Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

movieband

Silný příběh Oscara Schindlera, který otřásl 2.světovou válkou. Žádnou zrůdností, ale odvahou jakou Schindler měl když za 2. světové zachránil víc jak 1000 Židů odsouzených na smrt v Hitlerových pověstných koncentračních táborech. Zrůdnosti co se za té doby odehrávali nemají obdoby a 2.světová je jedno nejčernější období lidského času. Skvělý herecký výkon tu podal jak Liam Neeson tak i Ralph Fiennes. Nejlepší soundtrack ? Úvodní titulky. Zpracování filmu na černobílou dodává na smutnou atmosféru filmu. Vyvražďování a pronásledování Židů je tu natočeno s obrovským přesvědčením reality. ()

topi

Ralph Fiennes v roli Amona Götha, který si hraje na Boha je fakt bestiální. Film je na konci až příliš po americku patetický a ve spoustě faktů se vůbec neshoduje. Navíc Spielberg ukradnul Juraji Herzovi osobní scénu, kterou Herz měl ve filmu Zastihla mě noc a Spielberg ji natočil úplně stejně, záběr po záběru. Když se s ním chtěl Juraj soudit, musel by zaplatit v Americe právníka za hodně velkou sumu a ze soudu proto sešlo (vše Herz popisuje ve své autobiografické knize Autopsie - pitva režiséra). Spielberg může být jakkoliv dobrej režisér, tohle je ale hajzlárna. ()

major.warren

Steven Spielberg se tímto dílem navždy zapsal do diváckého povědomí. Já osobně dávám trochu přednost "Ryanovi," popřípadě "Indymu," ale to nic nemění na tom, že Schindlerův seznam je naprosto úchvatné dílo a zřejmě vůbec nejsilnější film Spielbergovy kariéry. V hlavní roli úžasný Liam Neeson coby Oskar Schindler, kterému sekunduje neméně skvělý Ben Kingsley (Itzhak Stern). Z hereckého obsazení vyčnívá Ralph Fiennes v roli Amona Götha. Nebál bych se říct, že jím Fiennes vytvořil jednu z nejpřesvědčivějších a také nejkrutějších záporných postav vůbec (jen ta gesta). Kameraman Janusz Kamiński se zde poprvé předvedl ve službách Stevena Spielberga a skladatel John Williams dosáhl pomyslného vrcholu jejich letité spolupráce. Je moc dobře, že tento příběh Spielberg natočil. Nikdo před ním nedokázal hrůzy války ztvárnit tak jako on. Spielberg v nich totiž krom utrpení a zkázy nalezl i dobro a naději; něco jako světlo ve tmě. Finální rozloučení mezi Schindlerem a Sternem je jednou z mých nejoblíbenějších scén. Stejně tak tomu je v případě sepisování seznamu. Sedm Oscarů za nejlepší výpravu, hudbu, střih, adaptovaný scénář, kameru, režii a film. ()

Kaluž

Schindlerův seznam Stevena Spielberga řadím k nejsilnějším kinematografickým zážitkům mého života. Premiéru jsem v kině neviděl, tenkrát jsem ujížděl leda tak na Spielbergových dinosaurech z Jurského parku a poprvé jsem se k filmu dostal až na střední škole, kdy nám jej v rámci výuky pustila naše češtinářka. No a mně z toho padla čelist k zemi. Silný lidský příběh z doby plné ukrutného marastu a nevídaného utrpení zachycený tou nejsurovější optikou, zcela bez příkras a sebemenších servítek. Od té doby jsem snímek viděl ještě několikrát a pokaždé mě ohromila jeho velikost. Neesonův zprvu odtažitý továrník opilý vidinou rychlého zisku, jenž se po nepříjemném vystřízlivění stává spasitelem, Kingsleyho tiše vzdorující úředník, Fiennesovo nelítostné monstrum, Kamińskiho nádherná kamera, Williamsova tklivá hudba, Zailianův citlivý přepis trpkých událostí do působivého příběhu o síle lidského ducha a touze žít... to vše dohromady pod pečlivým Spielbergovým dohledem tvoří nezapomenutelnou výpověď o jedné z nejtemnějších stránek našich dějin. Dnes, pětadvacet let po uvedení do kin, jsem ten film viděl poprvé na velkém plátně. A jedno vím jistě, letos už tam takhle dobrých filmů moc nebude. Tak si zkuste najít čas a zajděte se na něj mrknout, nejlépe i s vašimi potomky. Protože na tyhle události nesmíme nikdy zapomenout. ()

