Černý jestřáb sestřelen

• USA Black Hawk Down (více)

V roce 1993 zahajuje OSN v návaznosti na tamní občanskou válku vojenskou operaci v Somálsku. Místní diktátor Mohamed Farrah Aidid vyhlašuje jednotkám OSN válku a snaží se podrobit zbytek obyvatelstva tím, že blokuje dodávky potravin OSN. Plánem Spojenců je zajmout Aididovy klíčové muže Eldida a Qeybdiida při jejich schůzce v Mogadišu a tím se přiblížit jeho zadržení. Je tedy připravena mise, při které mají být tito dva muži vojáky zadrženi. Zásahu se mají účastnit jak zkušení vojáci, tak nováčci, které čeká jejich první mise. Když po zahájení začínají vrtulníky nalétávat nad cílový objekt, somálští radikálové se začnou mobilizovat a spustí kulometnou palbu. Poté, co jeden z vojínů z vrtulníku vypadne, začne krvavá přestřelka v ulicích města. Jeden z vrtulníků Black Hawk je sestřelen protipancéřovou střelou. Oba jeho piloti jsou mrtví a cílem velení OSN je svolat všechny jednotky u sestřeleného vrtulníku. Bitva v ulicích však probíhá několik hodin a vyžádá si i několik dalších obětí na straně jednotek OSN. Jeden z dalších vrtulníků CWO, pilotovaný Michaelem Durantem, je rovněž sestřelený protipancéřovou střelou. Durant je zajat místním obyvatelstvem, které jej chce využít jako rukojmí k vyjednávání... (TV Prima)

chicotomas odpad!

Nechápu to. 80 procent filmu se jenom střílí, z vojáků jsou vidět jen oči. Všechno se rozšmelcuje, film postrádá jakýkoliv příběh, což spolu s obrovským množstvím postav poztrácí cokoliv, co by donutilo s americkými vojáky soucítit. Nesdílím pocit, že film je geniálně natočen . Některé dialogy považuji za naprosto dementní. Vlastně ve filmu je vidět, že tahle akce byla jedno velké fiasko. Tohle, že byla elitní americká jednotka? Takže má tohle být "jen" nejdražší dokumentární film všech dob? Opravdu nic mě na tomto filmu nezaujalo. Co mě ještě dost vadí je americký nacionalismus a patriotismus. Možná v Americe to funguje. Ale proč to funguje v Evropě? Opravdu platí formule, že čím víc mrtvých, tím větší doják? Myslím, že ne. A co ten konec? Mělo to být asi dojemné, ale opravdu to na mě nefungovalo. Exemplární případ odpadu. ()

ohinek

Až na tu spoustu naivních a trapných řečí ze začátku filmu z úst jednotlivých američanů, např: "Nevím jak vy, ale já byl vycvičen k boji.", "My jsme Rangers, jsme elita.", "já jsem jim to přišel nandat.", je to super válečný snímek, se skvělou armádou herců známých z jiných válečných a akčních filmů. Je to vlastně unikátní válečný film, jiný odehrávající se až po Vietnamu na takové úrovni nenajdete. ()

Sombreri

Neznám lepší válečný film. Naprosto brilantně natočený, dějově vyvážený, zvukově mistrně zpracovaný. O hereckém obsazení ani nemluvím. Vůbec nedokážu pochopit, jak se povedlo dostat do jednoho filmu tolik prvotřídních herců. Jednoznačně se zde pozná kvalitní režisér. Možná nejlepší z Ridleyho filmů a pro mě jen důkaz, že je Pan Režisér. Byl jsem na něm v kině a do konce života budu za ten zážitek vděčný. Pro mě 6 hvězdiček přinejmenším. ()

assassinGH

Neviem ako to opísať. Jednoducho som tento film nevnímal tak ako väčšina ľudí. Nikdy som moc nemusel filmy priamo z vojnových centier. Sú príliš prchavé. Veľa postáv bolo zasadených ako keby do hlavných úloh. Skôr než som si stihol zapamätať kto je kto, tak už bolo po polovici. Aspoň bolo vidno že to má režiséra s dobrím menom a skúsenosťami, lebo to nebola až taká muka. Hudba bola krásne zasadená do prostredia diania a výber mužov zákona (hercov) bol tiež trefný. ()

Neverseethat

Tak po dlhom čase opäť zhliadnutý tento klenot. Stále keď si pozriem tento film ma vie prekvapiť. Jedine čo by som mohol tomuto filmu vytknúť mu vlastne vytknúť nemôžem lebo sa to naozaj stalo a to hlúposť tej záchrannej akcie a americké heslo nikdy tam nikoho nenecháme radšej zomrieme všetci, hej make sense. Ale je to zapeklitá morálna otázka, ktorú ja si netrúfam riešiť ani súdiť. V podstate dokonalý vojnový počin, ktorý nenechal moje srdce chladné. Dokonca vidím určitú krásu v boji za niečo dobré so svojimi bratmi (asi to je tá mužská essencia). Každopádne som silný pacifista a viem, že násilie plodí len násilie. ()

Miulka

Občanská válka v Somálsku a speciální jednotky, kteří jedou vyřídit rychlou akcičku. Bohužel věci se komplikující. Ridley Scott vám ukáže válku v nejsyrovější formě. Film je výborně ozvučen, sestříhán a doplněn o krásnou hudbu Hanse Zimmera. 90% ()

8SCARFace8

Akcia ktorá sa takmer ani na moment nezastaví, bravúrne, autenticky natočená, zvukovo perfektná jazda. Film nekazí ani žiadne hlúpe patriotické hlášky či podobné nezmysli. Po dlhšom čase si asi zase dám repete. Hua ! ()

jizvoun

Parádní rekonstrukce jedné neúspěšné neznámé operace v Somálsku, kde Amíci dostali pěkně za vyučenou. Čest jejich památce, ale holt politici musej pochopit, že nasrat se do každý země na světě nemůžou. Doporučuji přečíst knihu od Marka Bowdena. ()

Monellito

Film, co se mi vryl do hlavy. Stokrát ho můžu vidět a je pořád stejně dobrej. Film plnej začínajících hvězd. Tady jsou to všechno ještě většinou mladý ucha. To byly časy, kdy amíci snad chtěli pomáhat i bez ropy. Pro mě nejlepší film ze všech ()

michael99

Úžasný, stylový, dokonalý, fascinující. Jediná slova na která myslím na konci tohoto filmu. Dokonalost střihu, propojení s hudbou. Začátek. který už každému divákovi přivolává husí kůži. Dokonale zfilmovaná situace války v Somálsku. Ve filmu se najde akce a válečnost, ale také soucit a utrpení.Elitní američtí Rangers, kteří se za pomoci vojáků z teamu Delta snaží ukončit válku, ale místo toho se z města stane válečná zóna plná tisíců nepřátel. Až se vrátím domů a budou se mě ptát. "Hele Hoote, proč jsi to dělal. Páni, to bez toho válčení nemůžeš bejt ?" Neodpovím ani slovo. Proč ? Nerozuměli by tomu. Nerozuměli by tomu proč jsme to dělali. Nerozuměli by tomu, že jde o tví kamarády. ()

Al90

Místama hrozně nepřehledné,nevěděl jsem,kdo ještě žije či ne z herců...ale i tak některé scény byly skvěle natočené díky vynikající kameře..Ve filmu me iritovala postava Sizemoreho,který si tam chodil jak největší machr nekrytej,bez zbraně a s výrazem jakoby to tam měl osvobodit sám.. ()

Tess92

No asi je to tím, že jsem holka, ale mě to fakt nebavilo, nebýt toho, že mi nešel internet, tak bych to nejpozději v půlce vypnula. A to, že jsou tam takové hvězdy jsem vůbec netušila, nebyla jsem schopná je od sebe rozeznat. ()

Tezuka

Somálsko je ten největší "bordel", který si na světě dokážete představit, dnes je tato země nejenom rozdělena na Somálsko a Somaliland, ale ještě zde mezi sebou bojují různé frakce, které se ještě víc začaly tříštit, když se rozpadl Svaz islámských soudů na 7 nových odnoží. Co se týče samotného filmu, tak zde uvidíte tolik střelby, že toho na konci budete mít až po hlavu. Nicméně odráží to, co se skutečně v roce 1993 událo, což tomuto filmu dodává na serióznosti, a i když jsem byl věčně hlavou někde jinde, tak nemůžu říct, že by mě nezaujal, proto to ve výsledku budou hezké 4* ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (více)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (více)