Star Trek: Podivné nové světy

• USA Star Trek: Strange New Worlds (více)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (více)

Kapitán Pike, vědecký důstojník Spock a Jednička prozkoumávají nové světy v celé galaxii na palubě USS Enterprise. (SkyShowtime)

Diskuze

cyphercz (hodnocení, recenze)

Uff, tak už jsem ze sebe vypotil zhodnocení první řady a zajímalo by mne jak to vidíte vy tady? Co tu koukám, tak se řešil především poslední díl, jak ale vidíte první sezónu jako celek??

na příspěvěk reagoval PKD, PKD

PKD

Jj, na Zvěřinec jsem si vzpomněl už při sledování té epizody, a hlavně tam ke konci, kde Pike hovoří se Spokem mi takřka instantně došlo, že to de facto velice přidává vážnosti a motivech Spockova jednání ve výše zmíněné epizodě. Ale ne snad, že by to dříve smysl nedávalo...

PKD

Mám to stejně tak ;) Znalost původní epizody znamenalo velké plus a nikoli mínus, a o nějaké nudě se nedá vůbec hovořit, kor když původní Balance of Terror patří k těm lepším epizodám, na které se dá koukat opakovaně a jednoho to neomrzí, takže to samé v moderním audio-vizuálním kabátku je skoro až vítaná věc (myšleno v dobrém) :)

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Eodeon

Tedy chlape, to jsi napsal naprosto v souladu s mym vniternim citenim toho co je SNW a co by mohl/mel byti v dalsich seriich. A ano, Una je pro me velmi dul. postava a ja doufam, ze v 2.s.to bude opravdu no. 1 aka Number One. Od fan TOS treku, jsem nezazil takovy pocit, jako u SNW. Myslim, celkove. Ja se samoz. po 1.shlednuti musel kouknouti prave na onu TOS ep. 😁👌P.s.a co rikas na noveho Kirka a toho brutalne zraneneho Spocka? To bylo pro mne HODNE durazne. Musim tez zminiti, ze diky squele recenzi na trekcore, jsem si uvedomil, ze Zverinec dostava diky teto ep. zcela novy a uzasne logickoemocionalni rozmer.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Eodeon

Eodeon (hodnocení, recenze)

moje divácká zkušenost je podobná tomu, co popisuje PKD. znalost původní epizody téměř záběr po záběru nejenže nezpůsobuje nudu, ale naopak ozvláštňuje tuhle příjemně zamotanou moderní variaci o spoustu postřehů, kde všude jsou podobné až totožné okamžiky a detaily, a v čem jsou naopak rozdíly, a obojí zážitek ze sledování obohacuje. i když jsem tedy od Tajemných světů původně očekával spíše, inu, tajemné nové světy, čili zápletky točící se okolo zcela nových planet, cizích kultur a neobjevených jevů, seriál to dodal jen zpola, zatímco v druhé půli varioval již předtím viděné součásti ST univerza. a ve finálně první sezóny vůbec nejvíc. na jednu stranu je to trochu rozčarování z nenaplněných očekávání, na druhou stranu SNW nacházejí (kor při srovnání s Dicovery) perfektní rovnováhu (nemůžu si odpustit to slovo v téhle souvislosti neuplatnit) mezi respektováním litery kánonu a jeho obměnami za účelem inovace. čili to rovnou měrou ve mně těší toho staromilce, co nedá dopustit na TOS, ale i toho fanouška, kterému leží na srdci zájem o celý Trek a jeho budoucnost a je mu jasné, že bez značných inovací by žádnou budoucnost mít zkrátka nemohl. a hlavně se mi líbí, jak tyhle všechny retcony pracují s postavou Pikea, což byla úžasná postava už díky Původnímu seriálu, ale obohaceno o všechny tyhle nové vrstvy, které postavě dodali tvůrci SNW a (hádám, že) zejména Mount, se z něj stává kapitán právem náležející po bok svých předchůdců. a něco podobného se dá vlastně říct i o Number One a já na základě cliffhangeru z finální epizody očekávám, že druhá sezóna v tomhle zajde ještě dál a z už tak zajímavá a mnou velice oblíbená postava, leč v první sezóně často odsouvaná do pozadí, se dostane více do centra událostí a tedy i pozornosti vyprávění. zaslouží si to.

na příspěvěk reagoval PKD, Khanos

Jakkob

V podstate souhlas. Hl. jsem zvedav, jak to v 2.pol.Prodigy bude s adm.Janewayovou,ktera si na USS Dauntless leti pro Chacotaye. 👌😁 Vsiml jsi si, ze konec 1.s.SNW je dosti podobny, konci 2.s.LD? 😉😂 Nahoda?

cyphercz

Po shlednuti jsem si to zjistil. Hemmer byl od poc. planovan jen pro 1.s. Coz nic u me nemeni na tom, ze to povazuji za podpasovku. :-/ Prelozeno v jazyce neKurtzmana, je to svinarna.