stration

O některých filmech se dá psít dlouho a o některých se nemusí psát nic. Ty filmy se musejí vidět. Spielgerg do Schindlerova seznamu vložil veškerou svou genialitu, vybral si k tomu vynikající herce, kameramana, hudebního skladatele. Prostě vytvořil v podstatě bezchybný film. Scéna holčičky v červeném je prostě GENIÁLNÍ! Jenom ten úplný, barevný konec tam být nemusel. ()

Thomassi

Tady není co psát, Schindlerův seznam se musí vidět, aby člověk pochopil genialitu filmu. Podle mě se jedná o jeden z nejlepších filmů, jaké kdy byly natočeny. Nemá cenu se tady rozepisovat, o čem to je. Snad všichni slyšeli o nacistické otázce konečného řešení se Židy. Tento film vzdává poctu těm, co přežili v táborech smrti. Steven Spielberg dokázal divákovi tyto hrůzy ukázat bez jakýchkoliv příkras, prostě jen tak, jak to skutečně bylo. Masové vraždy, střílení na ulici, neskutečné podmínky v pracovních táborech, to vše divák vidí a se mnou to tak zacloumalo, že ke konci filmu mě bylo opravdu divně a musel jsem nad tím přemýšlet ještě celý den. Schindlerův seznam ve mně zanechal dojem geniálního filmu s neuvěřitelnou krutostí, která se bohužel stala. A i přes to všechno se našel člověk z té zlé strany, který dokázal zachránit přes tisíc lidí. Tisíc lidí - ve srovnání se ztrátami za druhé světové války naprosto zanedbatelné číslo, přesto těchto tisíc lidí dokázalo, jak je lidský život vzácný. Černobílý obraz a komorní hudba Johna Williamse vše stmeluje a dokládá, jak kvalitní je tento film, proto nevidím žádnou výtku a pro mě je to jasných 100%. Navíc naprosto skvělé výkony třech hlavních představitelů, hlavně Ralph Fiennes jako důstojník SS Amon Goeth, který nádherně vyzobrazil naprosté selhání lidské osobnosti a který jasně dokládá, jaká byla tehdejší doba a co dělala s lidmi. ()

Herr_Flick

U historických nebo u filmů podle knižních předloh divák často lpí na dodržování faktů a rozsahu. U tohoto filmu se musí člověk povznést nad jméno Oskara Schindlera a soustředit se na prostředí a atmosféru té doby. To je podané vskutku dobře. A Schindler zřejmě nebyl světec, zřejmě ani hrdina, ale ať měl jakékoliv úmysly, výsledkem jsou stovky ušetřených životů. ()

CrownThomas

Spielberg si s tím to filmem hodně pohrál a nakonec ho zvládnul perfektně. Výborný herecký výkon od Neesona, Kingsleyho a Fiennse.......A snímek přesně vystihuje tu atmosféru 2. sv. války......NÁDHERA....A pro mě dosavadně ( a asi tomu nikdy nebude jink) nejlepší drama které kdy vzniklo .. ()

džanik

Vždycky se mi tak trochu pletl Liam Neeson a Ralph Fiennes. Já ani předem nevěděl, že se zde setkám s oběma! Od teď se mi už plést rozhodně nebudou. Film, který mnou svojí autenticitou hluboce otřásl. Někde jsem četl, že zlo si pro své působení nevybírá psychopaty, jelikož ti jsou nespolehliví. Vybírá si naopak lidi s obecně kladně přijímanými vlastnostmi jako je pilnost, zodpovědnost a svědomitost. ()

