Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Píše se 19. století. Dva fotbalisté, každý z opačného pólu společenského žebříčku, prožívají v práci i soukromí vzestupy a pády, které změní jak fotbal, tak celou Anglii. (Netflix)

Videa (2)

Trailer

Recenze (51)

novoten 

všechny recenze uživatele

Jsou nabídky, které se neodmítají. Takže když tvůrce Panství Downton stojí za fotbalovou pohádkou z končící Viktoriánské éry, musím být u toho. Ale i přes obvyklou štědrou výpravu a Escottovu krásnou hudbu tentokrát nejde o zážitek, který by se mohl rovnat výletům k rodině Crowleyových. Na místních trávnících se totiž na zvraty a emoce moc spěchá. Než se mi dostanou hlavní postavy pod kůži a vyznám se v nich trochu lépe než dělením na bohaté a chudé, už se jim v životě dějí zásadní zvraty a hned první epizoda po mně evidentně chce emocionální zapojení, kterého zkrátka v tu chvíli ještě nejsem schopen. Později už jsem hlavním hrdinům samozřejmě držel palce víc, zejména protože Kevin Guthrie je sympaťák a skutečnému Suterovi je i dost podobný. Bohužel jeho protiklad z vyšších vrstev je na tom hůř, protože Edward Holcroft je sice patřičně sportovně založený, ale lorda z přelomu devatenáctého a dvacátého století mu pro jeho nedbalou eleganci nevěřím ani na moment. Když se k tomu přidá i řada historických odchylek, které onu šikovně vystavěnou a až rodinnou atmosféru kalí (přitom zbytečně, protože i při dodržení reálií by bylo vyprávění dostatečně poutavé), je z toho jen jednorázová exkurze do střetu fotbalových a společenských hodnot, které ze mě vyprchá s posledním kopnutím do míče. ()

campix 

všechny recenze uživatele

Dobový seriál o přerodu kopané ze sportu pro elity do sportu, který se může zahrát naprosto každý a časem přeroste v nejhranější sport vůbec. Naroubování slavných postav fotbalové historie do dobových reálií, kde se asi více nežli fotbal řeší hlavně sociální záležitosti tehdejší průmyslové Anglie. Fotbal je tady spíše prostředkem a provází diváka všemi změnami, které v té době probíhaly. Zpracování je viditelně televizní bez větších hereckých osobností. Poměrně to uteče, ale nezanechá většího dojmu. Šlo to udělat lépe, ale špatné to také rozhodně není. ()

Reklama

Jaro.Krafcik 

všechny recenze uživatele

Prostredie a obdobie úplne dobre zvládnuté, ale nedam väčšie hodnotenie, aj keď futbal je môj obľúbený šport. Bolo ho tu jednoducho malo, rovnako ako mi chýbal pri Ultras aj tu by si zaslúžil viac času. Pôvod FA cupu a aj anglického futbalu bol ale vydarený. No čakal som od tohto netflixoveho seriálu viac. Pre milovníkov futbalu jednoznačne sklamanie. Veľa politiky, málo hry. S dobrým kamaratom sme sa dohodli že v čase krízy ešte pozrieme Dycky Sunderland. Snáď nám zlepší futbalovú chuť. 3* ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Originální název seriálu mě poněkud zmátl. Těšil jsem se na lov jelenů, případně dramatický a dobrodružný hon na divočáka, takže mě nemile překvapilo, že slovo game tentokrát reprezentuje fotbal. Jak bych kulantně popsal můj vztah k fotbalu? Asi tak, že je méně než vlažný. Nemám ho rád, protože nezastavitelní, rány snášející borci typu Ruuda van Nistelrooye už prakticky vymizeli, a oslavují se napomádovaní bojovníci o titul herec roku. Proto jsem už dlouhá léta nadšeným divákem ragby, které mě podobně zklamat nemůže. Seriál u mě měl tím pádem od počátku nedobře našlápnuto, ale slušně zvládnuté viktoriánské sociální drama mě nakonec vcelku bavilo. ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Zrození moderního fotbalu a moderního fanouškovství. Pro konec 19. století mám slabost a proto se mi na minisérii The English Game velmi příjemně dívalo. Výborně zahrané, autenticky působící, emocionální (jsem si jist, že minimálně jedna dcera bude na konci slzet a projevovat respekt). Je pouze třeba si uvědomit dvě věci: 1) Tvůrci se rozhodli hovořit víc o společnosti (té doby), než o fotbalu samotném. Chtěli, aby hráči měli propracované příběhy a vztahy. Proto v seriálu o fotbalu sledujeme fotbal paradoxně docela málo (což je i trochu slabina - přál bych si fotbalu víc). 2) Asi nešlo zobrazit historii přesně tak, jak se odehrála. Určitě doporučuji přečíst si, co píše Trevor ve svých komentářích k jednotlivým epizodám. Rozumím jeho kritice, jsem ale přesvědčen, že pokud neměl být seriál roztahaný a víc roztroušený, bylo správné děj upravit. ■ Samostatná věc je, co ve svém komentáři kritizuje rikitiki - o násilném přidání ženské dějové linie. Asi má pravdu, ale nevadilo mi. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (10)

  • V tom čase mal Blackburn dve mužstvá: Blackburn Olympic a Blackburn Rovers. The English Game tieto dve strany spája, pričom ako klub sa uvádza len "Blackburn Football Club" alebo len "Blackburn" a zobrazuje sa v bordových dresoch. Blackburn Olympic aj Blackburn Rovers však hrali v kombinácii bielo-modrých farbách. (Bordová zrejme slúži na odlíšenie Blackburnu od Old Etonians, ktorí krajú tradične v modrých dresoch). Blackburn Olympic bol prvým klubom z robotníckeho prostredia, ktorý vyhral FA Cup, keď triumfoval v sezóne 1882-83. Z týchto dvoch tímov sa Fergus Suter v skutočnosti pripojil k Blackburn Rovers, s ktorým v roku 1882 prehral finále FA Cupu 2:1 s Old Etonians a neskôr v vyhral pohár trikrát po sebe. (joseee)
  • Opakujúcou sa dejovou líniou v seriáli je neúspech Arthura Kinnairda mať dieťa a následné dôsledky, ktoré to má najmä na jeho manželku, ktorá považuje výchovu detí za zmysel svojej existencie. V skutočnosti takéto problémy nemali, prvé dieťa sa im narodilo v roku 1876 (niekoľko rokov pred začiatkom seriálu) a v priebehu nasledujúceho štvrťstoročia sa im narodilo ďalších šesť detí. (joseee)
  • Klub Darwen FC, za který Fergus (Kevin Guthrie) hrál, už dnes neexistuje. V roce 2009 byl kvůli dluhům vrchním soudem zlikvidován. (ČSFD)

Reklama

Reklama