Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu (Bontonfilm)

Pan.Antonin

Napínavý thriller, který mne vtáhnul do děje, a já se zájmem sledoval práci rozhlasáků, jejich osudy z roku 68 a boj o svobodu slova. Dobře obsazeno a zahráno, zaujal i nepříliš známý hlavní herec. Dále bych vypíchnul, že při snaze o kombinaci archivních záběrů a nově natočeného materiálu dostávají ty nové záběry dobový "look" a snaží se splynout s těmi dobovými (čímž se film liší od seriálu Vyprávěj, kde to šlo na první pohled rozeznat). Hodnotím na pomezí čtyř a pěti hvězd. P.S. Odborné recenze k filmu jsou koukám plné blábolů. -- "Ve scénáři se nenašlo místo pro ženskou postavu, která by ke svému bytí nepotřebovala žádné postrčení od mužských kolegů." --"Film, v jehož titulcích jsou v kolonce dramaturgie uvedena hned dvě jména, by měl dávat větší smysl." --"Je zjevné, že tu je hlad po velkých historických dramatech a velkých hrdinech, kterých ostatně naše dějiny ani kinematografie zase tolik neměly." ()

Proso

Podruhé viděno v kině, šel bych klidně znovu. V obou případech jsem měl poslední hodinu filmu konstantně husí kůži. Jeden z nejsilnějších audiovizuálních zážitků, které jsem za svůj život zažil. Naprosto geniální scénář, volba herců i hudby. Kompilace protestujících studentů za tónů "Přejdi Jordán" se mi vryla do paměti na dlouho dopředu. Vlny jsou národní poklad. ()

Cobur

Na poměry žánru historických dramat donekonečna přežvykujících stejné historické události místy překvapivě expresivní esteticky, ale jinak hra na jistotu. Bijte komouše! ()

pafka

Hezky si s nama tvurci hraji: nadseni strida stres, zklamani, napeti, uvolneni - v ruznych obmenach nekolikrat za film. Neveril bych, ze to lze pomoci detailu kamery, kamery rozklepane. Vyrazne tomu poslouzil celkove zvuk filmu, ktery je v kine a dobrem ozvucenim salu, vyrazny a umocneny. Paradoxne temer neni hlavni postava, je jich tam vic. Dalsi vec, ktera neni uplne obvykla, presto funguje. Pokud to nebylo neobvykle stesti Jiriho Madla a jeho celeho tymu, pak se muzeme tesit na dalsi dilo, ktere by mohlo byt vyzivne a ze by takove bylo (legionari 1.sv.v, Terezin, odvleceni lidi 9.5.45 do gulagu apod.). A nebo zase nejaky průjem v horske chalupe. Proc ne, myslim, ze uz mu budeme zobat z ruky. Hlevne zadny Zizka aka Jakl. A poprve jsem zazil potlesk v kine - ano, syn poznamenal, ze tleskame promitaci. Ale film si to proste zaslouzil - ze bysme se trosku priblizili polskemu filmu z poslednich deseti let? ()

Plaque

Človek si ide na film, z dnešného pohľadu, s už historickou tematikou a nestačí sa čudovať ako veľmi je aktuálny aj pre dnešok. V skutku výnimočným spracovaním je úžasnou žalobou za krivdy spáchané na našich národoch a zároveň výkričník dnešnej doby, keď sa o podobné čosi buraci snažia u našich susedov. ()

13Maty13

"Jsou tady! Jsme s Vámi. Buďte s námi."    /// Jirka Mádl natočil jeden z nejlepších českých filmů, co jsem kdy viděl. Ovšem není to jen díky silnému tématu. Tenhle snímek se s přehledem vyrovná dnešním velkým Hollywoodským filmům. Možná film trošku nadhodnocuji, ale to z jednoho jediného důvodu. Aby se čeští tvůrci kousli a začali točit takovéhle odvážné filmy a ne debilní komedie, kterých je x desítek za rok a každá je o tom stejném. Jsem ohromen a spokojen!   / Hodnocení: 10/10. ()

Ukrizku

Geniální scénárista a empatický režisér Jirka Mádl musel opravdu chápat, znát, rozumět a především bedlivě naslouchat lidem, kteří v té době žili. Kéž vysoké hodnocení přiláká každého Čecha do kina, aby úzkost, která na 131 minut přiková do křesla, působila dostatečně preventivně a politická dominance narcistních socioprimitivů se tak už nikdy neopakovala. ()

Karlos8

Film zejména pro mladou generaci, aby nezapomněla na rok 68. Stanislav Majer prvotřídní herecký výkon, ten se mi líbil moc. Jirka Mádl zaslouží respekt. Tohle se povedlo na výbornou. ()

Sady1993

Jeden z nejlepších a nejzásadnějších filmů české kinematografie, navíc bohužel opět zoufale aktuální. Doufám, že se bude hojně vysílat na středních školách. ()

RockWagram

Běžte do kina. Ještě to stihnete.Neměl jsem tušení, že tu máme malého Christophera Nolana. 🙂 Vlny na mě opravdu chvílemi působily jako Oppenheimer... jen lépe, protože jsem se v tom filmu konečně vyznal. 😁 Nejlepší české filmy od revoluce? Kolja, Tmavomodrý svět, Pelíšky... Vlny. ()

