl parádní práci. Jeho film je hutný, nepříjemný, snadno se dostane divákovi pod kůži. Navíc je znát stoupající napětí a teplota. Postavy se doslova pečou a pot z nich neustále kape. Ještě větší žár přichází s příchodem KKK, kteří rádi zapalují kříže a i jiné věci. Schumacher natočil pomalý a dost depresivní film, co se nebojí ukazovat ošklivé věci. Největší problém filmu je ten, že jsou zde okamžiky, které ve výsledku vyzní do prázdna a film se jim už nevěnuje. A těch scén je několik. Nicméně, co se týče soudního dramatu a rasistické linky, tak tam si to Schumacher pohlídal. Matthew McConaughey je dost dobrý a závěr patří jemu. Sandra Bullock má vděčnou roli a zahrála jí velmi dobře. Samuel L. Jackson zvládl tuto roli s přehledem a odvedl dobrý výkon. Kevin Spacey svého právníka zahrál, tak jak měl a podává dobrý výkon. Hodně se mi líbilo, kolik výborných herců je ve vedlejších rolích. Film má z mého pohledu trochu pomalejší tempo, u kterého chápu proč to tak je, ale osobně bych se nezlobil, kdyby byl film místy údernější. Čas zabíjet je dobrý film ze soudní síně. ()

Ravi

Vynikající drama ze soudní síně se zajímavým dějem a netradičním námětem. A také jeden z mála případů, kdy mi relativní happyend ani amerikanismus ve filmu nevadili. 85% = 4/5 ()

Krosmen

Slutečně neskutečný filmový zážitek. Herecké obsazení mluví samo za sebe, příběh z pera Grishama má vysokou úroveň, režie a výkony určitě stojí za vidění. Příběh silný jako emoce, které během filmu přinese. Jednoznačně doporučuju. ()

KarKulA

Když jsem viděla tento film poprvé, zapůsobil na mě velice silně - což o dalším zhlédnutí které proběhlo se značným odstupem času úplně říci nedá a nějak více jsem tam vnímala z mého pohledu populistickou linii "černá" vs. "bílá" společnost, která je v USA určitě hodně aktuální a není možné se jí vyhnout, ale ve chvíli kdy jí byla nasazena jasná šablonovitá podoba a začínala navíc rušit hlavní motiv kterým byla otázka brutálního zločinu, trestu a odplaty , o který tu v případě té nebohé holčičky mělo jít především, nemohla jsem se napodruhé trochu zbavit zklamání. I tak ale dávám 4*, neboť se určitě jedná o film který člověku tak nějak "zvedne mandle" a nevyhne se tomu o něm alespoň chvíli nepřemýšlet. ()

mkubalikova

Asi každý rodič pochopí jednání Samuela L. Jacksona v roli otce brutálně znásilněné dcerky. Je však otázka, zda by měl od soudu odcházet vrah, jednající z jakýchkoliv pohnutek, bez trestu. Já mu ale sakra držela palce. Hlavně kvůli svělému výkonu Matthewa McConaugheyho. 85% ()

Autogram

Právnická konverzačka, ktorá je prehnane dlhá. To uberá na napätí a oddiaľuje aj tak očakávaný nepravdepodobný záver. ()

vyfuk

Schumacher má talent v tom někdy natočit skoro až sračku, ale jindy mu přijde do ruky totální unikát. Upřímně řečeno, málokdy jsem koukal od něj na dobře hodnocený film a neuchvátil mne. Našel jsem střed. Jednou hold asi musela přijít chvíle, kdy nedám ani tři hvězdy, ani pět, ale čtyři. A to přichází nyní. Tenhle film je skvěle udělaný. Je inspirovaný zřejmě dobrou a kvalitní knížkou. Scénář je dobře zadaptovaný a výkony herců jsou uvěřitelné a chválihodné. U filmu jsem se bavil, ale prostě mě neuchvátil. Nesedl jsem si z něj na zadek s otevřenou pusou. Ale bylo mi příjemné a krásné to sledovat. A hlavně jsem rád, že mám od Joela za sebou pět filmů, na které se dá koukat a jsem s jejich existencí nad slunce spokojen. Slabší kousek než jiné, ale neustále dobrý. ()

Marrdaa

Skvostné herecké výkony Spaceyho, McConaugheyho, L. Jacksona a výborný koncept založený na soudním procesu se střetávají s tendencí sklouzávat ke zbytečně přehnanému patetismu. A ten kontrast je tak znatelný, že ubírá hvězdičku dílu, které by jinak neoddiskutovatelně zasloužilo plnou palbu. Méně sentimentálně smýšlející jedinci by mohli žánr thriller zaměnit klidně i za fantasy. ()

