Krvavá neděle

• Velká Británie Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiální text distributora)

darwin

Dokumentaristicky syrově laděný snímek o jednom z nejslavnějších zvěrstev jednoho z největších zločinců historie, britské vlády a britské armády. ()

Tjaden

Tak tohle ve mně zanechalo pořádně hlubokou stopu. Vždy jsem se zajímal o dění v Irsku (především co se týče IRA), ale tohle mi otevřelo úplně nový obzor. Vděčím za to i filmařské práci, protože neklidná, roztřepaná kamara a dokumentární nádech dodává Krvavé neděli atmosféru. Zvlášť záběry, kdy vojáci střílí do lidí ležících na zemi, nebo do zad těm, co utíkají jsou neuvěřitelně působivé. Celou dobu jsem očekával, že se v titulcích objeví krátký text, jak byli vojáci (a hlavně jejich velitelé) za zásah potrestáni. Když se pak dočtu, že byli namísto toho vyznamenáni královnou, bylo mi skutečně šoufl. Velmi se mi líbila i řeč bojovníka za lidská práva Ivana Coopera, když v závěru rezignovaně trvdí, že se nedíví vstupu mladíků do IRA. ()

Seti

Paradokumentární filmy jsou prostě Greengrassova parketa. Naprosto strhující, šokující a neuvěřitelné. Jak nemám ruční roztřesenou kameru rád, tak tady sedí jak pověstná prdel na hrnci. Při eskalaci konfliktu a střelbě, vás vtáhne do toho chaosu a zmatku a jste prostě "tam". K incidentu samotnému se nedá snad ani nic říct. ()

Dánek

Člověk nevěřícně kouká, co že se v tom Severním Irsku dělo. Místy jsem si říkal, jestli se jedná o opravdové záběry nebo jestli je to jenom film. Film určitě stojí za vidění, začátek je takový nemastný neslaný, ale na konec jsem se díval s otevřenou pusou a skoro jsem nedýchal. 80% ()

Mistickzz

Surové, autentické, chladné. Tak by som tromi slovami vystihol tento film. Greengrass opäť nesklamal, preto že Bloody sunday vami otrasie a nechá na Vás stopu a zamyslíte sa nad tým, prečo sme až tak moc skazený. 80% ()

Madluska

Bojím se, že spíš než film samotný hodnotím sílu událostí, na jejichž základě film vznikl. Paul Greengrass si prostě vybral silné téma a podal vážný příběh bez příkras, zato se silným nábojem autentičnosti, takže nedovedu hodnotit jen samotný film. Po všem tom střílení, křiku a pláči už jsem se těšila na závěrečné titulky s avizovanou hudbou U2, ale to jsem ještě netušila, že v titulcích se objeví doplňující informace k této tragické šmouze na dějinách Anglie. Brr. ()

Zagros

Velmi dobře natočený film, který svým zpracováním připomíná spíše dokument. V některých momentech vám bude připadat, že sledujete zprávy v přímém přenosu. Tahle forma je k podobným tématům ideální. Vyzdvihl bych také dobře vybrané obsazení méně známými herci, společně s jejich dobrými výkony. Nevím, jestli je na místě chválit i napínavý "scénář", když jej napsal sám život. Nicméně napětí a emoce při sledování jsou opravdu velké... Kolik ještě budeme jako společnost potřebovat podobných zážitků (ať už těch reálných nebo těch zprostředkovaných filmem), abychom si uvědomili, že násilí nikdy nic nevyřeší a že plodí jen další násilí... ()

Balu...

