Za vědcem, doktorem Grantem přiletí milionář John Hammond. Řekne jemu a jeho kolegyni, vědkyni Ellie, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kam by mohli jezdit lidé. Ellie a Grant hledají vykopávky koster dinosaurů, jsou to paleontologové. Hammond potřebuje, aby mu někdo udělal posudek. Chce proto po Ellie a Grantovi, aby schválili, že jeho Jurský park je v pořádku. Hammond by jim za to podporoval jejich vykopávky po dobu tří let. Ellie a Grant nejdříve nechtějí, ale nakonec souhlasí. Neznámý muž mezitím přijde za Dennisem, zaměstnancem Hammonda. Nabídne mu mnoho peníz, pokud mu přinese embrya dinosaurů, ale Hammond se to nesmí nikdy dozvědět. Ellie a Grant s kolegou Ianem, Hammondem a dalšími společníky doletí tryskáčem na ostrov. Když projíždí Jurským parkem, Grant ani Ellie nevěří vlastním očím. Jsou tam živí dinosauři. Lidí se nebojí a žijí ve stádech volně v přírodě v parku. Hammond jim pak všem ukáže, že mají i muzeum. Díky videa jim ukáže, že dinosaury rozmnožili. Vzali komáry, kteří byli zatvrdnutí v pryskyřici z přírody před mnoha lety a zkoumali jejich krev. Někteří v sobě měli krev dinosaurů, jelikož jí vysáli. Vědcům se pak podařilo z D.NA. vytvořit dinosaury, jelikož k tomu použili i žabí D.N.A. Následně pak dinosaury rozmnožili. Vědci pak Grantovi oznámí, že volně se dinosauři nerozmnožují, jelikož mají jen samice a řídí jejich chromozomy. Jsou nebezpeční, ale v parku jsou udělaná opatření a mají elektrický plot. Kolegové Granta však budování parku neschvalují. I samotnému Grantovi dochází, že spojování lidí a dinosaurů může být nebezpečné. Hammonda pak přijedou navštívit vnoučata, děti Tim a Lex. Hammondovi je oznámeno, že se blíží bouře. Grant se svým týmem a s vnoučaty mezitím odjede na vyhlídkovou jízdu. Všichni jedou auty, které nemusí nikdo řídit, řídí je počítač. Tým pak řekne Hammondovi, že mají v parku spoustu problémů. Dennis by je měl vyřešit, ale nechce se mu. Pořád Hammondovi říká, že dostává málo peněz. Auto dojede k výběhu s tyranosaurem, ale on se neukáže. Dají mu tam i kozu, kdyby ji chtěl sežrat, ale nepomůže to. Grant následně z auta vyskočí a rozhodne se jít po svých. Ellie vystoupí taky a jdou i vnoučata. Po cestě potkají dinosaura, který leží, je nemocný. Ellie zjistí, že se otrávil, ale musí zjistit přesně čím. Najednou začne bouře, ale Ellie chce dál zkoumat otráveného dinosaura. Zůstane tedy na místě a ostatní jedou pryč. Dennis mezitím Hammondovi a jeho týmu řekne, že vylepšil telefonní síť, takže je možné, že na chvilku vypadne systém. On ho přitom záměrně vypl a jde si pro embrya dinosaurů, ale ostatním řekl, že jde do automatu. Potřebuje se dostat přes elektrickou bránu, ale nesmí se to nikdo dozvědět. Dennis ukradl několik embryí, ale kvůli vypnutému systému se zastavilo auto a přestávají fungovat elektrické ploty. Nefungují ani telefony, takže se s ostatními nemá Grant jak spojit. Dennis mezitím dojde k bráně... (TV Prima)

Eisenmann

První a nejlepší z jurské řady. Tenhle film mě pohltil už když jsem byl kluk a od té doby jsem nezměnil názor. Je to film, který na dlouho dobu ovlivnil filmařský i laický svět. Zvýšil zájem o dané téma na několik generací dopředu. Doslova zlomový film a proto si jistě zaslouží pět hvězd. ()

BlackVelvet

Film hodnotim s velkym odstupem casu a mne se doted libi. Je vazne zajimave, ze doted funguje trikova animace, i relativne jednoduchy scenar. ()

Paulo.cz

Ani si nedokáži představit, že původně měl byt film natočen za pomoci loutek a plastelíny, to by fakt nebylo ono. Steven Spielberg udělal dobře, že přistoupil v té době k riskantnímu kroku, použit počítačovou animaci, která ještě nebyla tak propracovaná jak dnes. John Williams mě dokázal vryt do paměti znělku a to je prostě úžasné, když se skladatelovi tohle povede. Je to prostě úžasný dobrodružný film ,na který se nezapomíná. 97% ()

Brabec

Nadčasové vizuální efekty, které jsou pro tento film řekl bych stěžejními, jsou tak neuvěřitelně uvěřitelné a reálné, že zůstává rozum stát. Hned na začátku nás navnadí a vtáhne do děje ten úžasný přelet ve vrtulníku nad krásnou přírodou a dinosaury spolu s proslovem Johna Hammonda, jež jsou dnes již naprostou mnohokrát parodovanou klasikou. Diváka určitě zaujmou chvílemi temná atmosféra nočního pralesa, ve které se odehrává boj o přežití, s několika lekačkami, útoky T-rexe, všemožní dokonale vymodelovaní, jako živí dinosauři a nakonec i komická vložka se zlotřilým obézním zaměstnancem ("Neznáš tajné heslo, cha, cha, chá!"), jež na své činy pří útěku doplatí. Výborně odvedená práce Stevena Spielberga je dokonalou poctou Zemanově Cestě do pravěku. ()

Shaman1135

Ako to už u mňa býva, dlho som sa tejto "legende" vyhýbal. Prerastené jašterky ma nejako moc nezaujímali. Ale dospel som, tak to pomaly dobieham. K samotnému filmu, perfektná ukážka ako to vyzerá, keď sa poserie všetko čo sa posrať môže, dej ako vyšitý s takýchto filmov. Správanie jednotlivých postáv je v niektorých chvíľach veľmi chaotické a prvá polovica filmu je vcelku nudná (ani frajerský Jeff Goldblum to nezachráni). Ale, zopár zlých rozhodnutí a na obrazovke sa začali diať veci. Celkom zaujímavé veci. Na tú dobu luxusný vizuál, dinovia vyzerali skvele. A ani ozvučenie nebolo zlé. Film sa celkom rozbehol a možno keby bolo viac mŕtvol, možno by som porozmýšľal nad 5*. V konečnom hodnotí, slušný film, ale ku skvelému má trocha ďaleko. ()

ajaxx

Jedním slovem, je to geniální. A co že je na tom tak geniálního? Od Crichtonovi předlohy i scénáře, přes Stevenovu režii, hudbu Johna Williamse a samozřejmě a to především, úžasné výkony možná nejméně doceněného herce v historii filmu Sama Neilla, Laury Dern a vtipálka Jeffa Goldbluma. Málokterý film má k dispozici tolik geniálností jako tento. 100%+ ()

Neemfa

Komentovat tento film je pro mne opravdu radost. Nemohu ho hodnotit jinak než pěti hvězdami. Nápad genových inženýrů stvořit na Zemi zvířata, která vyhynula před 65 milióny lety, mě opravdu nadchl už jako malého kluka. Díky tomuto filmu mám doma několik knih o dinosaurech a menší sbírku upomínkových předmětů JP. Je to již déle než dvacet let a přijde mi, že za počítačové triky by se nemusel Spielberg stydět ani dnes. Hudba z JP je opravdu chytlavá, a je radost ji slyšet ve spojení s pohledem na přilétající vrtulník na Isla Nublar. Opravdu na mne působí herecké obsazení, obzvláště postava Elena Granta (Sam Neill) se mi nesmazatelně vryla do paměti. Mohl bych tu napsat mnoho dalších souvětí, proč je pro mne tento film jeden z TOP, ale bylo by to opravdu na dlouho. Vlastním na Blu-ray - 95%. ()

revere

Pokud jde o ústřední myšlenku, všechno už Spielberg řekl v Čelistech. Přesvědčivě, působivě, razantně. Své okouzlení digitální grafikou mohl světu předat nějak jinak. ()

Zrzka82

Chápu, že film z roku 1993 je nadupaný efekty, ale pokládám si otázku...neměl by Oscara dostat tým mágů u PC render farem? Příběh je o ničem, je to typická americká velkorozpočtová blbina, která měla rozpočet tak silný, že banda machrů s myší a stylusem (páč pastelkama by to neuměli) vytvořila trikové veledílo na tu dobu nevídanou. Btw. kolik z vás vidělo Cestu do pravěku? Zeman sice neměl ranec v měšci ani slovutnou techniku, ale něco mnohem lepšího a opravdovějšího a dobrodružnějšího vymyslel o velký kus dříve než slovutný Mr. Spielberg... Na celém filmu je jediná nosná myšlenka - život si najde cestu - a obávám se, že většinovému divákovi asi stejně nedocvakne, co tím chtěl autor říci. Ostatně já sama si kladu otázku, jestli si hloubku autor sám do důsledků uvědomil. Pokud se divák donutí a zamyslí (chápu, mohlo by to bolet), tak si všimne i spousty nonsensů v oblasti reálií. Dokonce i malí kluci, co mají doma encyklopedii o dinosaurech, vám vysvětlí, kam svojí rýpavou poznámkou mířím. :) No kvůli Jurskému parku přední společnosti zabývající se výzkumem v oblasti genetiky asi laborku nezavřou a většina z nás má v lepším případě aspoň snahu oddělit papír od plastu. A tím tak nějak úcta k matičce přírodě hasne v drtivé většině nás všech. Film tak dostává hvězdičku za ocenění trikových efektů. Tím to tak ale hasne. ()

tomikkasal

Jeden z nejlepších filmů Stevena Spielberga a vůbec jeden z nejlepších. Představa dinosauřího parku sice není moc reálná, ale i tak je to super zápletka s velkým napětím pro diváky. Velká pochvala je taky za efekty dinosaurů, na dobu výroby něco neuvěřitelného! ()

Aha

Po päťsto krát videnom Jurskom parku mám opäť chuť žiť a pozerať filmy. V detstve boli Spielbergove postavy pre mňa hrdinovia oblečení v zlatom. Keď som "vyrástol", je pre mňa hrdinom Spielberg. Ako to ten človek vedel a robil... Definoval pre mňa dobrodružný žáner a tento film možno považovať za jeden z míľnikov v kinematografií. "Koukej, jak ho žere." A taká tá zvláštna rodinná atmosféra, ktorá sa nesie už od Čeľustí. Darmo, bez tohto človeka by bol filmový priemysel ako jedlo bez soli. To ti proste musí chutiť. ()

DannyBurino

Tohle je nejkvalitnější, nejlepší a nejpamátnější film s dinosaury co znám. Dinosauři jsou tak kvalitní že i dnes vypadají dokonale a myslím si že tohle je lepší Spielbergovo dílo než E.T. ()

Aberock

Tu melodii jak přilétají vrtulníkem poprvé na ostrov si pokaždé broukám když vidím něco velkolepého. Takže k tomuto filmu se hodí perfektně. Stále parádní podívaná. ()

Sansnom70

Po dlouhé době jsem si zalezl do postele a pustil si tento film a trošku jsem u toho zavzpomínal na Zemanovu Cestu do pravěku. Zeman byl první, kterého něco podobného napadlo a Spilberk to díky dnešním možnostem dokázal přetvořit na film, kterému se dá téměř uvěřit, že skutečně někde takový ostrov existuje a že se na něm pravěká monstra nacházejí. Skvělá hudba, skvělé herecké výkony dělají z tohoto filmu trhák své doby a pokud máte takovéto filmy s touto tématikou rádi tak vám mohu tento film jen a jen doporučit. ()

ian.draco

Nejdříve jsem se rozhodoval pro pět hvězdiček. Dokonce jsem pohyboval myší úplně stejně jako když dávám pět hvězdiček. Pak ale drobné mikroskopické rozdíly na stole, optickém sensoru a teorii chaosu způsobily, že naskočily jen 4*. Možná taky za to trošku může JUniX systém, ten znám, a několik dalších deux ex machin, či logických kotrmelců. Pokud to však zvládnete přehlédnout, 2h utečou jako voda. A i po tolika letech je pořád na co koukat. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (více)