Krvavá neděle

• Velká Británie Bloody Sunday

V neděli 30. ledna 1972 zastřelili v severoirském městě Derry britští vojáci 13 neozbrojených civilistů. Tato neděle, nazývaná také jako Bloody Sunday (Krvavá neděle) se zapsala do moderní historie Irska více, než jakýkoliv jiný den. Počínaje tímto dnem začaly nikdy nekončící boje přerůstající v civilní válku, která donutila stovky mladých mužů vrhnout se do služeb irské republikánské armády (IRA). Film vypráví příběh odehrávající se od rozbřesku do soumraku právě v onu Krvavou neděli, kdy se do ulic vydalo tisíce civilistů, proti nimž nastoupily jednotky vojáků. Film sleduje jednotlivé skupiny zúčastněné na dění ve městě (organizátory, britské vojáky i civilisty z obou rozdělených stran) se zaměřením na osudy dvou mladých mužů, Ivana Coopera, idealistického vůdce skupiny Civil Rights, jenž je členem katolického kempu a který věří v mírumilovnou změnu podle Martina Luthera Kinga a Gerry Donaghyho, sedmnáctiletého katolického rebela, který touží po založení rodiny a sňatku s jeho protestantskou dívkou, ale který je zároveň vtažen do násilných střetů s vojáky. (oficiální text distributora)

kolby

Dlho mi trvalo, kym som sa odhodlal pozriet tento naozaj zaujimavy kusok. Hovoril som si: netyka sa ma to, je to stara vec, Iri su uz davno vsetci "zahojeni"... Mylil som sa: Sice sa ma to naozaj netyka, ale dotyka sa ma to viac ako cokolvek co som videl na podobnu temu, je to sice stara vec, ale stat sa moze kedykolvek a kdekolvek, Iri su momentalne niekde uplne inde, ale sila a autorita vladnej moci na celom svete sa moze prejavit uplne rovnako alebo este horsie. V Greengrassovom majstrovskom podani sa skombinoval zmysel pre dokument, fakty a autenticitu s absolutnou empatiou vyplyvajucou z dlhodobeho studia a stotoznenia sa s obetami. Vobec mi nevadi, ze je to subjektivne alebo predpojate - presvedcilo ma to. Posolstvo je jasne. Navyse - naozaj som sa nenudil. 120%, resp. 6 hviezdiciek :-))) ()

wetrix

Má rád tyhle typy "filmů", které vystihují pravdivé události. Jednak si doplním vzdělání a člověk zažije něco, co mu normálně uniká. Tyhle situace jsou předkládány v médiích určitým pohledem, ale pak člověk zjistí, že nemusí být všechno tak, jak vypadá. Syrové, atmosférické. Styl i s rozjezdem byly skvělé, přesně na to, aby diváka vtáhly co nejreálněji do situace, ve které se nacházeli demonstranti. Paráda ()

Adolf47

Nejsem tak naivní, abych hned napoprvé uvěřil všemu, co bylo ve filmu prezentováno. Vím, že je běžnou praxí vzít mrtvému teroristovi zbraň a udělat z něho nevinnou oběť. Stejně tak nejsem natolik naivní, abych nevěřil, že ze strany Britů mohl někdo fatálně selhat, zvlášť po několika předcházejících událostech. Z filmového hlediska se jedná o velmi dobře natočený film, kamera je perfektní a na 105 minut jsem měl opravdu pocit, že jsem tam. Za to dávám čtyři hvězdičky. Velmi sugestivně natočenému filmu, pohledu z jedné strany, nikoliv dokumentu. ()

Trescha

Drsná výpověď doby,systému,společnosti.Autentické,syrové,dojemné,šokující.Myslel jsem si že tenhle "polodokumentární" styl nebude nikdy můj šálek kávy,ale tohle je fakt jak rána do ksichtu. ()

nervana

Tak tohle mě dostalo... Svým způsobem jde o dokument, jelikož se film natáčel přesně podle událostí z roku 1972. Je k zamyšlení, jak se něco takového mohlo vůbec stát. Neznám celou problematiku IRA, ale po této události se nelze divit, že jejich síla v Irsku rostla a měla ještě v devadesátých letech za následek mnoho ztracených životů. Nejlépe to vše bylo vystiženo na závěrečné tiskové konferenci... Muselo být neuvěřitelně těžké pro většinu irských občanů a odpůrců IRA, po takovéto události pořád věřit, že svoboda a lidská práva se dají získat nenásilně, bez ztrát na životech... http://www.youtube.com/watch?v=JFM7Ty1EEvs&feature=player_embedded#! ()