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

Osobně jsem menší zklamání, byla to klasická epizoda typu "what if" které jsou v scifi seriálech hodně oblíbeným způsobem jak poukázat jak určitá postava je naprosto stěžejně důležitá, případně jak postavě říct aby určité změny které se chystá udělat či neudělat budou mít fatální dopad na budoucnost. Viděli jsme to už několikrát v TNG, VOY, DS9, Enterprise a řadě dalších scifi seriích kde se vyskytovalo nějaké cestování v čase či manipulace s realitou. Pikeho dimema je podle mě natolik silné že je dle mého zbytečné udělat nějaký "náhled" do budoucnosti.
Epizoda samotná se mi líbila ale zároveň nelíbila, pro člověka který viděl Balance of Terror se musel podstatnou část epizody nudit, protože ve snaze o autentičnost se snažili napodobit prakticky vše, dokonce dialogy byly prakticky totožné. Přítomnost Kirka jako porovnání určitých způsobů řešení situace byl podle mě zbytečný. Ono totiž nelze zcela Pikea a Kirka porovnávat, protože vycházejí prakticky ze stejného námětu. Něco z Pikea totiž můžeme vidět Kirkovi samotnému.
V epizodě ho zobrazili jako toho který volí nejdříve akci a ohýbá si předpisy, naznačují že je to neřízená střela, ale to přece ne není pravda. Nepamatuji že by Kirk za každou cenu chtěl nepřítele zničit, nakonec Balance of Terror TOS se snažil přesvědčit velitele Romulanské lodi že nemusí zemřít - což mimochodem tuto scénu vykradli. Nedává mi ani smysl "starého" Pikea který přesvědčuje "mladého" jak role Spocka je strašně důležitá a jak předúrčen k velkým věcem, dokonce tam bylo naznačeno že může mít prsty v jednání o sjednocení Romulanů a Vulkanců - tohle nedává taky smysl, protože on se může pouze domýšlet a navíc v době TOS rozhodně názory Spocka nebyly takto revoluční.

Je to příjemná epizoda, ale finále řady si představuji trochu vlastních nápadů a ne aby zase vykrádali více jak 50 let starý nápad/scénář.

Khanos (hodnocení, recenze)

Jo, poslední epizoda se docela povedla. Pro mně pomyslný vrchol celé řady.

Jakkob (hodnocení, recenze)

No ty kráso, poslední epizoda první série byla vážně něco, tedy v tom nejlepším slova smyslu 🤩. Že nakonec bude nová (a dost dobrá) inkarnace slavného Jima Kirka do příběhu SNW zapojena právě takto mě (a asi i mnoho jiných) vůbec nenapadlo, ale tím spíše si to nešlo neužít, stejně jako jako všechny ty další odkazy na původní epizodu Balance of Terror z TOSky i mnoho dalších (upgradenutá uniforma z TWoK období). A to vše jako prostředek pro vyřešení Pikova dilematu s jeho znalostí nezáviděníhodné budoucnosti, která ho za 7 let čeká. Prostě geniální, a opět velice příjemné pro snad jakéhokoli fanouška TOSky :). Jen ten cliffhanger na konci byl nemilý, ale nikoli v tom špatném slova smyslu. Jeden teď bude čekat kdo ví jak dlouho na další sérii, kde se to bude s největší pravděpodobností dál řešit. Ještě že brzy začnou noví Lower Deci a Prodigy bude pokračovat v tom, co tak báječně před časem započala první půlka seriálu :))

cernakus (hodnocení, recenze)

Jen už žádný remake TOSky. Myslím, že to jak si ti dva židé vytřeli doposud prdel s kánonem a kontinuitou, stačí na dekády dopředu. Je mnohem zajímavější období, které je nutné a vhodné zpracovat a tím je Velká díra mezi setkání s Nexem na palubě Enterprise-B a Setkání u Farpoint na palubě Enterprise-D. Z toho období máme jen střípky, které přitom naznačovaly, že období bylo bouřlivé a tudíž plné kvalitních námětů na seriál. Navíc si mohou silně popustit uzdu své fantazii, protože je TOS a TNG ŕa budou svazovat jen velmi volně. Fakt si nechci zvykat na pátou reinkarnaci Kirka, kterého beztak považuji za nejméně sympatického a uvěřitelného kapitána Star treku všech dob (STD nepovažuji za Star trek) a je fuk, jestli ho hrál Shatner seriálový, filmový anebo Pine.

cyphercz

Já osobně nemám s touto úlohou Hemmera vůči Uhuře problém. Byla to rozhodně zajímavá postava, ale zda byl či nebyl zajímavější než jiná postava bych už ponechal na subjektivních preferencích každého diváka/fanouška. Mě se třeba Uhura ve SNW líbí a přijde mi jako velice zajímavá postava, o které jsme se navíc dověděli spoustu informací z její minulosti. A to že se Hemmer v 9. epizodě obětoval přeci nijak nevylučuje onu skutečnost, že jeho role může inspirovat podobně postižené lidi po celém světě, aspoň já v tom nevidím žádný problém. Resp. ani nevím, proč by jeho oběť měla dříve zmíněnou inspiraci nějak anulovat, či snižovat její váhu...

Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

cyphercz

Tak mě se zrovna tato poslední epizoda vcelku líbila. Sice se tvůrci viditelně inspirovali Vetřelcem, Predátorem, možná i Věcí a kdoví čím, ale epizoda měla spád. Jestli Hemmer měl nebo neměl zemřít, ono je to těžké. Jestli toto je prequel se vším všudy pro remake TOS, k čemu to pomalu směřuje tak moc originálních postav tam neuvidíme. Což je trochu škoda a trochu to Strange New Worlds staví do pozice že cokoliv se tam stane, nebude mít až takový význam, protože víme jak to dopadne.
Podobný problém měl Obi-Wan Kenobi, i nová serie Mandorianu, kde se druhou řadou rozhodli pro návrat známých postav. Tohle je bohužel něco v čem v prequelu musíme počítat.

Tedy za předpokladu že se nepokusí o reboot TOS a zkusí jít jiným směrem. Osobně proč ne. Něco podobného zkusili udělat v Abrams serii filmů. Nakolik to bylo úspěšné nebo ne, to je na každém kdo to viděl přijal. Jisté věci tam nebyly špatné.
TOS je více než 50 let starý seriál, stejně tak samotný Trek vesmír, byla by podle mě chyba kdyby se nechali tvůrci příliš unést tím že se to musí následovat příběh z TOS, který byl už tak nekonzistentní. Ostatně i TAS byla často považována za not canon a to i samotným GR. Trochu mě nebaví neustále to porovnávat s tím co bylo před 50 lety, protože logicky vizuálně ta serie bude vypadat naprosto jinak.

Když se podívám zpětně na dosavadní průběh seriálu tak to není špatný začátek. Postavy nejsou špatné, někdy mi vadí pojetí humoru a chování postav, konkrétně mám problém se Sing kterou beru jako takový mix Tashy Yar a Torres. Paradoxně epizody které byly hlavně o ní patřili k těm nejlepším. Pro někoho kdo předtím neviděl Star trek to musí být dobrý vstup do tohoto světa. Trochu se bojím aby to nepřehltili postavami z TOS, strašně bych si přál aby postavy ať už měli v rámci treku už nějakou historii nebo ne měli svůj nový unikátní příběh, ale to už jsem zmínil.

Uživatel Shakaar smazal svůj příspěvek.

Jakkob

"They told me right off that they were setting Hemmer up to be the Obi-Wan Kenobi basically, to train Uhura, to give her that final piece of advice."

WTF, takže hlavní úlohou postavy Hemmera bylo akorát koučování Uhury, to je opravdu solidní shit, zejména s přihlédnutím k faktu, že Hemmer je po všech stránkách mnohem zajímavější postavou než ona Uhura... poprvé tu máme slepou postavu, která může inspirovat miliony podobně postižených lidí, ale co naplat, Amerikou hýbe BLM a tak jedna z nejzajímavějších nových a originálních postav co není x-tou reinkarnací někoho z TOS musí udělat místo černošce, aby aktivisti mohli nadšeně plácat ručičkama jako tuleni nad tím, jak děsně důležitá ta naše Uhura je...

na příspěvěk reagoval Shakaar, Shakaar, Jakkob

cyphercz

Já si nemyslím, že by se s takovým odchodem nějakého herce hned musela pojit nějaká kontroverze, nebo nespokojenost jedné ze stran, popř. hned obou.  Je dost možné, že to tak bylo od samého začátku naplánováno a ani to žádný výraznější důvod nemá, ale klidně si tím třeba chtějí autoři udělat prostor pro novou postavu, kdo ví? Třeba se tam začne pomalu scházet Kirkova posádka, když je samotný James T. Kirk v seriálu již ohlášený. Uvidíme, co a zda v tom nakonec bylo, ale osobně nějakou senzaci v kladném či záporném ohledu nečekám...

cyphercz (hodnocení, recenze)

Jo a ten Hemmer velmi překvapil, kdybyste někdo narazili na nějaký článek, který vysvětluje důvody oné události (herec nespokojen s tím či oním atp.), tak sem s ním... přišel mi jako jedna z nejzajímavějších postav, mnohem radši bych oželel takovou Ortegas:)) Opravdu škoda tak brzkého konce zrovna jeho...

na příspěvěk reagoval Jakkob, Jakkob, PKD

cernakus

s kritikou opět souhlasím v podstatě do puntíku a potěšila zmínka Krajních mezí:) Já si však tento díl velmi užil a i přes ty tebou zmíněné pravdivé vady na kráse to byla zatím nejkvalitnější epizoda hraného Kurtzman Treku, alespoň pro mě;)

SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

O ho ho. Hororová epizodka. Moc pěkné. Jen doufám že si Lu'an bere menší volno a ve druhé řadě bude z5.

cernakus

Neco na tom je. Ten jeho hlas. Chjo. A to jsem si myslel, ze Sisko s tou jeho obcasnou fistulkou, je bizar. Nebo ta vecne zahlenena kpt. Kata. :)

Khanos (hodnocení, recenze)

Napsal jsem několik verzí tohoto příspěvku, ale vždycky jsem je smazal. Nechci být zbytečně toxický. Asi řeknu jen tolik, že to nejlepší na deváté epizodě je drze vykradené odjinud a originální přispění je spíše fádní. I poněkud drsný odchod jedné z hlavních postav by asi měl větší dopad, kdybych si k té postavě jako divák vybudoval alespoň trochu silný vztah, tohle bylo hodně předčasné. Epizodu si pustím jistě znovu a uvidím, jak se bude můj názor na ni, i celý seriál dál vyvíjet.

Jelikož je zde spousta lidí, kteří sledují každou novinku ohledně tohoto seriálu, zeptám se na jednu věc, která mi vrtá hlavou už od první epizody. Je známo, zda se seriál chce nějak vypořádat s tím, kde se tu vlastně vzala La'an? Přiznám se, že tyto z prstu vycucané nelogičnosti mi značně kazí chuť. Chci věřit, že se tvůrci rozhodli alespoň trochu logicky vysvětlit, proč tato postava existuje, ale začínám se bát opaku (asi tomu začnu říkat syndrom Spockovy sestry). Navíc se nezdá, že po ostatních augmentech ze Star Treků sdědila cokoliv jiného než arogantní výraz, její ostatní schopnosti jsou hodně "obyčejné".

cernakus (hodnocení, recenze)

No, na rozdíl od ostatních, já tedy nadšením neskáču. Ano, devátá epizoda byla prakticky osvobozena od sraček typických pro Kurtreky. Ale bohužel byla až moc "out of universe". Gorníky máme dost zkanonizované a to nejen z bitky mezi "Mr. TornShirt" a panákem v gumotexu, ale i z mnohem temnější bitky mezi zlou posádkou ENT a jedním blbě animovaným Gorníkem, kde už jim dával sice větší, ale stále ještě uvěřitelný čoud.

Ovšem tady ještěrka velikosti krysy odtáhne obtloustlého podporučíka, plivance jsou více mutagenní nežli kousance od 8472, rostou rychleji, nežli kyne těsto. O faktu, že druh provozující striktní infanticidu nemá šanci vyvinout složité sociální struktury pro vznik civilizace a stavbu kosmických lodí pak ani nemluvě.

Naprosto zbytečná "Newt" pak byl už takový facepalm, že mi z toho mlasklo až v šourku.

Chování elitních důstojníků hvězdné flotily pak bylo nepříjemné zklamání. Chápu sice, že aby klasické hororové schéma fungovalo, tak musí být postavy nablblé, ale právě proto není Star Trek schopen horor obvykle vyprodukovat (čest výjimkám, jako je Schism z TNG), protože by to znamenalo degradovat "nejlepší z nejlepších" na bandu vylízanejch teenagerů, což bylo za Geneho a v éře Opravdového Star treku zcela nemyslitelné.

Spoiler alert!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Genocida" hlavních postav mě zaskočila. U slepejše jsem si říkal, že asi tvůrci došli k poznání, že se přecenili a točit s člověkem, co nevidí, v podstatě akční scény, není žádná prdel (nebo to pochopil sám Horák). Ovšem u rozkošně věčně nasrané Luan jsem znejistěl. Doufám, že to není důsledek ořezávání rozpočtu, aby bylo na další průjmy buzerantské šou zvané STD. Trochu by tomu napovídaly animace mimozemšťanů v tomto díle, které byly jedním slovem ošklivé.

V každém případě dnešní díl hodnotím celkově negativně. A to přes fakt, že být to například jednorázový díl Krajních mezí tak by to bylo hodnoceno hodně vysoko. Jenže tohle nejsou krajní meze, tohle je Star trek.

na příspěvěk reagoval cyphercz

Karlosz

Karlosz (hodnocení, recenze)

Dnešní díl super! žádný homo abcdxy+ ťuťu ňuňu disco mrdkoviny ale pořádná krev a utrhaný hlavy!

Jakkob (hodnocení, recenze)

Dnešní epizoda měla nejen že atmosféru, jakou již dříve neznačil sneak peek, ale zároveň dala upomenout na dvě snad nejikoničtější filmová sci-fi monstra ever - aliena a predátora. A co víc, tvůrci nás nechali o další kousek více nahlédnout do života Gornů a konečně nám je i mj. ukázali. A nebýt výše zmiňovaného sneak peeku, dost dobře bych byl i překvapený, jak moc se tady v té epizodě autoři nebáli ukázat a pracovat s krví a násilím celkově, což není u Treku zase tak moc obvyklé, ale tady to vzhledem k zasazení, zápletce i atmosféře mělo svůj důvod, takže proč by ne?

Co jsem ale tak úplně nečekal bylo rozloučení se s jednou z hlavních postav první série, což bylo opravdu něco, s čím jsem vůbec nepočítal. Aspoň ne teď a ne takhle. I když to rozloučení bylo pěkné a následně i dojemné, stejně bude scházet. Ach jo :(

Jinak došlo v opravdu malé míře i na Spocka a sestru Chapelovou, u kterých se nezapomíná na to jejich skoro až vzájemné jiskření mezi sebou, aneb počátek nějakého zájmu, který následně (aspoň ze strany sestry Christine) pokračoval v TOSce...

cernakus (hodnocení, recenze)

Tak jsem projel 8 díl a de facto se nejedná o špatný námět. Bohužel se ukazuje dramatický rozdíl mezi herci minulých dekád a dnešními herci. Tehdy se totiž vesměs jednalo o herce divadelní, kteří uměli hrát divadlo, postavené na výrazovém a verbálním herectví. Takže takové epizody jako byla tato osmá uměli zahrát s nadčasovým přínosem, kdy i po dekádách dokáží zaujmout nejen opakované, ale i nové diváky.

Ansámbl SNW na to však nemá, jediný kdo se tomu divadelnímu ideálu blížil byl Mount a pak překvapivě Goodingová.  Zbytek svoje role, které vyžadovaly přehrávání, teatrálnost a práci s hlasem, nezvládl.

Na druhou stranu, zbavili jsme se té přiblblé linky negrošky v bufferu, takže za mně v podstatě OK. Není to na znovuzhlédnutí, ale oproti minulému dílu mně to tak moc, abych byl na ně zlej.

Jedinej zádrhel do budoucna tak v této epizodě je, že Afronegr neumí nejen mluvit, ale ani hrát. Tak topornej ksicht v "srdcervoucí" scéně s jeho dcerkou snad nemá ani nabotoxovaná Una.

Khanos (hodnocení, recenze)

Jinak Vesmír má opravdu smysl pro ironii a humor. Ve chvíli, kdy se vyjádřím k tomu, že se mi pohádková témata nezamlouvají se v knize Vzpomínka na Zemi od Liou Cch'sina přesunu do kapitoly, kde se vykládají pohádky (jistě ve zcela jiné souvislosti, ale i tak). Fakticky tento konkrétní den, při cestě do práce asi 20 minut po sepsání diskuzního příspěvku! A pak mi někdo namlouvejte, že Vesmír není vnímající bytost :-D

Celou trilogii mimochodem vřele doporučuji. Čtení je to občas obtížné, ale trilogie víří nápady v míře a představivosti málokdy srovnatelné s jinými soudobými sci-fi knihami.

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)