Star Trek: Podivné nové světy

• USA Star Trek: Strange New Worlds (více)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (více)

Kapitán Pike, vědecký důstojník Spock a Jednička prozkoumávají nové světy v celé galaxii na palubě USS Enterprise. (SkyShowtime)

Diskuze

cernakus (hodnocení, recenze)

Mimochodem, touto epizodou bylo definitivně potvrzeno, že celý Kurtrek je alternativní časová linie. Přestože Kurtíci tvrdí opak. Druhá série PIC sice také posunula historii eugenických válek, ale ta se oficiálně v alternativní časové linii odehrávala. Problém, je jak chtějí napojit Khana, třetí světovou a Cochrana, když si sami totálně zmenšili jakýkoliv časový manévrovací prostor. V tuto chvíli na to mají ani ne 40 leté okno.

Proto nesnáším, když se telata hrabou ve věcech, které jsou kánonem. To není vůbec totiž jednoduché a vyžaduje to nejen špičkovou znalost kánonu (což Kurtíci nemají), ale i mimořádnou spisovatelskou invenci (což Kurtíci opět nemají).

cernakus (hodnocení, recenze)

S02E03 a začíná to být v prdeli.

1) Pike je zase out. To už je vzorec. Obávám se, že Mount je pro Kurtíky moc drahý.

2) Nejslabší Kirk historie (to už víme z minula), ten dement co ho "hraje" hrát neumí

3) Frenčíze pod tím trek kurvícím židem očividně došly prachy. Nejenže tu zase máme "levnou" epizodu z naší přítomnosti, ale CGI je vyloženě otřesné, což s ohledem, že šlo o statické CGI je o to horší. S těmi penězi ihmo souvisí nejen bod 1), ale i řezy, které se v Kurtreku dějí (například výmaz PRO).

Khanos

Khanos (hodnocení, recenze)

Jelikož je díl srovnáván s epizodou A Measure of a man, vyjádřím se nejdříve k tomu, proč považuji srovnání za chybné. Epizod zahrnujících soud je v ST více a myslím, že lepší srovnání je se soudní částí dvojepizody Zvěřinec a to proto, že hlavní téma bylo interní záležitostí světa ST, nikoliv otázkou hypotetického přístupu k tvorby "otrocké" rasy a jejich práv ve společnosti. Navzdory tomu ale není pravdou, že by obsah této epizody neměl přesah i do světa reálného, v tomto případě segregace jedinců na základě příslušnosti ke skupinám. Nicméně tato otázka je narozdíl od obsahu epizody TNG řešena v dnešním světě fikce poměrně často a není nová ničím, snad kromě měnícího se prostředí založeného tím, v jaké knize, filmu či třeba seriálu se toto téma momentálně probírá.
Takže zatímco  A Measure of a Man má pro mně dlouhodobou hodnotu co se poselství týče, o to aktuálnější teď, když otázka tvorby umělé inteligence pomalu směřuje ke každodenní realitě, tohle bude jen "výborná/dobrá" epizoda s průměrným sdělením mající hodnotu pouze v rámci svého seriálu.

K samotné epizodě můžu říci jen to, že i když jsem do ní šel s mírnými předsudky (soráč, ale soudní epizody mně zrovna neberou), nakonec byl výsledek za příjemné čtyři hvězdy, s tím, že hodnota opakovaného shlédnutí této epizody je pro mně velmi nízká.
Co se vykreslení pokrytectví lidstva a Federace samotné, v DS9 by toto téma přišlo vykreslené mnohem uvěřitelnějí, jelikož bylo jemnější povahy. Přeci jen rozdělování společnosti a zatčení desetiletého chlapce mi příjde jako trochu přes čáru a poměrně nevěrohodné vzhledem k tomu, jaky obraz na sebe Star Trek bere už od svého vzniku a mnohem víc zavání snahou autorů příběhu o vytvoření extrémních příkladů pro zveličení správnosti svého argumentu.

Jsem rád, že je Una zpátky, protože i když mně v minulosti moc nezaujala, tato epizoda ji dodala pro mně chybějící rozměr.

Jakkob

Sledování soudu na dálku je imho jen easter-egg připomínající stejnou situaci v ST6, logiku to ale v tomto případě kvůli ovlivňování svědků skutečně nemělo.

SSE

Pokud se bavíme o fiktivním právu daleké budoucnosti, nebo jeho fungování či aplikování, pak asi nemá moc cenu řešit, jak moc to je či není logické. Obzvláště tehdy, když to řešíme laickým, pocitovým pohledem a navíc stran současnosti. Je klidně dost dobře možné, že lidé o dvě stě let zpátky by se na současné právo a jeho systém/fungování taky netvářili kdo ví jak. A co si budeme, nejen na to právo. Nicméně je tam pěkná pointa v tom, že nic není dokonalé a ani to právo, a že jako takové se má a musí nadále vyvíjet, což je, aspoň za mě, dobrý a trefný point.

Jinak za mě byla tahle epizoda právě že o chlup lepší než zmiňovaná "The Measure of a Man". Ne o moc, ale přeci jen. Pocitově i jakkoli jinak. Ale hvězdičku u té epizody s Datem kvůli tomu strhávat nebudu.. :)

cyphercz , cernakus

hlavou?

Jenže ten výklad federačního práva není moc logický. Kokrétně výklad toho, co je to azyl. Opravdu si to představuju jinak, než to, jak to nevědomky aplikoval Pike. A nechat Pika, resp. posádku Ent sledovat soud na dálku, tak to je úplná pitomost. Vždyť to je ovlivňování potenciálních svědků jako prase!

Sorry, chápu, co chtěli tvůrci ukázat, ale logika byla stejně hloupá jako u jiných epizod, kde se to "řeší se zbraní v ruce". Pocitově OK, ale nemohu tomu dát víc, jak 69 %, na legendární soud s Datem to tedy rozhodně nemá.

na příspěvěk reagoval Jakkob

cyphercz

Noo vidíš, i Kurtrek tě umí potěšit. Jinak všechno se dialogy vyřešit nedá. Hlavou jo, třebas když dáš dobře umístěnou hlavičku nějakému afektovanému dementovi, tak vyřešíš problém hlavou ;-)

cyphercz (hodnocení, recenze)

já jsem hlavně rád, že jsme nyní měli díl bez jediného dementního kung fu souboje, tak má vypadat Star Trek, problém se řeší hlavou a dialogy;)

na příspěvěk reagoval cernakus, SSE

SSE (hodnocení, recenze)

2x02   Dobrá epizoda pro budování charakteru postav, dobře že ji udělali, ale maximální zábava to nebyla. Takový typ epizody se v seriálu dobře schová a má tam své místo, ale pojďme rychle dál a nevstupujme 2x do stejné řeky (protože TNG a DS9 jako mnohem objemnější seriály měly i těch soudních epizod více...)  69 %

Jakkob (hodnocení, recenze)

Druhá "soudní" epizoda druhé série = SNW verze TNG epizody  "The Measure of a Man", a možná ještě lepší. Tématem i premisou velice aktuální, ačkoli obecně nebál bych se říci nadčasová epizoda, kdy lze onu premisu snadno interpretovat i na jiné světové společenské neduhy minulosti, současnosti a jistě i budoucnosti. Skvěle napsané, skvěle zahrané a skvěle zrežírované. Též velice emotivní (úvodní řeč Neery u soudu), v tom nejlepším slova smyslu, a přestože jeden asi tušil, jak to celé dopadne, tak i napětí nechybělo. A mimo jiné epizoda, kde hrají prim především ženy (a vůbec ničemu to nevadilo) - obzvláště u takové epizody (ale i obecně) opravdu velké a významné plus. Shlédnuto 2x neoficiálně v den premiéry, plánována třetí již oficiální projekce v nadcházející den. Tohle se jen tak neokouká...

cernakus (hodnocení, recenze)

No, druhá epizoda druhé sérky si těžce vytřela prdel s kánonem, na druhou stranu, jako trekovské soudní drama, které má skoro každá instance už od TOSky, to patřilo k tomu lepšímu co ve světě ST je. Ano, je to poplatné dnešním soudním dramatům, takže některé věci jsou trochu příliš bulvární a teatrální, ale to už k tomu patří.

Je to mimochodem první díl Kurtreku, který bude bez debat nadčasový. Trochu to kazila namachrovaná negroška, které jsem to celé nevěřil, ale co by to byl za Kurtrek bez alfasamice, že :-D

Co mně však děsí nejvíce, je, že Mount měl zase hovno prostor. Přitom ten jenom obličejovou mimikou zahrál více, nežli všechny ty botoxem napíchané pipiny, a tím myslím i Pecka, dohromady. Já jen doufám, že to není trend, alá zbavíme se charakterního a charismatického herce, jako se STD zbavila Isaacse!!! To by mně fakt už ten trek kurvící žid nasral tak, že bych na celej Kurtrek definitivně hodil bobíka.

Feidias

No to je fajn, že to tak máte u vás doma. Chápu, že jsi to musel říci, ale porovnáváš jednu rodinu vs. národ (v případě Američanů spíše "národ").

na příspěvěk reagoval Feidias

cyphercz

Una a Laan jsou augmentky a Mbenga s Kaplanovou si zase píchli nějaké svinstvo, které z nich na nějakou chvíli ty augmenty udělalo. Jako v rámci scifi nic neobvyklého. Ve Voyageru jsme měli 2 epizody, kde byl Doktor řízek, byť uznávám, jedna byla snová sekvence. Kes bych se v pozdějších epizodách VOY nepletl do cesty ani se skvadrou Borgů v zádech.

A že řešili dřívější treky konflikty hlavou? No tak to pozor. Jak kdo. Jasně, Picard se raději ze všeho vykecal, ale Riker nešel pro ránu hřbetem ruky daleko. Sisko dal po tlamě samotnému Q a Janewayová byla bojová kapitánka jak ze žurnálu. O Kirkovi a jeho nekonečné zásobě triček se už pak snad ani zmiňovat nemusíme, že?!

Ostatně 2/3 DS9 a půlka ENT byla v podstatě válečný film, kde férovka byl zcela běžná metoda řešení sporů. O nějakém Picardovském taktu a diplomacii nemohla být řeč.

Takže na rovinu cyphere, tady to prostě u tebe smrdí holí a psem.

Jako jestli si myslíš, že Kurtíci se vrátí v SNW k Bermanovským narativům, tak jsi naivní. Buďme rádi za ty dary, že to není ubulená sračka alá STD nebo nízkorozpočtový fanservice bez logiky a vtipu, jako PIC.

Prostě si radši zvykni, že v dnešní době je násilí základ americké kinematografie. To si americký divák žádá a to se u tak dementního národa jen tak nezmění.

na příspěvěk reagoval SSE, Feidias

cyphercz (hodnocení, recenze)

Inu proti gustu... jen bych dodal k cernakusovi - vím, že i v první řadě bylo pár kung fu soubojů, ale bylo jich minimální množství (díkybohu) a většinou byly důležitou součástí hlavního děje, viz tebou zmiňovaný showdown mezi Laan a Unou, v podstatě vyvrcholení děje dané epizody. Navíc Laan je geneticky upravená, stejně tak Una, čili u nich s "fightěním" nemám takový problém vzhledem k jejich backgroundu, tady jsme však dostali souboj doktora a zdravotní sestry, jak už jsem to zmiňoval, je to jako bychom ve Voyageru měli epizodu, kde Doctor s Kes rozbijí huby 20 Hirogenům... na starém Treku typu TNG či VOY jsem vždy oceňoval to, že se problémy řešily povětšinou hlavou, nikoliv pěstma, nejblíže tomuhle z Kurtzman Treku byla ona první řada SNW, vím, že je ještě hodně brzo vynášet soudy nad druhou sezónou, ale první díl mě prostě těžce zklamal a upoutávka na druhý díl nevěstí vůbec nic dobrého a vypadá to na ještě větší průser než díl první...

na příspěvěk reagoval cernakus, PKD

cyphercz

Z DIS opravdu nejsem nadšen, ale nikoli primárně kvůli brečánkování a dalším věcem, co popisuješ. Mě se na DIS celkově nelibí atmosféra, která neodpovídá UFP a federační flotile té doby. Vzhled klingonů, AI Control, přehrávané (tzn. nikoli uvěřitelné emoce).

Ani SNW není z tohoto pohledu ideální, ale je významně lepší hlavně tou atmosférou, která je "jakoby" TOSkovská, byť samotnou TOS jsem viděl jen z rychlíku, jen pár epizod a samotná TOS je hloupá jak vzhledem, tak některými reáliemi, takže kritizovat SNW za to, že málo odpovídá TOSce by sice bylo pravdivé, ale nevedlo by to k ničemu dobrému, kdyby TOSce odpovídala více. Nicméně atmosféra SNW je věrně Star Treková, chování Pika mi přitom přijde spíše Picardovské, než TOSovské, ale proč ne. Emoce jsem Spockovi uvěřil (narozdíl od Burnham a spol., navíc tam jasně vysvětlili, proč má Spock emoce odblokované!), moduritové čelo velitele té klingonské lodi mi vlastně nevadilo. Potěší i takové věci, jako to, že SNW ukázalo už od první sezóny strojovnu, to svedla DIS až tuším nakonci 3 řady s tou šíleností, co je uvnitř větší, než venku...

cyphercz

Brečánkování spocka zabírá přesně 1,5 minuty v prologu, 30 vteřin v honbě za Crossfieldkou a 45 vteřin při oživování bojové sestřičky. Navíc Spock Kaplanovou miluje a chystá se ji zabít. Spock dle kánonu míval problémy se svou lidskou stránkou, proto se urážel, když si ho Kostra nebo i Kirk za toto dobírali. Takže tohle v podstatě je ještě omluvitelné.

Jinými slovy, tohle nesnese s 15 minutovým doslovným bulením v STD nad rozvázanou tkaničkou srovnání.

Kung-fu souboje nejsou jen věc Kurtreku. Začal s nimi už JJtrek a nalijme si čistého vína, raději budu sledovat Kung-fu souboj doktora a sestry na superadrenalinu, nežli prkenné divadelní parodie na souboje z TOSky, ale i TNG a DS9. Jako vím, že tam to mělo jen symbolickou rovinu, ale ta nebyla záměrem, ale vedlejším efektem totální neschopnosti tehdejších štábů udělat nějakou uvěřitelnou akci.

Kung-fu souboje mi v STD rozhodně nevadily. Navíc tady alespoň vyřešili dlouhodobá problém v ST kánonu, kdy lidé, nesrovnatelně fyzicky a konstitučně slabší druh, dávali klepec nebo minimálně rovný boj Klingonům (a to raději nemluvit o Worfovi, ze kterého udělal Roddenberry v TNG záměrně píču, co dostane na hubu i od replikátoru). Sice to udělali zázračným udělátkem, ale alespoň něco.

PZH by naprosto bez problémů knokautoval 20 Hirogenů. Jeho holografická matice byla schopna naprosto mimořádných výkonů, daleko za schopnostmi androidů. Jediné, co ho drželo zpět byly jeho psychické nedostatky, které zdědil po Zimmermanovi.

Jinak že se nerubali v první sérii? Na Unu a Laan jsi zapomněl? Prostě moderní doba si žádá i držkobití. Ostatně všimni si, že nejúspěšnější filmové série poslední dekády jsou v podstatě jen omáčkou kolem pořádné rvačky.

A jak už jsem uvedl, tady si bojový doktor a bojová sestra alespoň píchli něco, co omlouvá jejich schopnost seřezat Klingony na hromadu. Doposud si ve startecích vystačili bez toho a to bylo teprve na facepalm.

Prostě si přiznej, že ti chyběl Pike. Mně taky chyběl, ale pokud to nebude pravidlo, tak jim to odpustím.

Khanos

Khanos (hodnocení, recenze)

cyphercz

Cernakus už psal, že Spock je naprosto mimo svůj charakter a já s Vámi oběma souhlasím. Jelikož se ale většina starých charakterů chová naprosto jinak, jak jsem napsal já, nevidím důvod se k tomu pořád vracet (jako například k tomu, že Spock už dokáže porušit pravidla a chovat se emocionálně, když k těmto vlastnostem dospěl až mnohem později). Je to bohužel syndrom dnešní doby. Jediné, co můžeš udělat je zkusit rozpoznat, jestli ti díl víc dal nebo víc vzal.

Pro mně osobně měl víc kladů než záporů, byť ten rozdíl byl menší, než jsem doufal a proto jsem dal 70%.

A k tomu souboji, jeho logika mi uniká, zejména když dáš pěstí klingonovi do ostrého čela, což by ti mělo zákonitě přinést poranění ruky. Asi mně to nerušilo tolik, abychse nad tím pozastavoval, zejména když se mu podařilo ve mně vybudit sympatie k M'Bengovi. Ale stejně, je zajímavé sledovat tento trend. V třetí řade Picrda udělali z Crusherové bojovou doktorku a tady pokračují u Benga.

cyphercz (hodnocení, recenze)

jo a ještě jsem chtěl speciálně u SSE dodat - "chibi"????? Hele já jsem většinou ten poslední co bude dělat grammar nácka, ale tohle je fakt masox, nebo to byl nějaký džouk, který jsem nepobral?:)

cernakus , Khanos , SSE

teprv teď jsem se k prvnímu dílu dostal a jen zírám na tuhle diskuzi... Tohle se vám vážně líbilo?? Pro mě suverénně nejslabší díl SNW, a to fakt s přehledem, 15% max... rád bych vám třem položil následující dotaz - u DIS vám zcela pochopitelně vadilo brečánkování, tady nám bulí Spock doslova a do písmene jak malá holka a co vidím, 70%, 90% atd. od vás, ehm, what?! Dále se nám opět navrátila Kurtzman debilita v podobě snad 15 minutového kung fu souboje, opět něco co je charakteristické pro vámi nenáviděnou DIS, ale tady to nevadí, ehm, what?! A ještě k tomu je to doktor a sestra co kydlí Klingony, bože můj, vždyť to je jako kdyby Doctor ve Voyageru knockoutoval 20 Hirogenů... naprostý face palm nad celou tou pasáží. Budu tedy mluvit očividně jen za sebe, ale v tom pro mě byl velký klad první sezóny SNW, že se tam furt lacině nerubali jak v té slátanině DIS a voilá, začne nám druhá řada a jakoby jsem se díval spíš na "dobrodružství" Miky Burnham, než na Pikeovu Enterprise... První díl = garbage.

na příspěvěk reagoval Khanos, cernakus, SSE

SSE

Že se Jenna mohla zmýlit je docela patrné i z její nejistoty v dané scéně, a lodní senzory loď identifikují pouze jako "Federation ship NCC-1279", čili ano - bylo by to jedno z možných vysvětlení...

cernakus

Existuje i in-universe vysvětlení a to jednoduše to, že tuto loď nestavěla Federace, ale na koleně nějací povstalci z různých součástek. Například opakovač nebo registrační číslo mohlo patřit původně lodi třídy Crossfield a na můstku zmíněná třída  tak mohla vycházet jen z podobně omezených informací dostupných za krátkou dobu pozorování, jednoduše se mohli zmýlit.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Jakkob

Je úžasné sledovat, jak buzeranti mají problém s retconem buzerantské sračky, která sama totéž udělala a mnohem tvrději, opravdovému star treku :-)

Přitom "female Sulu" naprosto jasně řekla "Crossfield". Jakákoliv debata je tak, alespoň podle pravidel buzen, zcela mimo mísu.

Odůvodnění je přitom jednoduché a samozřejmě není in-universe. Ale to nemá cenu nečlověku vysvětlovat. To spíše vysvětlím kvantovou fyziku amébě ;-)

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)