Reklama

Reklama

Hrůzy války velkolepým způsobem ožívají ve skvělém válečném dramatu Stevena Spielberga. Snímek začíná invazí spojeneckých vojsk na pláži v Normandii, k níž došlo 6. června roku 1944. Kapitán Miller (Tom Hanks) a členové druhého praporu Rangers se snaží zajistit předmostí pláže. Během invaze jsou zabiti dva bratři. Třetí už dříve padl v boji v Nové Guineji. Jejich matka, paní Ryanová, má obdržet všechna tři úmrtní oznámení v jeden den. Náčelník generálního štábu armády Spojených států George C. Marshall dostane příležitost alespoň trochu zmírnit její zármutek poté, co zjistí, že existuje ještě čtvrtý bratr, vojín James Ryan, který zmizel kdesi ve Francii. Osmičlenný oddíl kapitána Millera dostane rozkaz najít vojína Ryana a přivést ho zpátky k jeho matce. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 487)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Legenda žánru. Už vylodění je bez nadsázky 1 z nejlepších válečných pasáží, která kdy byla natočena. Totální jatka, zmar, strach, chaos, syrovost a autenticita. U málo čeho jsem měl tak intenzivní pocit, že mě tam vhodili s nimi a musím se také krýt. To vše díky skvělé technické stránce. To, co dokáže kamera spolu se střihem vykouzlit, je místy až dechberoucí. S rozkazem záchranné akce pak film ukáže i jinou tvář. Poznávání hlavních hrdinů z osobní stránky dává filmu nový rozměr, divák si dost silně uvědomí, že opravdu jde jen o obyčejné lidi, kteří sice jsou hrdinové, ale také mají strach, nechtějí zbytečně umřít a touží vrátit se domů. A člověk tak nemusí litovat, že při jejich putování těch válečných akcí není zas tolik a víc se mluví, přemýšlí. Nehledě na to, že co do jatek to závěrečná obrana mostu vynahradí divákovi víc než dostatečně. Spousta patosu a dojímavých scén tu sice nechybí, ale málokterý snímek si je dokáže u diváka tak dobře obhájit jako právě tento (a to až do té míry, že už mě při opakovaných projekcích vůbec neruší). ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Kultovosť tomuto filmu rozhodne uprieť nemôžem, Zachráňte vojaka Ryana prinieslo do žánru nielen výrazné oživenie, ale hlavne ho výrazne ovplyvnilo prakticky až doteraz. Spôsob stvárnenia bojových scén nemal v tej dobe obdoby, bolo to omnoho realistickejšie, surovejšie a vlastne aj také chaotickejšie, čo malo k stvárneniu vojny omnoho bližšie, než všetko predtým. A síce mám tento film rád, nepokladám sa za jeho výraznejšieho fanúšika, za čo môže v prvom rade príbeh. Nie, že by bola zápletka o hľadaní jedného vojaka hlboko za nepriateľskými vojakmi zlá, ale na film, ktorý má takmer tri hodiny mi nepríde dostatočne atraktívna a počas filmu to aj dosť vidno. Prvá a záverečná polhodina sú prvotriedne, tu nemám prakticky žiadnych výhrad, ale všetko medzi tým by som označil len za taký lepší priemer, ktorý síce nenudí, ale neponúkne žiadnu sekvenciu, na ktorú by som sa dokázal tešiť a navyše tempo je dosť pomalé. A moc tomu nepomáhajú ani postavy, taký Tom Hanks alebo Tom Sizemore ma bavili, ale ten zvyšok je aj napriek účasti viacerých známych hercov zameniteľný, možno ešte sniper trochu vyniká a aj to len vďaka jeho zameraniu a tým to končí. Ale teraz už k samotnej akcii, kde sa už dá prakticky len chváliť. Síce všetky menšie bojové sekvencie v priebehu filmu mi prídu skôr len priemerné a obsahovo ničím zaujímavé, ale úvodná a záverečná fáza to bohato vynahradia. Spolu zaberajú prakticky hodinu filmu a tu sa nedá nič vytknúť. Sú dostatočne veľkolepé, vynikajúco natočené, mimoriadne nápadité a aj dostatočne drsné. Vo vojnových filmoch predtým to vyzeralo, akoby vojaci umierali len pár spôsobmi, ktoré boli väčšinou rýchle a bezbolestné, ale Zachráňte vojaka Ryana ponúklo desiatky nápaditých spôsobov, čo sa môže vojakovi v reálnom boji stať a teda väčšina taká bezbolestná nie je. A práve tento fakt bol spolu s roztrasenou kamerou a použitým filtrom v tomto žánri veľmi prelomový. Takže aj keď ten patos podľa mňa Steven Spielberg moc dobre nezvládol, pričom dokonca scény z cintorína mi prídu doslova trápne, ale mimo toho odviedol dokonalú žánrovú prácu. Takže aj keď mám viaceré vojnové filmy z tohto obdobia radšej, za čo môžu hlavne atraktívnejšie zápletky, ani na Zachráňte vojaka Ryana nedám dopustiť a raz za čas sa k nemu rád vraciam, aj keď predsa len hlavne kvôli tej akcii. 77% ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Přeslazený, patetický, dlouhý, naivně amerikanistický, patriotický a především i silně kýčovitý válečný velkofilm. Ne, děkuji.:-( Zpracování je dobré, ale všechno ostatní se mi zde jeví spíš jako neskutečné, jsem toho názoru, že zachranňování nějakého Ryana, posledního ze synů (prý skutečný případ bratrů Nilandových) opuštěné matky, v tom množství válečných hrdinů tvoří jistě jen bezvýznamnou položku..US Army se stará o své syny jen dobře.:-) To vidíme dnes...Kolik takových synů bylo? Film místy působí opravdu spíš povrchním dojmem, ale několik silných a hlubších míst má (např., když Millerova jednotka útočí na kulometné hnízdo, umírající zdravotník a posléze plačící Miller), přesto to na pět ani na čtyři hvězdičky stačit nebude..Rekonstrukce samotného vylodění však byla dobrá...trošku uspěchaná, jinak ale syrová, šokující, mrazivá, celkem i reálná, stejně se ale neubráním dojmu, že tam mohli střihnout i nějaké ty autentické záběry..Když ale srovnáte s úvodní scénou z jiného filmu např. Nepřítel před branami...tak tato není o moc lepší...Po herecké stránce slabší Hanks, naopak dobrý Damon..Děj hodnotit nebudu. Tak a nakonec bych jen dodal, když už by se vám zachtělo zahrát si na vojáčky a skouknout opravdu kvalitní válečné filmy, tak bych si spíš vychutnáte o třicet let starší Nejdelší den, Most u Remeganu (tady je okopčená scéna s odstřelováním mostu) nebo Příliš vzdálený most, Nepřítele před branami, Stalingrad či Bitvu v Ardenách. Hodnotím tedy jen vynikající ruční kameru, která vtáhne diváka přímo do středu dění, střih a několik hodně dobrých válečných scén a efektů..Hodnoceno 13.5. 2006. Komentováno 30.5. 2008 ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Film staví na reálných základech vylodění na Omaha Beach v Normandii, slavný den D, ale dál se nechá unášet čistou filmovou fantazií A to je dobře,jinak bychom sledovali jen efektní dokument. Nyní vidíme film, který je napěchovaný dobrodružstvým, napětím a dramatem. O síle hereckého obsazení nemluvě. Dokonce i plačící Nathan Fillion stál za to. Inu, jde vidět, že Spielberg, Hanks, Williams je takzvaná božská trojice. S nadsázkou řečeno, je to boží film. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Krev není voda a o tomhle film vypovídá dostatečně (ach, bledý Giovanni Ribisi) a některé vizuální momenty v sobě mají určitou vnitřní sílu, ale ten celek, co celek, milý Watsone. A jakmile se začne mluvit, jde to celé už úplně do kytek. Vlastně si myslím, že je to docela kompletní/komplexní? katalog nadbytečných věcí. Co ovšem nikdy nepochopím, jak to, že já, milovník prostých věcí, se tolik vzpouzím tomu, když mi pan Spielberg servíruje prosté věci. On tam přivede svoji rodinu jako důkaz toho, že žil správný život! To je dle mého názoru nejsprávnější a nejčistější smysl života. A stejně se celému tomu áčkovému týmu podaří takovou myšlenku zprznit a ponížit do zcela nerespektovatelné míry. ()

