Star Trek: Podivné nové světy

• USA Star Trek: Strange New Worlds (více)
USA, (2022–2024), 28 h 4 min (Minutáž: 46–63 min)

Anson Mount, Ethan Peck, Christina Chong, Melissa Navia, Rebecca Romijn, Jess Bush, Celia Rose Gooding, Babs Olusanmokun, Bruce Horak, Dan Jeannotte (více)

Kapitán Pike, vědecký důstojník Spock a Jednička prozkoumávají nové světy v celé galaxii na palubě USS Enterprise. (SkyShowtime)

Diskuze

dragon94

Ono by to nebyl problem. Ale to by se  museli ti lini.... aspon trochu namahati. A to se dnes uz nikomu nechce. Je prece o tolik snazsi, cucat si z prstu cokoli. Jasne.

na příspěvěk reagoval Khanos

Uživatel PKD smazal svůj příspěvek.

Khanos

Já asi budu mít raději lepší aktuální seriál, než se zaobírat tím, že né všechno přesně pasuje na víc jak půl století starý seriál. Kdyby se měli tvůrci neustále omezovat TOS, tak by Spock a spoustu dalších postav nemohlo procházet prakticky žádným vývojem. Což by výrazně snížilo kvalitu tohoto seriálu.

Třeba nakonec za pár let řeknou, že tohle je jiná časová linie a Pika nahradí již představený Kirk a vznikne nová verze TOS.

na příspěvěk reagoval SeTTi, PKD, Khanos, Khanos

Khanos (hodnocení, recenze)

Nevím jestli ospravedlnit, ale rozhodně se snaží vytvořit cestu, která k dané události vedla. Problém je, že celá patálie s T'Pring to nepotřebovala, ale budiž, nemám problém s tím, že se snaží dovysvětlit něco, co není potřeba. To je součástí širších problémů, které mám s neustálým prequelováním, někdy je to ku dobru a jindy tolik ne.

Můj osobní problém spočívá v tom, že Spock prochází charakterovým vývojem, který odpovídá sequelu, nikoliv prequelu. Upřímně si už nedovedu představit, jak se z SNW Spocka stane TOS Spock. To jako zapomene všechno, co se naučil o své lidské stránce, aby to mohl objevovat znovu? Chapelová, která trpěla platonickým zakoukáním se do Spocka zapomene, že s ním prožila určitou formu románku?

Když jeden dělá prequel, musí mít vždy na paměti, že nesmí překročit počáteční stav toho, k čemu umetají cestičku. Tvůrci SNW začínají tuto hranici překračovat stále častěji.

na příspěvěk reagoval PKD, dragon94

Jakkob (hodnocení, recenze)

Tak mě napadá, zda se tím storytellingem stran Spocka a T'Pring nesnaží tvůrci SNW tak nějak ospravedlnit to, co posléze T'Pring udělá v Amok Time epizodě v TOSce. Tam totiž T'Pring nepůsobí nijak zvlášť sympaticky a člověk nemá moc důvod s ní jakkoli sympatizovat, nicméně s tím, jak se to aktuálně mezi ní a Spockem rozvíjí, by se jí jeden asi ani moc nemohl divit...

cernakus

Ano, tento názor se začal v poslední době šířit a možná na něm něco bude. Myslím, že základem tohoto jevu bude, že si spousta lidí vybudovala pozitivní vnímání první řady SNW a tento pocit kladně rostl celou dobu očekávání druhé řady. Když pak přišel první (a následující) díl, následoval návrat na původní hodnotu a toto může budit dojem, že je druhá řada horší.

Nemůžu mluvit za ostatní, ale v mém případě se výtka opravdu týká spíš jen této epizody a to z důvodů, které jsem napsal.Nemám problém se zápletkou, s ostatními postavami (Pike mi tu přišel hodně fajn) ani s ničím dalším, pouze a jedině se Spockem, ze kterého udělali úplně jinou postavu. Bohužel to bylo pro mně natolik citlivé narušení, že mi to pokazilo celou epizodu. Myslím, že epizody centrované na tohoto zelenokrevného pána, budou můj kryptonit v seriálu.

A k tomu, proč jsem zmínil DIS, totiž ano, ten seriál má tolik vad, že nemá smysl se s nimi vypisovat, ale paradoxní je, že spoustu z nich bych možná zvládl. V mých očích seriál dojel na absenci zajímavých a víc"like-able" charakterů. Byl bych nerad, kdyby mi SNW zhnusili stejným způsobem, možná dokonce ještě horším. To, že si DIS v mých očích zničila vlastní postavy, je jejich věc, ale když šahají na postavy, které si nevymysleli, měli by našlapovat opatrnějí.

Zatím žádná tragédie nenastala, každý seriál má slabší epizody. I moje milovaná Expanse má druhou půlku páté řady, kterou si nejspíš také nepustím znovu, protože je to těžce nezvládnuté (zejména, když člověk ví, co všechno tam mělo být a není).

Ale jak jsem psal, bylo by dobré, kdyby světlo světa spatřila zase nějaká epizoda, která nám vytře zrak, aby ti z nás, kteří začínají reptat, měli lepší důvod přehlížet semtam nějaký ten přešlap.

cernakus (hodnocení, recenze)

Khanos

Šlo o recyklát příběhů z TOSky, DS9 a ENT, založený na mezidruhové romantické frašce. SNW to objektivně zvládla asi nejhůře, ale bylo tam pár momentů, kdy jsem se uchechtl. Myslím, že u skeptických fanoušků nastupuje vystřízlivění. První série SNW přišla v době vysokého rozpočtu, maximální frustrace z STD a pár neotřelých nápadů. Ostatně, byli bychom tak tvrdí na díl S02E03, kdybychom před tím nebyli nakrmeni tím samým v rozbředlé podobě celou PIC S02?! Já myslím, že ne.

Jako jo, mohli by, když už si vyrobili Gorní alieny, pohrát s tímto námětem. Jenže dospělácké vyznění první série SNW očividně nebylo přeneseno do druhé, protože SNW musí nyní nahradit nejen smrtelně vážně se beroucí STD, ale hlavně i dětské PRO. Snížení věku přístupnosti minimálně ve výběru témat je z toho dost cítit.

Z druhé série se tak stává otloukánek. Možná by bylo fajn, kdyby vypustili paralelně i poslední sérii STD, aby lidi nadávali na ni a opět měli filtr vnímání při posuzování SNW.

Jinak já se kochal těma dvěma šukézními kočičkami v skvělých úborech, kolem kterých se S02E05 točil. Pringovou a Kaplanovou ... kurnik asi bych se dal na polygamii, a pokud by byly i bisexuálky, tak bych měl problém se zásobováním mozku krví :-D

na příspěvěk reagoval Khanos

Khanos (hodnocení, recenze)

Ne, takhle opravdu ne. Těžký přešlap vedle. SNW Spock nemá absolutně spojitost se svým předobrazem a tím nemyslím polidštěného Spocka, ale toho jakoby-pravého.

Dosud nejhorší epizoda celého seriálu, kterou v mých očích dělí od odpadu jenom přesvědčení, nebo spíš slepá víra, že se tento exces nebude opakovat. Skousl jsem pohádkový díl (i když jsem ho pravda dodnes nedokoukal) a skousl jsem románek Kirka a She-Khana, ale tohle je na mně moc.

Bylo by fajne, kdyby nám tvůrcí SNW opět naservírovali nějaký jaw-dropper, je nejvyšší čas připomenout, že toto není Discovery, než bude pozdě.

na příspěvěk reagoval cernakus

Jakkob (hodnocení, recenze)

Celkem komorní, moc příjemný, tak akorát úsměvný (a nadnesený) a zároveň dosti vážný díl, kde nejde neocenit dobrou hereckou práci Ethana Packa v roli polidštěného Spocka, jehož obličejovým kreacím a "komunikacím" s Pikem se nešlo nesmát, zatímco obratem z něho byl zase Spock tak jak ho známe. Plusové body za stále mega sympatickou Kristýnku Chapelovou a za prostor pro budování vztahu mezi ní a Spockem, nebo za odkrytí dalších vulkánských zvyklostí. Za mě velká spokojenost.

cernakus (hodnocení, recenze)

"Sub-impulse speed" To je tak, když scénáristické tele Hovnova formátu si myslí, že rozumí star treku, když nakoukal ale nepochopil TOSku.

