Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

swed

Tak se ke mě konečně dostala sci-fi klasika Blade Runner, a já pln očekávání, sledoval 2 hodiny dlouhý film, ve kterém se toho stane hodně, ale je to podáno tak strašně rozvláčně, že to skoro zabilo i geniálně depresivní futuristickou vizi a monumentální elektronický soundtrack. Harrison Ford navíc potvrdil, že nudnějšího herce aby pohledal (štěstí, že ve filmu hraje také Rutger Hauer). Přitom stačilo tak málo: Trošku více dynamiky, která by film rozhýbala. Moje hodnocení nakonec zvyšuje bezchybné technické provedení (obraz a hudba). P.S. Hodnotím Final Cut ____ Po letech musím s hodnocením nahoru. Pořád mě sice trochu vadí ta pomalost, ale co se zpracování týče, nemám výhrady (Blu-ray). 9/10 ()

suicide

Ani nevím proč, možná dopoledním časem, možná dabingem, možná náladou, ale tohle klasické dílo mě minulo. Velmi živě si dokážu představit, jak by film natočil Spielberg, teď, před pár lety, dokonce i v tom roce 1982, ale nějak jsem nemohl uvěřit zpracování Scotta, i když jsem ho viděl na vlastní oči. Mozek nějak nepobíral děj...ale přitom se mi knížka kdysi líbila.. ()

Mikita

Nevím, zda to byl úmysl, ale Harrison působil jakoby vůbec nebyl člověk. Ten jeho úžasně drsný výraz mátl, a proto jakákoliv změna na jeho tváři překvapila, a o to víc dojmula. Děj sice nebyl nabitý přemírou nápadů, přesto nutil přemýšlet. Krásný vizuál, který umí zaujmout i v dnešní době a působivá hudba jako podkres vynáší tento film zase o řád výš. Pátá hvězda je za jeden z nejsvůdnějších polibků, co jsem na filmovém plátně viděla. 92% ()

topi

Tenhle film mě dlouho chyběl v zářezu mé filmotéky, tak jsem se na něho náležitě těšil. Po vizuální a technické stránce není co vytknout, to si samozřejmě Ridley Scott pohlídal, zajímavý je i námět podle knihy P.K.Dicka, ale co mě občas vadilo, byla chvílemi velká nuda, která se během průběhu filmu stále vracela. Co je ovšem kapitola sama pro sebe, je hudební doprovod Vangelis, který nádherně podkresluje temnou stránku filmu. ()

Maq

Záleží na tom, zdali máte rádi pomalovaný polystyren a Vangelisovo stereotypní fidlání. Obojí v tomto filmu naprosto (a záměrně) dominuje nad dramatickým uměním. Příběh sám je triviální, mdlý, a vlastně nemá ani akci a napětí, povinné to pilíře všech filmových konin. Myšlenka? Tedy, to nelze popřít, i slepice má v lebce mozek, takže „myslí“. Možná by některé pasáže tohoto filmu musela vidět i dvakrát, aby je úplně pochopila. ()

Remedy

V kontextu celé tvorby Ridleyho Scotta lze považovat tento film za jeden z nejlepších, ne-li nejlepší, co Ridley natočil. Úžasná propracovanost exteriérů, nápaditá futuristická stylizace, pozoruhodný cit pro detail a „femme fatale“ linie, která dodává celému příběhu na větší „lidskosti“ a zároveň osudovosti. Ve způsobu zpracování Blade Runner připomíná cameronovský perfekcionismus, spielbergovskou preciznost a pompéznost, přičemž vlastní režijní trademark Ridleyho Scotta zůstává i tak stále velmi silný, v některých momentech až dechberoucí (např. likvidace první replikantky při proskakování výlohami za zvuku dokonalého Vangelise). Navzdory skutečnosti, že se celý příběh odehrává až ve 21. století, je celková atmosféra příjemně „oldschoolová“ a působila na mě milým nostalgickým dojmem. Nutno poznamenat, že i přes zmíněnou nostalgii a milý oldschool je Blade Runner filmem, který i v dnešní době působí velmi invenčně a moderně. Hollywoodský, zároveň velmi kvalitní popkorn na nejvyšší možné úrovni – obdobně jako některé filmy Stevena Spielberga. ()

movieband

Blade Runner je komorním a nadčasovým sci-fi snímkem, který divákovi rozehrává před očima děj, který se dostává k otázce smyslu žití. Rutger Hauer nastupoval na scénu vždy s démonickým nádechem a Harrison Ford byl pro něj dobrým protějškem. Měl zajímavý charakter a jeho postava se mi ve filmu hodně líbila. Děj byl napínavý, dobře napsaný a v závěru filmu se z těžké, pochmurné sci-fi atmosféry přešlo až do hororové atmosféry. Občasná roztahanost je sice vadou na kráse, ale člověk to dokáže zvládnout, protože ho nenechá v klidu těžká a poutavá atmosféra filmu. Hudbou od Vangelise hypnotizující, myšlenkou působivý a efekty nadčasový snímek. P.S. P.K. Dickova předloha je geniální, doporučuju všem. V mnohém se mi líbila víc, než Scottovo dítko.90 % "All those moments will be lost in time, like tears in rain..." ()

..Lucas..

