Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu (Bontonfilm)

ALFIKA

Je to jeden z těch filmů ,u kterého mi bylo od půlky opravdu fyzicky zle z toho, jaký ty komousi byli a jsou obrovský svině. Skvěle zvládnutá filmařina od A do Z, skvěle zahrané od všech herců. Je až děsivé, jak i téměř po 60 letech se v Russku vlastně nic nezměnilo . Ten narativ je stále stejný, všichni kdo nejsou s námi, jsou fašisti a furt budou "pomáhat" těm, co nechtějí. Myslím, že tento film by měl být pro střední školy povinný. Klobouček, pane Mádl. ()

ElleMcDee

Ani nevím, kdy naposledy jsem viděla tak výborný cesky film. Že má přes dvě hodiny? To jsem si vůbec neuvědomila! Celou dobu jsem v kině seděla jak přibitá a se zatajeným dechem sledovala, co bude dál. Kamera, střih hudba a herecké výkony na špici. A strašně moc se mi líbila postava Tomáše Havlíka. Byl takový obyčejný občan. Šedá myš. Snažil se hlavně vyhýbat problémům, sklopit hlavu a držet krok. S StB začal spolupracovat jen kvůli okolnostem a citovému vydírání. Když však přišlo to nejhorší, nachází v sobě odvahu. Uvědomuje si, jak si s ním doteď jen pohrávali. Tentokrát už hlavu sklopit nechce. Z  nenápadného technika se tak stává hrdina. ()

gatuso

Z Madla se nam stava rezimni reziser. 35 let po “sametove revoluci” se nam tu najednou roji bojovnici proti komunismu, kteri si sva traumata leci skrze konflikt na ukrajine. ()

Nameless2356

No konečně, po dlooouhé době se nestydím za český film! Mádl velmi mile překvapil autenticitou, kvalitou i rozsahem zpracování. Silné 4 hvězdy, byl bych dal pátou, nebýt pár lehce teatrálně přehnaných či mírně neuvěřitelných scéneček. ()

LooX

Z doby komunismu se u nás natáčí víceméně dva druhy filmů - hořké komedie nebo trochu utahaná dramata (čest vyjímkám jako je Hořící Keř nebo kriminálka Ve Stínu). A pak jsou tu Vlny…. Mistrně natočená věc, která se může zcela zpříma podívat do očí Hollywoodským produkcím. Šlape to, má to tempo, vynikající soundtrack a v českých filmech takřka nevídanou kameru. Působí to epicky a i když víte jak to dopadne, protože je to historie samozřejmě velice známá, je to napínavý jak kšandy. Já byl velice překvapen, až tak, že jsem na to šel dvakrát po sobě.  Je to skvělý film pro dnešní mladou generaci - to co jim ve škole vtloukají nudným výkladem do hlavy, tady dostanou odvyprávěné poutavou moderní a zcela pochopitelnou formou. Ještě skvěle zabalené do příběhu dvou bratrů kteří jen snaží žít a přežít v ,,úžasném" socialismu a postupně ochutnávají jeho přednosti - cenzuru, STB, policejní zákroky a podobné chuťovky. Ale především - Je to film,  který by se měl povinně promítat všem těm tupým bezmozkům co dnes tak strašně moc adorují komoušskou lůzu a ruskou svoloč.  Jen se dobře podívejte, jak nás ta pakáž přijela ,,zachránit". Je krásně vidět jak se ruská rétorika vůbec, ale vůbec nezměnila. Potřebuješ někam poslat tanky? Vymysli si na daném území fašisty a tvař se jako zachránce světa. Vždycky se najde dost blbečků co tě přijdou vítat. ()

motyka52

Komunisti jsou svině. A Mádl je borec. Ne snad proto, že nám ve svém filmu tu první větu potvrdil (koneckonců to, že jsou komunisti zasrané svině, patří mezi obecně známá fakta a ví to každý rozumný jedinec), ale protože se nebál. Jeho Vlny nejsou provinční. Jde o odvážný pokus o plnokrevný světový velkofilm, který příběhově sice trochu klouže po povrchu a hraje na často první dobrou černobílou, ale produkčně a herecky nabízí kvalitu, která tady nebývá běžná. Vlny jsou plné sympatických režijních nápadů, skvělé práce s hudbou, fantastických kamerových záběrů (tam, kde by se běžný režisér spokojil se statikou, tam Mádl a Žiaran nechávají například nenápadně kameru couvat davem, vymýšlejí zajímavé úhly a švenky, to jsou ty detaily, které z toho dělají výjimečnou událost) nebo parádního propojení filmových a dobových záběrů. Mádl umí z diváka dostat emoce. Na správných místech se ve vás vaří krev, na správných místech jste napjatí, na správných místech vás pobaví. Vlny prostě baví a vyvolávají emoce, takže jim pro tentokrát odpouštím i tu mírnou příběhovou povrchnost. Mádl režisér tady přece jen vyhrál nad Mádlem scénáristou. Ale nebyla to porážka drtivá a především v tomto souboji zvítězil divák. Těším se na dalším Mádlův počin. Snad se do té doby trochu "vypíše" a taky se zbaví toho "Jacksonova syndromu", kdy se autor se svým filmem obtížně loučí a tak nabízí příliš mnoho konců. Zejména poslední scéna je úplně zbytečná a vlastně vůbec nedává smysl. Ale ani tak to dojem z Vln nezkazí. Jsou skvělé. Jo a komunisti jsou zkurvené zasrané svině. ()