Takže ve skutečnosti chce říci "sub-light speed", ale protože to zní příliš fádně, tak do toho plácne cizí slovo "impulse" aniž by si načetl, že impulsní rychlost je z principu podsvětelná a jsou jen dvě rychlosti nadsvětelná nebo podsvětelná. Ostatně, dá se očekávat, že frčeli plným impulsem (v TOS to bylo 0,1c, v TNG pak 0,25c), protože i tak by se skrze běžnou hvězdnou soustavu vláčeli dva až tři dny.

Jinak je zajímavý, že když se spock stane člověkem, tak začne hned klít :-D Z toho jde vidět, že to je v jádru stejnej dobytek jako já :-P

dragon94

Skoro se stydim, ale tohle jsi napsal naprosto presne. Hned me to dostalo. A to jsem fakt velmi zaprdeny ST veteran. Diky. 👍 Proto jsem jiz od detstvi mel moc rad nazory me matky na ST, pac ona o nem sice nevi zdaleka tolik co, ja ale jeji nezaujaty pohled je pro me dodnes, osvezujici. A to neco znamena.

cyphercz , PKD

Myslím že trpíte na přehnaná očekávání, která jsou způsobena tím, že se vám první řada dost líbila a dlouho jste se příliš těšili na tu druhou. A tak jste očekávali, že každý díl bude na úrovni nejlepších epizod první série. Protože ruku na srdce, člověk má tendenci si idealizovat šťastné vzpomínky na základě nejlepších zážitků. To se zdá logické. ;)

Jako člověk co viděl první a druhou řadu hned po sobě vám mohu říct, že nepozoruji žádné výrazné zhoršení v kvalitě epizod, případně v rozpočtu. I první řada totiž občas působila dost levně. Například téměř celá epizoda s překládáním vejce, se odehrávala v jedné místnosti s papundeklovým vejcem uprostřed.

Co první série možná dělala trošku lépe je to, že měla víc epizod zaměřených na celou posádku a více misí. Zatímco tady se epizody možná až příliš úzce zaměřují jen na jednu či dvě postavy.

Každopádně třeba 2,3 a i tento díl jsou skvělý. První byl zbytečný přepal, ale i ten měl spoustu skvělých momentů.

Jo 4. díl byl slabší, ale pořád o nic horší než slabší epizody z první série.

Osobně bych ale už taky uvítal epizodu zaměřující se na nějakou misi a celou posádku. Tak snad už to touhle epizodou mají všechno vyřešené a můžou se opět na pár epizod soustředit na misi.

na příspěvěk reagoval PKD

SeTTi

SeTTi (hodnocení, recenze)

cyphercz

Náhodou mě se ta epizoda líbila. Tuhle řadu asi nejlepší. Aneb jak jde z mála kulis a triků udělat čistě scénářem a hereckým osazenstvem velká show. Což je něco o čem si v PIC a DIS mohou jen zdát.

cyphercz

Nejradeji bych si ted usekl ruce za to co ted napisi, ale zatim to vidim stejne. Nedavno jsem si uvedomil, ze jsem vlastne cely ten rok cekal jen na 2.dil, byt jsem predpokladal, ze bude logicky jako 1. Cekal jsem rok, nez jsem si SNW dal do topky a ted zatim toto? Asi je to pomsta za to, jak jsem to hlasite vyzdihoval a byl z vetsiny 1.s. tak odvaren. Rozhodne ale nechci skonciti tim, ze budu cucet jen na LD. To tedy ne. Posl.nadeje je fakt 2.pol. Jinak nevim. 🤔😳 Jeste ze si ted davkuji 2. -4. finalni promakany book ST year five.

na příspěvěk reagoval dragon94

cyphercz (hodnocení, recenze)

Tak jsme v půlce řady a je to tedy vážení fakt pořádná bída s nouzí... jediný díl, který je alespoň trochu zapamatovatelný, je soud s Unou, zbytek úplně o ničem a za pár týdnů už nebudu absolutně vědět, co se tam odehrávalo, nemám totiž sebemenší nutkání si libovolnou epizodu první půle 2. sezóny pustit podruhé, natož pak třeba potřetí atd. Už to tu zmiňoval myslím PKD, strašně je z těch dílů znát nižší rozpočet, teď poslední epizoda se skoro celá odehrává akorát v Pikově kajutě, před tím ten příšerný krabicovitý "hrad"... druhá půlka může opravdu už jen překvapit...

na příspěvěk reagoval PKD, SeTTi, dragon94

bukypetr

bukypetr (hodnocení, recenze)

dragon94

Discovery série 2, epizody 8 (If Memory Serves) a 12 (Through the Valley of Shadows). Několik dobrých dílů tento celkově špatný seriál ještě má, ale co se týče přímé návaznosti na SNW, jsou tyto dva zmíněné stěžejní.

If Memory Serves je za mě nejlepší epizoda Discovery vůbec – psychicky jsem teda zvládl jen tři série, víc už ani ránu. 😆

Uživatel bukypetr smazal svůj příspěvek.

Uživatel SSE smazal svůj příspěvek.

dragon94 (hodnocení, recenze)

Lidičky brzděte. Nehodlám koukat na celou historii Star treku. Tolik času ani zájmu nemám. Zeptal jsem se na Discovery, protože je to jeden ze 3 "nových" Star trek seriálů a jediný, který jsem nezkoušel. Jak jsem psal Picarda jsem zkoušel, ale někde v půlce první série jsem to vzdal. Na Discovery by mě zajímala ta návaznost na tento seriál, ale vzhledem k reakcím mého okolí na ten seriál se obávám, že by to dopadlo podobně jako s Picardem.

na příspěvěk reagoval PKD, bukypetr, bukypetr

SSE

Ta "zastaralost" není žádný univerzální problém či překážka (stejně jako ty další zmiňované příklady), aneb jak psal níže PKD, každý si stejně určí sám podle svého, co mu sedne a co ne. A to platí pro každý jeden Trek, starý nebo nový.. 🤓

SSE

On si to stejne urci sam. Tak co. A pokud zacal zrovna SNW, tak ta TOSka a TASka se mu k tomu hodi rozhodne vic, nez cokoli jineho. Asi tak. A navic ji uz ma klikar davno remasterovanou. 👌

Uživatel PKD smazal svůj příspěvek.

SSE (hodnocení, recenze)

PKD

Cílem je neodradit diváka hned zpočátku zastaralostí TOS+TAS, obludností DIS a bláznivostí Lower Decks + Prodigy...

na příspěvěk reagoval PKD, PKD, Jakkob

PKD , Moogwi

PKD: Já takhle začal a pohoda, fungovalo to bezvadně a ničemu to nevadí, že to nejde chronologicky po sobě. Spousta z nás to tak stejně ani neměla šanci sledovat, ale jako takové "ozvláštnění" při nějakém rewatchi to asi může být OK...

Moogwi: To mohl být pouze dozvuk efektu z venku, lze předpokládat že pobyt v chrámu neměl ochranné účinky instantní a okamžité, a že to chvíli mohlo trvat, což je tam snad někde i řečeno, či naznačeno...

na příspěvěk reagoval PKD

Moogwi

Moogwi (hodnocení, recenze)

cernakus

Dobře máš pravdu, jenže Pajkovi to začalo až v chrámu, kde to s ním následně seklo, což by asi nemělo, když je odstíněný :D

na příspěvěk reagoval Jakkob

30.12.2023

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

29.12.2022

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

Plány na čtvrtý Star Trek opět ztroskotaly

28.09.2022

Těžko říct, co přesně studio Paramount provádí se čtvrtým Star Trekem, jedno je ale jisté, pokračování úspěšné série s Chrisem Pinem (To nic, drahá), Zacharym Quintem (Snowden) a Zoe Saldana (Avatar)… (více)