Stoctyrec124

Velice zajímavý, o tomhle filmu se nedá říct že je krásný, ale že je krásně natočený, protože na tom obsahu je krásná jen ta lidská odvaha. On to je vlastně docela smutný příběh o lidské odvaze, protože lidi byli tenkrát mnohem odvážnější podle mě. Musím vzdává poklonu všem zúčastněným, protože to je krásná práce. Velice povedený film. ()

Don Kryspin

Dobré to je. Dobře natočené, minimum hluchých míst, vtáhne do děje, odsýpá to. Vyvrcholení působivé. Jen ten úplný úplný konec (cca posledních 5 minut) bych asi udělal jinak - obě rozhodnutí (obou bratrů, hlavně toho staršího) mi v dané situaci přišlo nelogické. ()

fafejt001

Tak tohle se doost povedlo . Herecké výkony , hudba , střih ,  fakticky v našich vodách lehce nadprůměrný film . Mádl je lepší rejža než herec . Tak to je jasný . Prostě skvělý film . SLÁÁÁVA VŠEM , kteří se podíleli na tomhle filmu . Tak zatím zdar . ()

Kaleidoskop

Když se šikovní lidé spojí s Mádlovým scénářem, který je záměrně postaven, tak aby Vás nejdříve uchvátil dynamickou a rychlou hereckou i střihovou akcí a následně Vás dojmul, vypadává z toho na první pohled slušně vypadající dílo. Vzhledem k tomu, kolik toho Mádl nad scénářem proseděl, dává pak i smysl, že je to víceméně historicky přesné (protože když točíte film o událostech, které si spousta lidí živě pamatuje, nemůžete je moc měnit, že). Navíc Mádl má jako herec také výborný cit pro režijní vedení herců a casting. Což je mimochodem věc, na které ten film dost stojí, a je to poznat už z plakátu. Jeho autora totiž zřejmě nenapadl žádný kloudný motiv z příběhu, a tak tam po vzoru amerických marvelovek poskládal hlavní hrdiny. Když pak výše zmíněné ingredience dáte dohromady, je jasné, že z toho nemohla vypadnout úplně blbost. Na druhou stranu je tu prostě spousta faktorů (téma, hraní na divákovy city, kýčovité momenty), které z toho dělají průměrnou věc, která akorát opět posbírá filmové ceny na festivalech i akademických udíleních a nenechá vyniknout jakémukoli jinému dílu. Ve spoustě scén spatřuji tu mnohokrát omílanou prvoplánovou snahu dojímat, vynášet obyčejné lidi na úroveň polobohů a v mnoha případech film dle mého názoru sklouzává až ke kýči. Ono vlastně, když se na to podíváte, a pak si přečtete definici kýče („...druh umění, které se snaží sentimentálně zapůsobit pomocí jednoduchých, přehnaných emocí. Ty se snaží prezentovat jako velkolepější, než ve skutečnosti jsou.“), neubráníte se pocitu, že tento film této definici odpovídá téměř dokonale.Více na kritiky.cz. ()

jankosc

Pamatujete, jak tenkrát na Oscarech vyhrál skoro všechno Návrat krále? Doufám, že Vlny to budou mít minimálně na Českých lvech podobně. Naprosto perfektní sebevědomá světová filmařina ve všech směrech. Jirka Mádl je král. ()

Lendak

Film o veľmi známej udalosti z pohľadu ľudí, ktorí dobrovoľne obetovali všetko aby sa ku nám počas tých najtemnejších momentov dostávali tie najrelevantnejšie informácie, a ktorých osudy sú dodnes odignorované. Jasne, už z prvého pohľadu to je klasická antikomunistická "prozápadná" propaganda a niektorým jednoduchšie zmýšľajúcim jedincom pravdepodobne rupne cievka z toho, ako tu boli "naši hrdí vlastenci" (čítaj komunistické svine) vyobrazení a áno, niekedy to robí až barz na silu. Ale zase to vo veľkom vynahrádza tá filmárska opatera, ktorej tu je dostatok. Ešte väčší šok pre mňa bol, že toto všetko mal pod palcom Jiří Mádl, ktorého som mal od malička zafixovaného ako toho týpka zo Snowborďákov čo na sestru vylial polievku. A tu už hneď od úvodnej konfrontácie študentov s policajtmi (skôr naopak ale chápeme sa:)) je cítiť výrazný štýl a chuť ukázať niečo iné. Je vidno odkiaľ vietor vanie, ale dokázalo si to udržať svoj vlastný ksicht. Scenáristicky to je tiež výborné, kde si divák myslí že postavy za tie dve hodiny dostatočne poznal, ale keď dôjde na lámanie chleba tak sa ukáže ich pravá tvár. To všetko je zabalené v tom nádhernom vizuále, ktorý každým jedným záberom dýcha šesťdesiatkami. Jediné čo by som vytkol bola menšia absencia vzťahu dvoch bratov, inak by ten koniec dokázal viac chytiť za emócie. Vlny sú presne jeden z tých filmov, ktorý nám pripomína veci, ktoré by sme mali vedieť a nie nám ich ešte pripomínať. ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (více)

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

10.09.2024

Filmový festival Finále Plzeň nabídne divákům exkluzivní možnost zhlédnout řadu premiér a předpremiér českých filmů. Od 20. do 25. září se v západočeské metropoli představí snímky, které teprve čeká… (více)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)