Formanka

Nevim, nakolik je tenhle film tendenční, ale víme, kolik bojů proběhlo mezi Skotskem a Anglií, víme o Gándhím. Nemůžu se ubránit pocitu, že Anglie už by měla jít s tim svym nafoukanym násilným buranstvím á la my máme úroveň a naučíme vás se chovat tim, že vám obsadíme území, do prdele. ()

saaaky

S(u)yrová , autentická, historicky a faktografický korektní, co se výpovědní hodnoty týče myslím si až přespříliš nabitá hodina a třičtvrtě podívané, která nemá v tomto žánru obdoby. Dynamika proložená rychlými prostřihy scén z různých míst, prostor a situací. Dialogy nabité nepřehrávanými emocemi, jež Vás doslova vtáhnou do problematiky děje a obtížného momentálního jednání a rozhodování každé z předních postav. Paul Greengrass určitě nedělá čest svému přijmení - neboť tohle není žádná procházka po 'zelené travičce', nýbrž suchý, neotřelý, drsný, leč pravdivý a velmi dobře zpracovaný pohled na celou situaci civilní války v Irsku, která je věcí historie velmi nedávné a stále více než dosti aktuální. ()

Fritaaa

Autentické, mrazivé, dojemné.. Tyhle tři slova dokonale dokáží shrnout celý film. I když nejde o "found footage". máte dojem, jako by jste sledovali reálný záznam jednoho z účastníků protestního pochodu. Krásná ukázka také toho, jak se z lidí dělají teroristé a jakou moc má armáda spolu s médii. Celkové zpracování potom podtrhuje opravdu skvělé ozvučení. ()

lajkus

Paule, Paule, Paule, kamaráde asi si tě brzo přidám do oblíbených režisérů, sice točíš furt to samý dokola, ale mě se to zatím líbí..... ()

Baik

jeden z nejlepsich Britskych filmu...Pokud se chce clovek bat, chce byt skliceny v kresle a pritom se trast tak se staci podivat na tento film... ()

Poga

Surové, autentické, silné. Veľmi putavy film, silná téma, skutočné udalosti. Jeden vynikajúci film, majstrovsky natočený. 5/5 ()

anaad

Dokumentární styl je tu zajištěn velice uměřeným herectvím a zdánlivě "nekvalitním" snímáním, nicméně filmovost se přece jen nezapře. Celý průběh jednoho dne vyvolává nervózní pocit, to však není zapříčiněno ani tak samotným způsobem zfilmování, jako spíš tím, že divák celou událost zná a jen očekává jak k ní dojde. Chladnost vyprávění působí zdánlivě jako největší deviza, evokuje totiž pocit objektivity, ale ta je poměrně sporná. Emoce jsou tu vlastně vykreslené jednostranně, těžko lze totiž předpokládat, že to jak se celá situace vymkla kontrole nemělo vliv i na britské vojáky (a že se pak pokusili po způsobeném krveprolití vylhat je už jen celkem pochopitelný akt psychické sebeobrany). ()

pesbara

zoufalá věc o zoufalém konci zoufalých lidí. Drama tomu autoři dodávají absencí stativu v zoufale dlouhých a chaotických, zoufale nepřehledných scénách.Všichni ti nevinní mrtví jsou evidentně režisérova strana a všichni ti zlí masoví vrazi jsou ta druhá strana zla. Film Franta Blábol. ()

Alvin

Bloody Greengrass! Ten chlap by měl natáčet aspoň jeden takový film ročně. Podobných konfliktů se na jiném místě a v jiném čase odehrála spousta, ale snad nikdo jiný je nedokáže točit s takovou razancí a hlavně bez patosu. Nechci dalšího Bourna, ale něco takhle autentického. Zbývá tedy čekat na Memphis. ()

Vlamik

Najlepší Greengrassov film. Úžasná atmosféra, kamera, strih, réžia. Film vyzerá naozaj realisticky, ako by ste sa dívali na práve sa odohrávajúci incident. Taktiež pre mňa aj najemotívnejší film, aký som kedy videl. Plných 5* . ()

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión