Santa je na tom špatně a musí vyrábět náhradní díly pro armádu. Dvanáctiletý pomstychtivý darebák si na něj objedná nájemného vraha. (Netflix)

Dunadan

Santa v 21. storočí, parádny Gibson, kontrakt s armádou, nájomný vrah a jeden malý zbohatlícky hajzlík s uhlím pod stromčekom. Fatman je v mnohých ohľadoch veľmi priemernou blbosťou, no ja som v nej aj napriek tomu objavil ďalšie zábavné guilty pleasure a zároveň najlepší vianočný film tohto roku! 6,5/10 ()

Blackhand47

Tohle je černá komedie přesně podle mého gusta. Na jedné straně máme Santu v podání Mela Gibsona, který po všech těch letech a rostoucímu kapitalismu nezvládá finančně pokrýt výrobu a přijímá tedy zakázku od armády USA. Svět je ale plný "zlobivých" lidí a jedno rozmazlené dítko se rozhodne poslat na Santu nájemného vraha s tváří Waltona Gogginse, který s ním má sám nevyřízené účty. Tenhle lehce zvrácený film překlápějící vánoční tématiku do trošku jiných směrů je právě takovým originálním kouskem, kterých si cením. Co se týče akce, ta je tu zpracována naprosto realisticky a je jedno, zda se jedná o průstřelnost jednotlivých materiálů nebo nutnosti přebití zásobník po vystřílení jedné dávky. Škoda, že jí nebylo více. Herecké výkony, originalita i ona realističnost mě vedou k tomu, že filmu dávám 85% ()

Shakers

Námet aj obsadenie (Gibson, Goggins) mi prišlo fajn, ale prišlo mi to tak zle natečené, že som vlastne nevedel o čo sa tam poriadne ide. Na veľa veci nedostanete odpoveď, netušíte ani poriadne na čo ma Santa vôbec zbraň. Cele mi prišlo divné, no zase záver ma prijemne prekvapil a ponúkol až brutálne a dobre natočené akcie. Škoda premrhaného potenciálu. Chýba tomu lepší scenár ako soľ. 40% - 2* ()

JimmyII

Docela jiný pohled na vánoční filmy. Jasně, Fatman má hodně much a k dokonalosti daleko, ale originální premisa a fakt, že totálně absurdní zápletku podává zcela seriózně a dramaticky (vědom si obou poloh), docela stačí k zábavné one night stand. Gibsonův Santa je esence badassství a Goggins si užívá jednoho z nejzábavnějších psychopatů poslední doby. ()

tron

Vôbec sa mi do toho nechcelo ísť, ale nakoniec som sa celkom (svojím spôsobom) bavil, pretože úroveň faktoru WTF je fakt značne vysoká. Najlepšie je o Fatmanovi nič nevedieť a proste sa len nechať unášať nepredvídateľným (hoci občas nudným a rušivo čudným) dejom. Zvláštne je už žánrové zaradenie. Chvíľu je to drsná vianočná cynická horká komédia, následne dráma zamýšľajúca sa nad tým, aký je dnešný svet (a deti) zlý, potom je to fraška (únos kvôli prvému miestu v súťaži) a občas (ale naozaj iba občas) sa to snaží o kombináciu akčného filmu s trilerom. Divne pôsobí už to, že 99% vrážd nevidíme a keď si na tento vymäknutý prístup zvykneme, nastane finále, ktoré je vcelku drsné (tým pádom sa nehodí k predchádzajúcemu štýlu). Absolútne som nerozumel, v akom svete sa dej odohráva. Predpokladám, že šlo o umelecký zámer, ale i tak to bolo šialené. Zjavne je to normálny a reálny svet, v ktorom ale existuje Santa Claus z mäsa a kostí (!). Avšak z toho, ako vykonáva svoju prácu, nevidíme ani sekundu (a nedozvieme sa, prečo má arzenál á la Rambo). Čo robia elfovia celý rok? Balia darčeky? Alebo ich vyrábajú? Ak dieťa dostane LEGO, znamená to, že ho elfom dovezie kamión, ktorý vyexpedovala firma LEGO a oni ho len zabalia a rozpošlú, alebo toto LEGO vyrábajú? Ak vyrábajú, neporušujú tým autorské práva firmy LEGO? Rodičia tým pádom deťom žiadne darčeky nekupujú? Ak vo februári vyrobia elfovia darček pre dieťa a v októbri spácha niečo fakt fest hnusné a odsúdeniahodné, za čo si zaslúži uhlie a nie darček, čo urobia s už vyrobeným darčekom? Bizarný je Walton Goggins (Predátori), ktorý sa síce fakt snaží, ale v praxi ešte viac komplikuje celkovú neprehľadnosť, keďže hrá relatívne hlavnú rolu, ale zápornú, takže film vlastne de facto disponuje dvoma ústrednými postavami. ()

• Přibližně na 55. minutě filmu vystupuje nájemný vrah (Walton Goggins) ze sámošky, která nese jméno obou režisérů: „Nelmsova sámoška“. (kowalski)
  • Natáčení vrcholné sekvence přestřelky trvalo čtyři dny, přičemž teplota dosáhla až minus 36 stupňů Celsia. (Untentrauer)
  • Filmovalo sa v januári a februári 2020 v kanadskej provincii Ontario a americkom štáte Vermont. (MikaelSVK)