Zoubek123

Jiří Mádl filmařsky roste a s tím i jeho díla. Jedinečná podívaná na české poměry. Výborný scénář, herecké obsazení a výběr hudby. Film správně míchá nálady a scény. Celou dobu jste čím dál tím víc napjatí, co se stane dál. Vážnost a respekt českého rozhlasu jako instituci u mě vzrostla. Škoda, že je teď v takovém stavu v jakém je. Během filmu jsem také zažil odchod několika jedinců, hlavně při scénách s StB, že by náhoda? Film by měl být povinný pro školy a uložen do památky národa. ()

soukyd33

Jiří Mádl ukázal co v něm je, když mu dají možnost. Co k tomuto dílu české kinematografie napsat. Byla to divná doba. Svoboda jen na oko, a nic se nesmí přehánět. Film vás strhne už po pěti minutách. Jak by to asi dopadlo, kdyby tam nebyli právě oni. Herecké výkony velmi dobré. Herecké obsazení TOP. Scénář super. Efekty, kostýmy, kulisy TOP. Hudba a zvuk TOP. Poznámka: Sovětská armáda výborně udělená. Poznámka: I závěrečné titulky je dobré shlédnout. Počkejte si na konec. Poznámka: Po skončení filmu není žádná pod titulková scéna. Doporučuji hlavně mladé generaci. Aby si uvědomila, díky komu tu dnes je. Hvězdiček 5 ()

vladi3

wow wow wow... Uzasny film. Vsetko. Scenar, kamera, hudba, herecke vykony, autenticke zabery, rezia.... Film s neskutocnou hlbkou. Slzy v ociach a zimomriavky som mala niekolko krat. Na konci po titulkoch zhrnutie, ake tazke to mali ti, co zostali. Velmi ma stve sitaucia na Slovensku. To, ze rok 1968 mnohi zlahcuju a mnohi nan aj zabudli.... Hanba... ()

RustinParr

Kandidát na českého oskara a moja istota na jeden z najlepších filmov roka. Na pomery československej kinematografie sa jedná o jednoznačný zázrak, ktorý je remeselne múdro spracovaný hlavne prostredníctvom svojho silného príbehu, ktorý vás vtiahne a do konca vás nepustí. Jiří Mádl, človek ktorého si pamätám ako stredoškoláka z filmu Gympl, nám natočil film o niečom čo by sa malo pripomínať viacej, a to je okupácia. Snímok je natočený naozaj múdro a emocionálne je dostatočne silný aby vás vtiahol do minulosti a ukázal vám teror, ktorý sa tu počas minulého storočia dial. Postavy sú dosť sympatické, zahrané českou hereckou špičkou ako napríklad Táňou Pauhofovou, Stanislavom Majerom a Vojtěchom Vodochodským. Páčilo sa mi hlavne striedanie retro kamery s tou dobovou, ktoré vám vnucovalo pocit veľkorysosti a výnimočnosti tohto filmu. Aj napriek prehnanej stopáži si myslím že tvorcovia urobili čo mohli a podarilo sa to. Nepamätám si žiadny lepší československý film za poslednú dekádu. Dobový film Vlny so zaujímavou tematikou sa u mňa stáva najlepším českým filmom roka. Jednoducho masterpiece. HODNOTENIE: 9/10 ()

Mrsina

Mám za sebou jeden z nejúžasnějších, nejemotivnějšich a nejsilnější zážitků v mém životě. Poprvé jsem v kině po skončení filmu zažil bouřlivý a srdceryvný potlesk. Jiří Mádl to dokázal. Natočil jeden z, a to bez přikras, nejlepších, ne-li úplně ten nejlepší český film všech dob. Děj je to zcela jednoduchý, ale to natočení, opravdu silnější zážitek jsem u českého filmu necítil. Nemůžu pořádně pojmenovat, co cítím, každý si to musí zažít sám. Nemůžu nic vychválit, protože bych o tom musel mluvit hodiny a hodiny. Vše je téměř dokonalé. V životě by mě nenapadlo, že ucítim husinu a mít slzy na krajíčku, při scéně, jak studenti věší letáky a do toho Helena Vondráčková zpívá Přejdi Jordán nebo když při čekání na vniknutí vojáků do budovy hraje Česká hymna. Pane Mádl, já se klaním, udělal jste pro českou kinematografii obrovskou službu. Tohle bych opravdu do Filipa Kaštana neřekl. ()

rabbi

Jsem rád, že se takové filmy i dnes točí. I dnes děsivě aktuální. Díky Jirko a hodně štěstí na Oscarech. ()

VelkyMrB

Nedokážu si pomoct, ale herecké výkony českých herců jsou průměrné až lehce pod a to v každém filmu. Vlny nejsou výjimka. Film je neuvěřitelně dlouhý. Některé scény zbytečně natáhlé a některé zbytečné. Být o půlku kratší dostal by plusové body. Tady by se hodil nějaký šestidílný seriál. Vzhledem k tomu, jak je film natočen a pojat, tak za mně je maximum tři hvězdy. Za mě by to bylo tak nějak vše a dál to nebudu rozpitvávat. 89% hodnotí Československý národ. Ale co by řekl zbytek světa? ()

klam

Film, který nevypadá jako český v tom nejlepším slova smyslu a tehdejší dobu přiblíží lépe než většina hodin dějepisu. Je to film, z kterého atmosféra rodícího se a zanikajícího Pražského jara úplně čiší a ačkoliv se v některých věcech od reality odchyluje, nejsou to takové změny, které by člověka nutily nechápavě kroutit hlavou a posílat autorům knihy o dějinách. Celé to ještě podtrhuje skvěle zvolená hudba. Vyzdvihnout musím také dobové záběry i ty,  které se tak úspěšně tváří. Scénář navíc představuje hrdinu, který se ne vždy chová hrdinsky, ale zato uvěřitelně. Sečteno a podtrženo, na poli české kinematografie se objevil film, který stojí za to vidět. ()

Honza_Gregor

Kdo by to byl řekl, že je tu ještě prostor pro nějakou další filmovou interpretaci událostí Pražského Jara. Mádl využil historické kulisy k tomu, aby rozehrál epickou, hollywoodsky vystavěnou fresku, jejíž témata jsou univerzálně srozumitelná a aktuální i dneska. Skvěle vystavěný scénář posiluje dynamická a chvílemi až opojna režie. ()

Otomtom

Je celkem symptomatické, že včerejší recenze na tento film (Lidovky, Marcel Kabát) s titulkem  "Vlny se tříští o naivní scénář. Poctu novinářským osobnostem zabíjí bizarní fikce i zkratkovitý popis historie."  -- byla přes noc změněna na: "Jaké jsou Mádlovy Vlny? Film o okupaci 1968 až moc zjednodušuje historii." Toto přepsání titulku/historie vypovídá o českém boji za svobodu slova, o našem "hrdinství" a čecháčkovství víc, než film samotný. Ten má ostatně bídnou nejen vypovídající hodnotu. EDIT: Titulek v recenzi byl přepsán znovu. Doufám, že autor dělá změny jen ze své vlastní vůle... ()

vsechovsky

Film jsem shlédl v rámci kviff a ač jsem měl poměrně velká očekávání, tak jsem ze sálu odcházel s ještě větším nadšením, než jsem si představoval. Jiří Mádl mě překvapil. Skvělý scénář, skvělí herci a skvěle natočeno. 5/5 ()

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

Českým kandidátem na Oscara budou Vlny

10.09.2024

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která mimo jiné každoročně stojí i za udílením cen Český lev, v úterý 10. září 2024 prostřednictvím tiskové zprávy oznámila výsledek hlasování svých… (více)

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

Finále Plzeň láká na exkluzivní premiéry

10.09.2024

Filmový festival Finále Plzeň nabídne divákům exkluzivní možnost zhlédnout řadu premiér a předpremiér českých filmů. Od 20. do 25. září se v západočeské metropoli představí snímky, které teprve čeká… (více)

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

MFF Karlovy Vary v číslech ČSFD a očima agentů

07.07.2024

V sobotu 6. července skončil 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V rámci slavnostního zakončení byly samozřejmě rozdány festivalové ceny, a jak jsme zde psali, hlavní ocenění… (více)