KASUGI

Film mého (po pár průserech, již bývalého) oblíbeného režiséra Schumachera mi dlouho unikal. Věděl jsem o ději, v podstatě jsem i věděl/tušil, že film skončí happy endem a osvobozením taťky (on to ani není spoiler, kdo by co čekal jiného?), co vzal spravedlnost do svých rukou a zastřelil dva grázly, co mu znásilnili dcerku. Přesto jsem se na to těšil, jak malý Jarda, jednak proto, že mě nezajímal cíl filmu, ale cesta k tomu cíli a samozřejmě mám rád filmy o pomstě. Nabuzený vysokým hodnocením zde, jsem bohužel vůbec neměl ponětí, jaká absurdní fraška se z toho stane. Chytlavému námětu zlomily vaz tři brutální faily. Fail první: Místo pomsty. Taťka je nezastřelí někde na kraji ulice pod mostem, ale přímo v soudní budově plném lidí. Nejen, že tak ohrozil zdraví a životy nevinných lidí, ale jednoho policistu přímo zraní odražená kulka. Policista se sice u soudu dušuje, že mu to nevadí, že taťku nechce žalovat, bo postřelená noha v amerických filmech nikdy nikomu nevadí, páč všichni fungují a chodí normálně. Nicméně ohrožení lidí tu stále zůstalo. Fail druhý: čas pomsty. Taťka je nezastřelí těsně po činu, což by soud mohl omilostnit, jakožto zatmění před očima. Nezastřelí je ani po soudním přelíčení, kdy by třeba parchanti byli zproštěni viny pro nedostatek důkazů, což smysl také dávalo. On je taťka prostě zastřelí PŘED soudním přelíčení. Toto celé je zkrátka hrozný průser, neboť právě fakt, že by ti dva parchanti byli osbobození, mohlo hrát do karet následnému soudnímu procesu, kdy by se během výslechů, svědectví a pod. došlo k závěru, že ti dva třeba již v minulosti spáchali jiné zločiny, daleko horší, za což by eventuelně dostali křeslo a tedy jejich dvojnásobná vražda byla jakýmsi omluvitelným požehnáním. Ne. Nic z toho. Díky těmto dvěma failům jsem si během celého filmu říkal: "Jak to do prdele chce ten Mathew vyhrát? Na čem? Jak se z tohoho dá scénáristicky vybruslit, aby to taťka vyhrál?" A nervózně jsem došel až ke konci onoho vítěztví, což je fail třetí: Důvod omilostnění. Prostě po celou dobu filmu je porota jednoznačně přesvědčena, že je taťka vinen. A Mathew pronese řeč, přičemž jenom popíše, co se toho osudného dne událo (což samozřejmě všichni vědí) a na konci pouze dodá: "Představte si, že by byla bílá (ta holčička)." TPČ prostě vyhrajete soud, kvůli jedné U_S_R_A_N_É větě, která navíc nedává smysl? I kdyby dívka bílá byla, to se jako takto dá vyhrát soud? K čemu by pak soudnictví bylo, když byste si mohli vraždit na potkání, stačí, aby vám někdo udělal bebí a Methew vám to okecá. To z těch porotců dělá úplné degeny, že takhle rychle přepnou vypínačem z vinen na nevinen.  Nekritizuju to vraždění, jako otec dcerky bych udělal to samé, ale tohle je prostě totální absurdnost. Žádná podmínka, žádny  krátký trestík v klidném nápravném zařízení, prostě nevinen a málem zabitý poldo s prostřelenou nohou čau... Korunu tomu všemu nasazuje závěrečný dav lidí, stojící před soudní budovou, kde na výsledky soudu čekají svorně a přátelsky policisté, černoši a členové Ku-Klux-Klanu s nasazenými býlými kápěmi. Ne, fakt si nedělám prdel, fakt to tam je. Finální konfrontace černošky s kukluxklaňákem už byl jen hořký cringe úšklebek. Nejdebilnější soudní drama všech dob. Filmařina v pohodě, ale obsah blbý, až to bolí. () (méně) (více)

zolo23

Ide o jednu z najlepších drám zo súdnického prostredia vôbec. Dokonale vykresľuje problémy rasizmu a "skupinku" zvanú KKK. Záverečný ,krásny a dlhý monológ Matthewa McCounaugheyho a jeho posledná veta keď povie : "JE BIELA" dostane určite každého... Pre mňa určite najlepší počin Joela Schumachera. ()

BuryGol

Matthew hraje zase advokáta, kterýho si dopředu najme chlapík (S.L. Jackson), kterej zastřelí dva rednecky, který mu znásilněj a málem zabijou desetiletou dceru. Celej film pojednává o rasový nenávisti na jihu, která tam pořád je a bude. Když se k tomu přidá Kevin Spacey jako protivník a ještě Ku Klux Klan, je o zábavu postaráno. Půjde chlapík přímo na smrt, nebo se vrátí domu jako nevinnej? Do poslední chvíle vás film napíná jako kšandy, až zjistíte, že... ()

TroiMae

Když jsem film viděl poprvé, byli to 4*, ale dnes už se nedokážu vžít do toho, že hlavní hrdina lynčem vlastně umožní dvěma násilníkům uniknout spravedlnosti a spáchá tak navíc zločin, kterým ohrozí jak sebe, svou rodinu, tak svého právníka a celé okolí… Já mu teda nefandil a ani za mák mě nezajímalo, zda bude osvobozen… navíc když bylo jasné, jaký verdikt padne. A když jím zmračený policista v soudní síni křičí: "Je to hrdina!"...je to autentické asi jako záhada Blair Witch. To mi přijde napínavější Porota nebo Erin Brockovich a raději fandím služkám v Černobílém světě. A... zapomněl jsem na Bláznivou Barbru Streisand. Té jsem u soudu fandil! ()

Pecival

Průhledná ideologická agitka, shodou okolnostní luxusně obsazená. Kromě roztomilé Sandry, exceluje samolibý Spacey a i Jackson ujde. Průběh filmu je jasný, k tomu hromada klišé, "dojemná" závěrečná řeč a vůbec všechny standartní propriety, které si tak divák představí k soudnímu dramatu zabívající se rasismem. Průměr, nic než průměr a navíc s pekelně napálenou stopáží. ()

Zemřel Donald Sutherland

21.03.2024

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

Matthew McConaughey se vrací k velké roli

19.03.2021

Další důkaz, že dnes už je ve světě filmů a seriálů možné všechno, je oznámení streamovací služby HBO Max, že se krimi drama Čas zabíjet od režiséra Joela Schumachera z roku 1996 dočká seriálového… (více)