Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružný román "Cesta kolem světa za osmdesát dní" z pera francouzského spisovatele Julese Vernea patří dodnes mezi jeho nejoblíbenější díla. Původně vycházel na pokračování v novinách Le Temps a poslední díl vyšel 21. prosince 1872, v těchto dnech tedy uplyne přesně 150 let od chvíle, kdy se čtenáři mohli poprvé seznámit s legendárním cestovatelem Phileasem Foggem. Jeho dobrodružství dodnes představují vděčný filmový námět pro tvůrce z celého světa. Mezi nejzdařilejší zpracování tohoto legendárního románu patří televizní seriálová adaptace z roku 1989, kterou natočil americký režisér Buzz Kulik. Elegantního dobrodruha Philease Fogga zde ztvárnil hvězdný herec irského původu Pierce Brosnan, který se později proslavil v roli jiného britského gentlemana – tajného agenta Jamese Bonda. Hvězdné herecké obsazení doplňují mimo jiné britský komik a člen legendární skupiny Monty Python Eric Idle jako sluha Passepartout nebo Peter Ustinov jako komisař Wilbur Fix, který pronásleduje Fogga po celém světě... Vyhlášený dobrodruh Phileas Fogg představuje vzorný příklad anglického gentlemana, který se nenechá vyvést z míry za žádných okolností. Známý děj se točí kolem Foggovy bláznivé sázky s ostatními členy Reformního klubu, že dokáže zvládnout objet celý svět během pouhých osmdesáti dní. Ve viktoriánské éře velmi odvážný cíl, ale do karet mu nahrává průmyslová revoluce a s ní spojený rozvoj železnice a lodní dopravy. Pravý Angličan nikdy nežertuje o něčem tak seriózním jako je sázka, proto se Fogg neprodleně vydává na dalekou pouť ve společnosti svého francouzského služebníka Jeana Passepartouta. Čeká ho strastiplná cesta, která mu může přinést nejen slávu, ale možná i štěstí v lásce. (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

Gig 

všechny recenze uživatele

Nejlepší Fillias Fog je Neven. Ale devízou tohohle seriálu je Passpartue a detektiv Fix v podání detektiva Poarota tedy Ustinova. Opět tato verze je trochu satirická a je třeba ji tak i brát. A má podobný feeling jako salavná animovaná verze z téměř totožného období. Jinak krom originálního znění jsem viděl původní ČST verzi se Svobodou i tu pozdější s Benešem. Kdo viděl tu pozdější, může být lehce znechucen. Ale verze se Svobodou a Fišerem coby jeho sluhy je geniální a hrozně návyková. Jinak až později jsem si uvědomil kolik známých herců tady hrálo i miniaturní role. Hned v prvním díle v klubu se tu mihne starý známý vévoda z Buckinghamu ze slavných Tří mušketýrů ze sedmdesátých let. ()

lennyd 

všechny recenze uživatele

Phileas Fogg (Pierce Brosnan) je typický anglický gentleman, chladný, vždy dokonale přesný. Jednoho dne se ale nechá svými kolegy z Reformního klubu vyprovokovat, a vsadí se s nimi, že zvládne objet celý svět za pouhých 80 dní. Shodou okolností se ve stejné době z Anglické banky ztratí velká suma penězk, a podezřelý je právě Fogg - všichni předpokládají, že jeho cesta je jen záminka jak rychle zmizet. A tak dostává na cestu kromě svého sluhy Passepartouta (Eric Idle) i dalšího nezvaného spolucestujícího, který je mu v patách - detektiva Fixe (Peter Ustinov) ... Vzhledem ke včerejší sněhové kalamitě, kdy žena s dcerou uvízli u tchyně, jsem měl celý večer volný, a tak jsem si řekl proč - alespoň virtuálně - neobjet celý svět. I když to bylo náročné, tak jsem se po celých 4 a půl hodiny ani chvilku nestihl nudit - Phileas Fogg, Passepartout, princezna Aouda i detektiv Fix byli výbornými společníky. Oproti třeba novější verzi s Jackie Chanem, která byla jen hloupou parodií, působí tato minisérie - i přes nesporný komediální talent Passepartouta - mnohem vážněji, vsadím se, že i sám Jules Verne by toto zpracování pochválil... ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Cestu kolem světa mám z dětství spojenou hlavně ze slavným animovaným seriálem. Nutno říct, že obsazení Pierce Brosnana bylo zajímavé, neboť jeho kariéra byla právě na vzestupu. Ovšem anglické gentlemany on uměl, jak později dokázal i v rolích agenta 007. Výborný je i Eric Idle. Snad jediné, co bych seriálu vytknul je způsob vyprávění. Zatímco některé části světa jsou zmíněny pouze okrajově, jinde se jde o trochu rozvláčné vyprávění. A s tím vším souvisí i fakt, že na mě výprava působila trochu chudobně. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Nemůžu se ubránit srovnání s ostatními verzemi a z něj mi vychází toto zpracování jako vítěz. Brosnan sice nikdy nebude mít na Davida Nivena, ostudu si ale neudělal. Peter Ustinov je skvělý inspektor Fix (ovšem ještě lepší je Petr Nárožný v audiozpracování), ale zdaleka nejlepší je Eric Idle, to je pravý Passepartout. Narozdíl od španělského Cantinflase a čínského Jackieho Chana je v jeho podání Francouzem jedna báseň. Škoda, že to u nás nešlo v TV (nebo, že bych si nepamatoval?). ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Pierce Brosnan hraje tak roztomilou karikaturu akurátního britského gentlemana, že mu tohle klišé snad i odpustíte. I to, že se evidentně točilo v omezených lokacích, a na skutečně velkorysou výpravu kolem světa můžete zapomenout. Zato Eric Idle jako Paspartu se povedl. I sem tam nějaký vtípek, například, jak spolehlivě odlákat pozornost italských carabiniérů. Prostě takový výlet do filmové historie, který obrazovkám docela sluší – já to totiž viděla rozstříhané jako tv seriál. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo od června do října 1988, a to ve Velké Británii, Jugoslávii, Hong Kongu, Macau a Thajsku. (Rattus Rattus)

Reklama

Reklama