Jelikož slyším na pokračování jen samou schválu, tak jsem byl zvědavý, jaký je vůbec jeho předchůdce. Sám jsem Blade Runnera nikdy neviděl, samozřejmě ho znám a vím, že je pro mnohé kultovní. O to víc jsem byl zklamaný. Pro mě ničím výjimečný film, průměrný a zdlouhavý. Doufám tedy, že dvojka na tom bude líp. ()

Damiel

Viděl jsem věci, kterým byste vy, lidé, nevěřili... Zapálené válečné lodě v dráze Orionu... Viděl jsem C paprsky zářit ve tmě poblíž Tannhäuserovy brány... Všechny ty chvíle se ztratí v čase, jako slzy v dešti. Čas zemřít... ()

Vampireman

Film, kterému Červený trpaslík často vzdával hold a který jsem plně docenil až při druhé projekci s jistým časovým odstupem. Remasterovaný režisérův Final Cut taky splnil své. ()

Helo

Ne, po letech znovu a opět prostě ne. Oblíbený herci, výbornej vizuál a vůbec vize budoucnosti, většinou dobrá hudba (většinou, protože třeba ta milostná scéna je díky ní spíš jak vystřižená z nějakýho přideblýho levnýho porna)... a přesto je to takový nijaký... prázdný. Táhne se to jak nudle z nosu prvňáka, což by v samotný podstatě nevadilo, kdyby se tu s tím nějak pořádně pracovalo. Jenže je to bez napětí, herecký výkony vlastně skoro nefungujou, jednotlivý postavy se chovaj divně a ty hluboký myšlenky, který se tady snažím najít, jsou tu vlastně jen naznačený a nejsou nijak pořádně využitý. A ty groteskní momenty v závěrečným bossfightu bych radši ani nezmiňoval. ()

Trevor

Veľkými kladnými prvkami filmu sú herecké výkony, málokedy sa stane, aby bol Harrison Ford vo filme v ktorom vystupuje zatienený niekým tak výrazne ako v tomto filme Rutgerom Hauerom. Pozitívnym je aj fakt, ako Ridley Scott a celkovo ľudstvo vnímalo budúcnosť, terajšiu súčasnosť, teda rok 2017. Ich vízie a realita stojí za povšimnutie. Rozporuplnou je hudba. Tak, ako je v niektorých momentoch fantastická (najmä úvod a niektoré pasáže s pohľadom na mesto budúcnosti) je vo veľkom kontraste s pasážmi, kde zneje ako čínske vyzývanie k spoločnej modlidbe v nejakej mešite. Tá tam proste nesedí. Ak by to bolo celé ladené v duchu elektronickej hudby bolo by to lepšie. A nakoniec, príbeh. Ten je miestami tak neuveriteľne nudný, že člen elitného komanda lovcov replikantov v ňom vyznieva ako neschopná baletka. A záver to pokazil úplne. Odrazu sa v replikantovi prebudí svedomie voči človeku, ktorý vyčistí vštkých jeho kolegov? No...naviac ako 55% to u mňa nemá ()

Aiax

Tady není třeba velkých slov. Ohromující, mistrovské umělecké dílo, společně s Kubrickovou Vesmírnou odyseou nejlepší sci-fi film a vlastně jeden z nejlepších filmů všech dob. Ani tomu tak nemuselo být, ale do nadoblačných filmových výšin vytahuje Blade Runnera fenomenální Vangelisův hudební doprovod, pro mě osobně s přehledem nejgeniálnější soundtrack vůbec. ()