Galerie (66)

Zajímavosti (156)

  • Nemecký ostreľovač Heinrich Severloh, ktorý sa zúčastnil bitky o Omahu, tvrdil, že vypálil viac ako 13.500 nábojov z guľometu a 400 z pušiek, čo dalo celkovú hmotnosť streliva viac ako 560 kilogramov a prakticky 3 hodiny strieľal na celej pláži Omaha sám. Je doteraz považovaný za vojaka – pešiaka s najväčším počtom zastrelených nepriateľov v Druhej svetovej vojne. Jedným z tých, ktorí tento masaker prežili, bol vtedy americký 19-ročný vojak David Silva, pričom bol guľometnou dávkou ťažko zranený. Roky po vojne našiel Severloh Davida Silvu a chcel osobne stretnúť vojaka, po ktorom kedysi strieľal. Potom zistil, že Silva sa ako americký vojak nachádza v Nemecku a má posádku v Karlsruhe. Tam sa aj stretli. Z bývalých nepriateľov sa stali nerozluční priatelia, ktorí sa pravidelne stretávali. Severloh zomrel 14. januára 2006. (Raccoon.city)
  • Pri bitke o Ramelle vidíme ako americký vojaci hádžu zápalné fľaše na nemecký tank BMM Marder III Sd.Kfz.138 Ausf.M  takzvaný stíhač tankov. Pre potreby natáčania bol však prerobený švédsky Scania-Vabis Sav m/43, ktorý bol postavený na základe licencie z Československa. Tam sa pôvodné tanky vyrábali pre Wermacht. (Raccoon.city)
  • Film bol inšpirovaný jednou z najslávnejších fotografií z vylodenia v Normandii 6. júna 1944 s názvom "Do pazúrov smrti", ktorú vydal Robert F. Sargent. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Ačkoliv tvůrci naznačovali už v loňském roce, že čtvrtý John Wick bude vůbec nejdelším filmem v sérii, oficiální zveřejněná délka přesto nyní většině fanoušků bere dech. Zatímco první snímek totiž… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (více)

Reklama

Reklama