Star Trek: Podivné nové světy

• USA Star Trek: Strange New Worlds (více)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (více)

Kapitán Pike, vědecký důstojník Spock a Jednička prozkoumávají nové světy v celé galaxii na palubě USS Enterprise. (SkyShowtime)

Diskuze

cyphercz (hodnocení, recenze)

Lidi (krom 5 hvězdičkového kanonu J.K.), to vám fakt nikomu v té třetí epizodě nevadil """"Kirk""""? Musím tam dát tolik uvozovek, protože nevědět jak se ta postava jmenuje, tak ho prostě nepoznám - 50 kilovej týpek, kterej má zcela jinej projev atd. Nevidím absolutně nic co by měl krom onoho jména s Kirkem společného... nebo vám ho něčím připomíná, že vám tohle vůbec neva??

na příspěvěk reagoval PKD, Khanos, SSE

scofa (hodnocení, recenze)

PKD

Jestli je pro tebe nudný soud TOP , který měl za cíl jen co nejvíc ušetřit rozpočet, protože se odehrával v pár místnostech tak to máš bídně nároky.

scofa

Pro me jen ta 3. U 1.ep.jsem se ani kor nenudil. A 2. je u me zatim total TOP.

na příspěvěk reagoval scofa

scofa (hodnocení, recenze)

První epizoda druhé série byla fajn, ale druhá a třetí epizoda byly celkem nudné a je na nich vidět že měly za cíl ušetřit  co nejvíc na rozpočtu druhé série!

Jakkob

Tak u tebe je mi naprosto a predem na 99,9% jasne, ze to budes miti skoro naopak, pokud vidim nejaky ST dil ne zrovna waw pohledem. Jeste delsi stopaz? Chlapce, na to nemam uz co rici. To nedam. 35min., nejvic.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Jakkob (hodnocení, recenze)

PKD

Já si na přílišnou stopáž stěžovat nemohu, hlavně díky dobře fungujícímu duu ústředních postav Jima Kirka a La'an, plus díky velice dobře fungující chemii mezi nimi. Bylo zkrátka fajn sledovat jejich pobyt v naší současnosti i to, jakým způsobem se s tím vším srovnávali a řešili daný problém. Závěr s Khanem byl pak jako třešnička na dortu. V mnohém mi to připomnělo Město na pokraji věčnosti, což je epizoda, kterou mám stran TOSky opravdu hodně rád. Suma sumárum bych zde klidně snesl i delší stopáž, když na to přijde...

Khanos , Khanos

Ty stovky planet ale mají historii poněkud mělčí. I počet obyvatel zlomkový. Ona je Federace tak Terrracentrická nejen proto, že Terra vybojovala válku s Romulany. Ale právě proto, že je populační gigant. Navíc dlouhá roztříštěnost vedla k mnoha lokálním událostem, které v jiných civilizací měly aspekt globální události. Proto například Vulkánská historie je výrazně delší, ale je také výrazně chudší.

Pleteš si zvládat a vědět. Zvládat musí činnosti které potřebují ke své denní rutině, tj. rozumět trikodérům, ovládání lodi, fázerům, replikátorům, astronavigci, xenobiologii atd...

Ovšem ostatní věci nemusí zvládat, stačí o nich vědět povrchně a do hloubky se propracují snadno díky pokročilým počítačům a své inteligenci. V podstatě každý člen HF je manažer. Všimni si, že se počítače nezeptají na vstupní data a pak se s problémem nepočítají, ale zadají počítači co má spočítat a vstupní data ať si sežene kde chce. oni pak jen výsledek zhodnotí jako manažeři a protože mají o problematice povědomí, tak odpověď počítače umí kvalifikovaně zhodnotit.

Uvedu jednoduchý příklad:

Problematika výpočtu ETA. Zvládající člověk si vyžádá vzdálenost, rychlost lodi a ETA dopočte ze vzorců výsledek. Vědoucí člověk si nechá od počítače vyplivnout výsledek a posoudí, jestli 30 hodin z Prahy do Brna autem je správná odpověď nebo ne.

Dtto ta historie, oni nemusí historii zvládat, tedy přesně vědět kdy, kde, jak a proč jak něčemu v historii došlo, ale musí vědět, v jakém období byly eugenické války, jak probíhaly a jaké jsou pro ně důsledky, kdyby se tam ocitli. Já takhle například ovládám celou historii lidstva, ovšem zeptej se mně, kdy a kde byly nejvýznamnější bitvy války říše Ming a Dai Viet a nebudu bez wikiny vědět, ale kdy zhruba probíhala, proč, kdo kdy měl navrch a jak dopadla, to vím i bez ní.

Já jsem právě přesně materiál do flotily. Obrovský, ale povrchní záběr (až na obory, které mně živí samozřejmě), kritické myšlení a vysoká inteligence mi umožňuje působit na ostatní lidi při hovoru, že jsem vševědoucí. Přitom stačí zabrousit pod povrch a zjistíš, že to je jen slupka. Ale to zároveň znamená, že když chci, velmi rychle se dokáži s informačními zdroji do problematiky ponořit hluboko a stát se v podstatě odborníkem.

Týká se to samozřejmě jen vědních a plovědních (do které patří historie) oborů.

Takže tvůj hypotetický dotaz, kdybych se stal yankeeem na dvoře krále artuše? Ano, poradil bych si, ale je tam vysoké riziko, že bych byl hned na začátku zabit, protože  v tehdejší době byl člověk mimo komunitu minimálně podezřelý z nelegálních činností. Taktéž by bylo obtížné nadávkovat mou intelektuální a vědomostní převahu tak, aby neskončil na hranici.

Jazyková bariéra by mi nečinila takové potíže, protože mám cit na jazyky a nejenže se je rychle učím, ale hlavně jsem v nich přirozený chameleón. půl dne na Slovensku a Slovák z krátkého hovoru nepozná, že nejsem Slovák. Bez problémů chytám přízvuk i syntaxi ve velmi těžkých nářečích a staromluvách.

Mapu nepotřebuješ, ti lidé ji tehdy taky neměli. Dobové propriety - v podstatě každý operativec musí umět improvizovat. Pokud jsi chytrý, pohotový a máš pozorovací schopnosti, rychle tyhle věci odkoukáš.

Jinak staročeštinou by jsi se o století, dvě zpátky fakt nedomluvil a ani ne tak proto, že by jsi jí nevládnul ty, ale protože by ji neznal v té době skoro nikdo. Nevím to přesně a nechce se mi to hledat, ale pračeština byla někdy do ranného středověku, pak nastoupila staročeština a ta končila v podstatě Husovou reformou. Takže odhadem 12.-15. století.

Jinak dobré řešení by bylo v případě, že poskočíš do historie a nerozumíš zcela dané mluvě mluvit na ně cizí řečí. Například na Čechy němčinou nebo italštinou (nikoliv však latinou). Protože sice by jsi opět nemluvil historicky správně, jenže češi by veskrze ty jazyky taky neuměli a tak by se to svedlo na nějaký podivný dialekt. Mezitím by jsi odposlouchával hovory v lokální češtině a po pár dnech by jsi jí mluvil tak, že by jsi nebyl podezřelý.

Vědci zřídkakdy mají vlastnosti které popisuješ, ale jde o vědce specialisty. Vědci-inženýři, mezi které se řadím i já, jsou jiný level. Inženýr totiž dříve neznamenal jen nic neříkající titul. Znamenalo to, že ten člověk je vysoce inteligentní, znalý, zručný, invenční a schopný. A z těch je HF složena. Já kdybych chtěl, mohl bych bez problémů tvrdnout na akademii věd a tam si zkoumat jeden úzký obor. Mozek na to s přehledem mám. Ale těžce by mně to nebavilo, a tak v podstatě žiju život toho vědeckého inženýra. Moje práce, ke které jsem se nakonec dopracoval, je řešitel složitých technických a technologických problémů pro firmy, které si mně zaplatí. Pořád nové podněty, zapeklité problémy, člověk se stále něco učí a objevuje, potkává nové lidi a přitom za mnou zůstává viditelná práce. Balzám na moje ADHD.

Flotiláci jsou přesně takoví. A ano, občas, když to situace vyžaduje, dělají chůvu vědcům-specialistům. Nejsou experty na všechno. Tento tvůj dojem ze seriálů je imho mylný.

cernakus

Mimochodem vědci mají zřídkakdy vlastnosti umožňující jim praktické přežití a orientaci.

Hvězdná flotila má určitě spoustu vědců-specialistů, ale ti, kteří se vydávají na průzkum jsou spíš podobní průzkumníkům, prospektorům a vojákům. A často také dělají dohled právě těm vědcům, kteří by se o sebe jinak stěží postarali. Tito průzkumníci zdaleka nejsou blbci, ale pochybuji, že jsou vědní experti na všechno.

Možná...

ale zase, nejenom, že nemají jen jednu planetu jako my, ale doslova stovky, navíc ke všem vědním disciplínám, které musí zvládat a přitom je málokdy vidíme něco opravdu dělat.

To je i jeden z důvodů, proč mi lidé ve Star Treku vždycky přišli víc jako "mimozemšťané" než ST emzáci. Ti mají většinou alespoň rysy, se kterými se dovedeme ztotožnit.

Ty věříš, že ocitnout se v situaci několik století zpátky, že by tě tvé znalosti a dovednosti postavili do takové pozice, že by sis poradil? Vem v potaz, že i kdybys byl studentem historie, to co se učí je jen špičkou ledovce, jaká doba skutečně byla. Bez přístupu k mapám dnešní doby, jazyku a syntaxi, názvosloví dobových propriet. To se mi nechce věřit. Nejsi hlupák a nechci tě podceňovat, ale šoupnout tě století zpátky, nedomluvíš se ani ve staročeštině, co teprve o dobu skoro třikrát tak dlouhou.

Khanos

Ty možná, já bych nebyl. Hvězdná flotila je ve skutečnosti banda vysoce inteligentních vědců se širokým záběrem. Vědci-specialisté ve star treku tvrdnou, stejně jako v naší realitě, na výzkumných ústavech a stanicích.

To, že flotiláci mají dobré znalosti historie je tedy očekávatelný předpoklad.

na příspěvěk reagoval Khanos, Khanos

Khanos

Tak to naprosty souhlas. Coz te asi moc neprequapi. Casovky pro mne v STU byly vzdy zuzo. To se ovsem zmenilo s prichodem jedne z nehorsich ST sezon vsech dob. Ano. Je to Pikrd 2.s.🤢 Nikdy nezapomenu na to jak Daniels rika, tohle neni cesta casem jako od H. G. Wellse. To uz dnes proste nejde. Ale to ty mooc dobre vis.

Khanos (hodnocení, recenze)

Pro upřesnění: z časovek, myslím. I když v případě All Good Things ten patří i k mým nejoblíbenějším trekovým epizodám vůbec.

PKD

Ne, tím to není, ale je to zajímavý fakt.

Kdybych měl jmenovat jednu časovou epizodu, kterou považuji za úplně nejlepší v celém treku, asi by to bylo All good things. Ta epizoda je v mých očích dokonalá ve všech ohledech.

Z TOS by tam zákonitě bylo Město na pokraji věčnosti, z DS9 Trials and Tribble-ations, z VOY by to byla Relativity a z Enterprise možná Shockwave.

Khanos

Quilty plezr? To bude asi tim,ze Rain Robinsonova ma v tom svem kutlochu modylek DY-100. To asi nebude u tebe ten pravy duvod ale vzpominam si, jak me pobavila zminka v ST encyclopedii prave o tom faktu. 😁

Khanos

To jsem rad, ze nejsem za debila. On ten dil neni zly, ale moc dlouhy. :-/ Coz vetsinou u SNW quituji s povdekem. 60min.je dle meho fakt prestrelena stopaz.

na příspěvěk reagoval Jakkob

PKD

Ano, délka té epizody je jedním z nejvýraznějších záporů (hned po tom "bizááááru" a po tom, jak skvěle se obě postavy orientují v minulosti - fakt tleskám, mně někdo šoupnout o tři století dřív, tak jsem v prdeli-odpusťte mi ten slovník)

na příspěvěk reagoval PKD, PKD, cernakus

Díky za dovysvětlení.

Jinak Future's End je takové mé Guilty pleasure, ta dvoj-epizoda je v mnoha ohledech tak špatná, že patří k mým nejoblíbenějším časovým epizodám, kterou si vždy jednou za čas pustím :-D

PKD (hodnocení, recenze)

To vam zavidim. Ja se snad po1. u SNW moc nebavil. Moc natazene a ve vysledku by se to dalo sfouknouti za pol. stopaz. A ten dalsi dil tez ve me nevyvolava zrovna nadseni. Zacinam si myslet, ze dati si SNW do topky byl unahleny krok. Byt jsem cekal rok az se rozhodnu. 🤔

Khanos

Ano, normálně a z hlediska zábavnosti to je 60%, ale protože jdou pro mě správným směrem pokud jde o zasazení do canonu (podali ty mnou vytoužené informace)  tak jsem prostě musel přidat na 80%.

Jednoduše jsem dal v hodnocená bonus za trochu logického navíc, protože to bývá v Kurtreku nedostatkové zboží.

Jinak VOY Konec budoucnosti má u mě 70%, Relativita 100%, ENT Shockwave 70%, 4x01+2 Storm Front 80% ...

SSE

Neber mně prosím jako rýpala, ale snažím se pochopit tvůj příspěvek.

Co přesně je tvoje: "z hlediska podaných informací" ?

Co se "hlouposti" ostatních časovek týče, považuješ tuto epizodu za nejchytřejší z tebou uvedených?

Pokud tuto epizodu považuješ za lepší než ostatní časovky, proč teda píšeš, že epizodu považuješ za nudnou. Netvrdím, že z hlediska zábavnosti je "chytrost" epizody úměrná její zábavnosti, ale dát 80% procent nečemu, co označíš jako antitézi zábavy mi nedává smysl.

Hele, já až na pár výjimek také nepreferuji časové epizody, ne proto, že bych je považoval za nudné nebo šetřivé z hlediska rozpočtu, ale jejich přístup ke komplexitě cestování časem je většinou zaměřen na jeden konkrétní element a ostatní aspekty pomyslného cestování čtvrtou dimenzí úmyslně ignoruje. Osobně mi to pak připadá, nevím, méně věrohodné, asi...

Apropo, nechal jsem si epizodu rozležet v hlavě a musím říct, že víc se mi líbila než nelíbila. Dávám 60%.

na příspěvěk reagoval SSE

cernakus

40 leté okno, by to bylo, kdyby se vše odehrávalo v jedné časové linii, takto a za přispění časové studené války, mouhou 3. světovou i Eugenické války klidně odsouvat donekonečna.

2x03

trochu nuda, mohli to nějak prostříhat, takže divácky bych dal asi tak 60 %, no z hlediska podaných informací by to bylo 100 %. Celkově tedy dávám 80 %.

Jenže:
Proč to byla nuda? Protože jsme měli podobných časovek už milión, naposledy celá druhá sezóna Picarda řešila v podstatě totéž. Ale, kde to téma zpracovali lépe, no já bych řekl, že tady v SNW. Podobně i jiné časovky nebyly o moc chytřejší. Pokud se na tuto časovku někdo koukne před těmi "starými" (myslím tedy kromě PIC 2s i např. VOY Future's End, nebo časové války v ENT, tzn. například Shockwave nebo 4x01+2), myslím, že bude brát SNW 2x03 možná i jako tu lepší.

Takže:
Tato epizoda vlastně velmi dobře poukázala na časovou studenou válku představenou v ENT, velmi dobře ukázala, že agenti z 29. stol. jsou pořád aktivní (VOY Future's End + Relativity) a hlavně v podstatě definitivně otevřeně říká to, po čem volám dlouhou dobu (a snad to bude i rozuzlení DIS) a sice, že TOS+filmy(+možná TNG) jsou jiná časová linie, než VOY+DS9, resp. že vlastně každá epizoda je z vlastní časové linie tu více, tu méně se odchylující od těch ostatních.

cernakus

To nejsi sam. Ja mam jeste Unu. A i toho Pecka do te zakl. trinity pocitam. Ale tihle 2 byly totalnim duvodem (+ta konecne episodicnost) proc jsem se na SNW tak tesil. Jinak, ja mam to info od US zname se kterou si ohledne ST pisi jiz rok a tak nejak pochybuji, ze by si to vycucala z prstu.

Jakkob (hodnocení, recenze)

Já si zatím poslední epizodu moc užil, nejen díky pokračování v této skoro již tradici, kdy nás tvůrci vezmou z kulis fiktivní budoucnosti do kulis současnosti. Jestli tím právě šetřili na rozpočtu neřeším, protože na druhé misce vah protentokrát stál od začátku do konce zajímavý příběh (oceňuji odkaz na Čas. válku a Khana) a sympatické ústřední duo La'an a Jim Kirk, kteří na pohodu táhli de facto celou epizodu (Pike mi opět ani moc nescházel, ale ono ho bude jistě ještě na rozdávání v příštích epizodách) a jejichž romance byla fajn. Tak schválně co bude na pořadu dne příště...

SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

K poslednímu dílů (2x3)se asi nejlépe hodí: Takhle má vypadat napsání a následné zahrání silné ženské postavy.

cernakus

Neni moc drahy. Realne vysvetleni je zde. V dobe toceni prvnich par dilu 2.s.mela Mountova zena zrovna cerstveho bubaka, tak mu produkce dala vice casu na zenu a dite. Cas a dalsi dily ukazi, zda to dite bylo velmi otravne a urvane, takze nevyspaly Mount bude nakonec v 2.pol.2.s. sice o dost vice, ale snad z nej nebude unavena a nevyspala, matoha. 😁

Khanos (hodnocení, recenze)

Tuhle epizodu nebudu hodnotit, alespoň zatím, protože nevím jak. Odpad to rozhodně není a pět hvězd taky ne.

Za Časovou válku palec nahoru, za romanci vzdáleného potomka Khana a Kirka - eh, bizááár...

Star Trek začíná zavánět fantvorbou, která nedává smysl, ale spojuje elementy, které si někteří fanoušci vysní.

cyphercz

klasická vata za pár šlupek. Pár momentů bylo vtipných ale jinak to bylo samozřejmě o hovně, jako už mnoho podobných vat ve ST před tím. Na odpad bych to neviděl, ale slabé to bylo, to jo.

cyphercz (hodnocení, recenze)

co tohle proboha bylo???:) Můj první odpad u Strange New Worlds, slátanina discoveráckých rozměrů, to i většina fan filmů na youtube je násobně kvalitnějších než toto hovínko...

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)