FilmFan24

Mám rád tu snově depresívní futuristickou náladu tohoto dnes už kultovního filmu, který se stal nadčasovým právě díky vizuálnímu pojetí Ridleyho Scotta. Ani se nechce věřit, že ty krásné trikové záběry vznikly doslova v nuzných podmíkách na koleně a jak i dneska vypadají krásně. Zub času není znát. A nové uvedení na DVD a BD se teda po všech stránkách vyvedlo. Už jenom tím, že pan Scott s týmem šel během rekonstrukčních pracích vyloženě do extrému. Toto sci-fi prostě nestárne a aspoň u mě po každém dalším shlédnutí - a že jich věru bylo - zraje jako víno...A Vangelisova hudba je kapitola sama pro sebe. Jeden z filmů, které jsem si pořídil na originální VHS (verze s Deckartovým komentářem), poté na DVD jako Drector´s Cut (příšerná kvalita přepisu obrazu v lahůdkovém sběratelském boxu), na velice vydařeném DVD "The Final Cut" (luxusní sběratelská 5-ti disková edice v plechovém boxu) a nakonec na obrazově a zvukově ohromujícím Blu-ray, které ale je jen v klasickém modrém plastovém obalu, který jsem vyměnil za pěkný steelbook. A na 4K UHD disku bomba. ()

salalala

Nikdy předtím jsem Blade Runnera neviděl. Až teď. A pořád mi běží hlavou. Je to neuvěřitelný zážitek. Scott tu vytvořil naprosto fantastickou a bohužel asi až moc realistickou vizi velkoměst budoucnosti - multikulturalita, reklamy všude kolem, těžká anonymita. Líbila se mi celková atmosféra, která byla těžce depresivní. Famózní efekty, ze kterých místy přechází zrak. Mrazivá a minimalistická Vangelisova hudba. Spousta filozofie a metafor, tohle já zkrátka můžu. Nemluvě o vynikajícím Fordovi (líp jsem ho hrát nikdy neviděl) a Hauerovi, pro nějž je tohle životní role. Každičké slovo tu má svůj význam, stejně tak každičký záběr. Skvěle nejasný a otevřený konec je jen famózním vyvrcholením geniálního filmu. Pořád nad tím přemýšlím, a proto dávám plný počet. Tyhle filmy jsou prostě nadčasové a já nemůžu jinak. Už se těším, až se na to podívám znovu. A je úplně jedno, jestli je Deckard replikant, nebo není. 100% ()

Tuskík

Po vizuální stránce skutečně nezapomenutelné, atmosféra magická a osobitá, herecké výkony nadprůměrné. Od akčního sci-fi jsem ale čekal trochu rychlejší dějový spád. Nad některými záběry jsem žasnul, nad jinými zíval a díval se na hodinky. Škoda, protože některé scény byly opravdu unikátní (závěrečný souboj). ()

kajas

Temná atmosféra od začátku do konce, ani náznak optimismu. Tuhle (dnes už velice blízkou) budoucnost vystihl Scott na výbornou, dále už ale nemám co chválit. Nesympatizovala jsem ani s replikanty, ani s Fordem (mimochodem, proč ho nedaboval Štěpnička nebo alespoň Soukup?). Film, který není pro každého. Edit: Napodruhé o chlup lepší, hlavně díky titulkům. Klenot žánru ale pořád nevidím... ()

JohnMiller

Geniálne, nadčasové a pravdepodobne už aj čoskoro prorocké. Nie som nejaký hardcore fanúšik Cyberpunku ale toto ma svojim živelným spracovaním a komornou atmosférou blízkej budúcnosti pohltilo natoľko, že som od toho nedokázal odtrhnúť oči. Je to proste majstrovský Ridley Scott v tom jeho najlepšom a najproduktívnejšom období. Pred touto snímkou nakrútil nadčasového Votrelca a za týmto kúskom zase predbehol dobu o dobrých 15 rokov a nakrútil fantasy Legenda ktorá sa vtedy nestretla s pochopením zo strany filmových kritikov. Extrémne sa mi páčila ústredná myšlienka, nahradiť náročnú fyzickú prácu geneticky upravenými ľuďmi replikantmi. Biznis je s toho určite obrovský ale z morálneho hľadiska to je neprípustné a tak mali títo replikanti zákaz vstupu na zem.. A s tohoto veľmi obšírneho námetu nám Scott naservíroval kontroverznú bombu pri ktorej sa pozorný divák musí zamýšľať nad hodnotou ľudského života. Musí síce dávať pozor pretože to zase nie je až tak jednoduchý film ako sa na prvý pohľad môže zdať... Ale keď sa človek sústredí tak ide nielen o audiovizuálny pôžitok. ()

Lucjen

Príťažlivý námet, silná myšlienka, dobre obsadení herci a poväčšine času rozťahaný dej, slabšie dialógy, spomeniem si doslova iba na pár viet, ktoré stáli za to. No film by mohol byť zložený iba zo surových scén striedajúcich omamné prostredie, atmosféru a bola by som nadmieru spokojná. Zabudla som spomenúť hudbu? Predstavte si všetky možné superlatívy a aj tak by to zrejme nestačilo. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků