Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (469)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Nechápu, jak se tomuhle filmovému skvostu dařilo tak dlouho utíkat mi. Konečně jsem ho dostihl a doplnil si filmové vzdělání další super Smoljakovinou. Úžasná krimi komedie, která už by dnes vzniknout v našich končinách nedovedla. Ústřední dvojice mi na rozdíl od několika kolegů kritiků přišla vybrána náramně dobře. Příběh odsýpá náramně svižně. Všude se potlouká hromada známých tváří, které už dnes odpočívají v pokoji, nebo alespoň náramně zestárly. Hluché pasáže neexistují. Filmu vládnou bezchybné dialogy a s tím spojená hromada humoru. Lépe bych je nenapsal snad ani já. Klaním se, smekám širák a pálím 4 hvězdy. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Nádherně hravá komediální detektivka ze starého mocnářstvví, kde dvojice inspektor Trachta (skvělý Jiří Zahajský) s praktikantem Hlaváčkem (Marek Brodský) vše vyřeší. Nejenže přijdou na to, že se nejedná o vraždu, ale fingovaný únos, který má vést k odhalení pravdy svérázných praktik výrobce masti na růst vlasů. Když mají možnost chytit dva nejnebezpečnější členy v klidu, raději si procvičí stíhání během a závěr, kdy zaplní policejní anton nejen nebezpečným psychiatrem profesorem Žaludem (skvělý Josef Abrhám) se svým všehoschopným nochsledem Bedříšekem (Zdeněk Srstka), ale také uneseným továrníkem Bierhanzlem (Jiří Kodet), nepoctivým kloboučníkem Oulíkem (Vlastimil Brodský), rozrušeným univerzálním dědicem Sýkorkou (Rudolf Hrušínský mladší) a sňatkovým podvodníkem Františkem Jetelem (Genadij Rumlena), je zkrátka úchvatný. Hravý humor, jemná satira a originální parodie je potěšením pro oči. Další zajímavé postavy: otec Hlaváčka (dobrý Rudolf Hrušínský), ostrostřelec k pohledání, Hlaváčkova nová milá Růženka (Veronika Jeníková), nesmlouvavý policejní ředitel (skvělý Petr Čepek), okradený švec Pecháček (Jaroslav Weigel) se svojí nevěrnou ženou (Jaroslava Kretschmerová), průmyslový básník Jelínek (Zdeněk Svěrák), zubař Krejza (Milan Klacek), továrníkův vždypřipravený sluha Pazdera (Jaroslav Vozáb) a vrchní inspektor Klečka (Petr Šícha) se svými poskoky Ječným (Jan Hraběta) a Cíglerem (Jan Kašpar). A i když spravedlnost vítězí, tak jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí. Nádhera. ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Vraždu v salónním coupé považuji za nejlepší cimrmanovskou hru a to zejména díky tomu s jak arogantní přesvědčivostí Smoljak v roli inspektora Trachty ze sebe sype ty nejabsurdnější motivy a teorie, aniž by jej někdo zpochybňoval, protože jeho význačnost a sebejistota jej předchází. (Mmchd stále mám podezření, že z ní Rian Johnson vycházel, když dával dohromady postavu Daniela Craiga ve filmu Knives Out) Trefně tak paroduje oblíbené excentrické detektivy a dokazuje, že jejich popularita vychází ze schopností jejich autorů nás přesvědčit o tom, že jejich deduktivním schopnostem, nakolik šíleným, prostě máme bezvýhradně věřit, protože sami zkrátka nemáme kapacity za ně dohlédnout. Rozpuštěný a vypuštěný využívá stejné vtipy i zápletku jako ona divadelní hra, ale působí pocitově úplně jinak a to podle mě nikoli záměrně. Celé je to šíleně statické, jednotlivé sekvence od sebe odtržené, záběry trvají déle než by měly a díky tomu nejvíce trpí výjezdy za hranice crazy komedie, kde je šíleně důležitý timing a tenhle film fakt nemá rytmus. Vtip s hadičkama v botách je z takových těch "jakože jó" fórů, ale ždímat ho tři minuty už překračuje práh bolesti jestli mi rozumíte. ()

sharky 

všechny recenze uživatele

Ano ano, svatá pravda, jedni sejou a vláčej a druzí sklízej. A pánové Svěrák a Smolijak by měli dokonce života už jenom sklízet, protože to co vytvořili, nemá v dějinách humoru obdoby. Filmový přepis Vraždy v salóním kupě je určitě mnohem lepší než tato nejslabší cimrmanovská hra. Kachny, kachny i Václav se povedli na jedničku, ale k dokonalosti Jáchynme, hoď ho do stroje! přecejen trocha chybí. ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Pokud s odstupem času velkoryse přehlédnu topornost Brodského Hlaváčka (Bruknerova vrozená naivita to zkrátka není) a připočtu si dálkové řízení vozidla kulovnicí ("Já to řídím prvně"), všudypřítomné kachny ("Co to tady máte všude za ptáky?"), uzrávání podezřelých ("Šiju klobouky z pašovaného filcu"), rozdvojení Trachty s Václavem či deduktivní práci v křesle ("Jestli vás nějak rušíme, tak my odejdeme" - "My už pracujeme" - "Dobře si synek vybral"), tak dopadlo přenesení divadelní hry na filmové plátno k mé naprosté spokojenosti. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (35)

  • Přestože role Vlastimila Brodského (kloboučník Alois Oulík) ve filmu nebyla veliká, herci to nevadilo, protože měl v té době řadu dalších filmových povinností. Dokonce přispěl svými nápady – například scénku s vodou v botách vymyslel on. (raininface)
  • Záběry s parním vlakem, který jede proti drezíně, jsou převzaty z filmu Páni kluci (1975). Pouze byly zrcadlově obráceny. (Braddy)

Související novinky

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než… (více)

Reklama

Reklama