Křečovitý úsměv vzbuzuje v mé tváři fakt, že je o čem spolu s 11 / 9 točit filmy s takovouto tématikou; aniž by to byla fikce či téma středověku. Přes jasně specifikovanou (před)pojatost si Bloody Sunday pozornost zaslouží; kéž by scénáře tomuto podobné nikdy nebyly napsány.. ()

Kovaja

Naprosto skvěle natočenej film u kterého si budete myslet že ste opravdu jedním z demonstrantů.Demonstranti byli sice hustí ale jak velení tak hlavně vojáci to pěkně posrali a když si v zavěrečnych titulkách čtu že velení dostalo za potlačení nepokojů řád královny a vojáci nebyli za vraždy civilistů žádný trest tak je to hnus.Pak at se nediví anglání že jim čas od času IRA osladí život. ()

showxman

Je jednoduché natočit film o utrpení a masakru. Emoce vás vždycky dostanou. Kdybych měl hodnotit filmovou stránku asi by to bylo hodně nízké hodnocení, ovšem o to tady opravdu nešlo. Je dobře, že takové filmy vznikají a v této souvislosti bych vypíchl jiný film stejného autora, a sice Let číslo 93. Ten opravdu stojí za zhlédnutí a podle mého je ještě o něco výš. ()

Scytale

Drsně autentický styl filmu malinko ruší krátké stmívačky při střihu mezi jednlotlivými scénami, kdy se nám Greengrass snaží ukázat, co se děje na více místech v ten samý okamžik. Velmi se mi líbil "herecký" (úvozovky myslím v dobrém = opravdu to celé vypadá jako neuvěřitelně sugestivní dokument :-) ) výkon J.Nesbitta. Inu irský původ se nezapře. ()

Holina

Vůbec jsem u tohoto filmu neměl dobré pocity. Syrovost s jakou Greengrass podal severoirský masakr mě jaksi nenechala klidným. Úplně mě to vtáhlo. Svůj díl na kvalitě má samozřejmě i představitel hlavní role, ovšem i ostatní herecký ansábl a ačkoliv neustále vystupuji proti roztřeseným kamerám, smekám zde i před divoce švenkujícím objektivem, neboť rafinovaně neschovává to důležité, ale zároveň působí zcela autenticky až dokumentárně. Šokující kousek - doporučuji... ()

Perry-

Příliš černobílé... o událostech jsem nic nevěděl a tento film mi přišel příliš zaujatý na jednu stranu a neukázal druhou, Navíc režijní styl P. Greengrasse mi kromě Bourna nikdy moc nesedl. ()

Mičl

Ten Greengrassův kameraman má snad Parkinsonovu chorobu? Ale hlavně díky té nezbedné třesavé kameře si člověk připadá, jako by byl součástí toho původně nevinného pochodu napříč městem ve kterém vyrůstal, který se zvrhne v masakr, který se zapíše nevinou irskou krví do dějin britsko-irských rozepří. Nemá cenu to tady rozebírat, je to síla, nutno vidět. ()

kukuuuc10

Netradiční podívaná plná emocí, která donutí diváka vžít se do role lidí, kteří se zúčastnili onoho zmasakrovaného pochodu proti bezpráví. Velké pozitivum - bylo to natočeno opravdu živě! ***** ()

MadChick

Až nepříjemně realistická atmosféra. Krvavá neděle vás vtáhne tak, že si připadáte jako kdybyste tam někdy byli, cítíte tu všudypřítomnou beznaděj a strach. Místy mi bylo opravdu do breku, když sem si uvědomil, že takhle nějak to doopravdy bylo. Dokumentární styl vyprávění mi velice sednul, herci bezvadní a ani ten pro spoustu lidí předčasný konec mi nevadil...90% ()

Piggsy

Po 30 minutách nudy jsem přestal od filmu cokoliv očekávat. A taky jsem se ničeho nedočkal. Celé mi to připadalo jaho hodně špatný nízkorozpočťák. Rozostřený obraz a roztřepaná kamera měly nejspíš za úkol rozpoutat nějaké emoce, ale výsledek se jaksi minul účinkem. Celý film je vlastně jen dokument o nepovedené demonstaci. Prvních 60 minut jsou jen kecy o ničem a v závěrečné půlhodině se řeší kde se stala chyba.. a pak konečně konec. Nic víc nečekejte.. Ne že by mi nebylo těch lídí líto, ale tento film je prostě nuda k uzoufání.. ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión