Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

no2

10/10 - Jeden z nejlepších československých filmů všech dob a možná nejlepší československá komedie všech dob s nezapomenutelnými Pány Herci Marvanem a Plachtou (no jasně - a s malými Blahníky :-) ) vznikl za protektorátu. Film, který člověk může vidět mnohokrát za život a nikdy neomrzí. Vždy si užívám Marvanův "léčebný pobyt" v chalupě, jeho "přerod", ale snad nejvíc miluji scénu, kdy se polepšený Bartoš vrátí zpět a jak na jeho proměnu reaguje jeho služebnictvo. Závěr je jedním z nejdojemnějších happyendů vůbec. ()

nonick1

Tento snímek se scénářem jako vystřiženým z červené knihovny dělají nezapomenutelným nejen Blahníkovic dvojčata Jiří a Lumír (herecké a muzikální nadání těchto dvou prcků je neuvěřitelné), ale zejména „oskarové“ výkony Jaroslava Marvana a Jindřicha Plachty - jeho scéna s pletením košíku je dokonalou vizitkou vynikajícího herectví. Jo, kdeže ty zlaté časy skvělých českých herců jsou... ()

Vesecký

Bezesporu jedna z nejlepších komedií Vladimíra Slavínského, v níž se sice objevují některé jeho typické dějové linie (bohatý inženýr a chudá dívka, plánovaný sňatek s bohatou kvůli spojení majetku, napravení zlého člověka), ale přitom už jde o mnohem vyzrálejší dílo, které má díky hlavním dvěma protagonistům, J. Plachtovi a J. Marvanovi, trvalé místo v naší kinematografii. Vedle nich vynikají oba bratři Blahníkové s jejich roztomilým žvatláním,, zpěvem a hrou na harmoniku. Když se řekne název tohoto filmu, hned si vybavím z kozy udělanou zebru a následující sekec mazec, zraněného továrníka Bartoše apod. Tenhle film můžu vidět stokrát a vždy ho sleduji se stejnou pozorností. Prostě zřejmě Slavínského jednička! ()

Bozvav

Velmi dojemný a krásný příběh, ve jterém herecky excelují Plachta s Marvanem a roztomilí bratři Blahníkovi. Jeden z nej filmů z válečné éry. Za mne 150%. ()

tragos

Chtělo by se říci prvorepubliková klasika, a ejhle, Nebe a dudy už byly natočeny za války, a to v těch nejtěžších letech. Snad právě proto film tak silně apeluje na lidskost, která, jak už to v té době a tomto žánru bývá zvykem, zvítězí nad čímkoliv. Nechci aby to vyznělo nějak posměšně, naopak. Nebe a dudy mám moc rád, a jako jeden z mála "prvorepublikových" filmů ho hodnotím pohledem současného diváka, bez nějakého přivírání očí. Pětadvacet na holou mi vždycky připomene mého dědu. 8/10 ()

IvcaG

Stará dobrá veselohra o tom jak se i zatvrzelý bručoun dokáže "polidštit"... A k tomu Tonda a Vašek no co do dodat. ()

Rokle

Brilantní Plachta a neméně dobrý Marvan v jednoduchém příběhu, který má stále co říct. Možná v tomhle čase ještě víc než kdy jindy. ()

chrispe

Dívám se pokaždé, když to zahlédnu v televizním programu. Milý příběh, ve kterém je nám naservírován výborný pan Plachta, kterému tahle role sedla jak prd*l na hrnec a pan Marvan si s ním v ničem nezadá. Samozřejmě se ve výčtu dobrého obsazení nemůžu nepozastavit nad roztomilými dvojčaty aneb: ,,Nám je to jedno, nám je to jedno, my peníze nemáme. Ten kdo má peníze, ten má hezkou paní a ten kdo je nemá, ten mu chodí za ní!" ()

agassi68

Spríjemnilo mi to nedeľné popoludnie, keď namiesto športu som ležal chorý. Plachta s Marvanom pôsobili ako liek.. ()

Denny

Tenhle film neztratil nic ze své svěžesti a dobré nálady. Dětskými hvězdami byli bratři Blahníkovi, kteří zazpívali a zahráli na harmoniku "Nám je to jedno"... ()