PogoJoe

I kdyby Steven Spielberg natočil tento jediný film, mám pocit, že by se stejně stal "filmařsky nesmrtelným". Tenhle film, tato pocta, musela být natočena a je dobře, že se jí zhostil právě S.S. Spousta velkých momentů, které se vám vryjí do paměti, skvělé herecké výkony, nemohu posoudit jak přesná - ale atmosféra byla skutečně mrazivá a tento film by měli vidět všichni žáci v rámci dějepisu. Pro představu a ilustraci válečných hrůz ideální. Na druhou stranu - Němci by měli mluvit Německy a ne Anglicky, a celé to mohlo být klidně o půl hodiny kratší. Ale bezpochyby - je to velký Film. ()

Damiel

Spielberg dokázal "vyhmátnout" ty nejniternější pocity a podat je naprosto fantastickým způsobem. V roce 1994 jsem to ještě tolik neocenil, ale když jsem si deset let poté koupil DVDčko, teprve jsem odhalil, jak vynikající dílo to je. Snad mi tam trochu překáželo jen to "uctívání hrobů" na konci, ale to je detail. ()

kajas

Je mi do pláče. Je mi do pláče z toho, že se mi tenhle film nelíbil. Nevím, jestli jsem při jeho sledování byla nějak špatně naladěná, ale v momentálním rozpoložení vůbec nechápu ty zdejší ódy. Neeson a Fiennes byli opravdu dobří, stejně tak tradičně výborná Williamsova hudba, ale tu stopáž jsem zkrátka nezvládla, nudila jsem se. ()

JohnMiller

Podľa filmovej ceny Oscar najlepší film roka 1993. To že je to nakrútené podľa skutočných udalostí som sa dozvedel až na konci filmu. Veľmi dojemné a realistické v niektorých scénach až abnormálne naturalistické až by som si pomyslel že sa zábery doslova nakrúcali v pracovných táboroch. Téma Holocaustu pred týmto filmom nebola takto dobre nikdy natočená a už asi nebude. Nie som ľudomil , ale niektoré nezmyselné vraždy ako napríklad z nudy sniperom s balkónu ma naozaj prekvapovali každú minútu. ()

dom156

Zmiňovat se o tom, co dokáží někteří lidé udělat dalším lidem není třeba. Také zde zmiňovat, že holocaust je humus a zvěrstvo také nemá smysl, i když, každá nová generace by se o tom měla důkladně učit, jelikož kdo nezná svojí minulost časem jí bude opět opakovat. Film je velmi dobře natočen a herecké obsazení je super. Jen přílišná délka filmu a počátečních 15 minut, kde jsem netušil která bije, ubírá filmu na procentech v mých očích. Mohu velmi vřele doporučit, ale na top filmy dle mého to zas není a beru v potaz citlivou tématiku tohoto filmu. Nemohu přeci dát 5* jen kvůli tomu, že jde o holocaust, to prostě nejde. ()

salalala

Všechno podstatné už tu bylo řečeno a napsáno, takže nemá cenu přidávat další sáhodlouhý komentář. Nikdy předtím a ani potom nenatočil Spielberg tak brutální a syrový film, protože násilí zde ztvárněné je naprosto chladné a odosobněné a je nejspíš velmi podobné tomu, jak to v koncentračních táborech vypadalo. Černobílá stylizace je naprosto fantastická, protože připomíná dobový dokument, navíc tu je překrásná kamera, která skvěle pracuje s kontrastem černé a bílé a obrazově vše vypadá fantasticky i přes ona zvěrstva, která se ve filmu dějí. Liam Neeson v titulní roli je naprosto výborný, stejně tak Ben Kingsley, oba je ale o trochu převyšuje démonický a vskutku odpudivý Ralph Fiennes, který ztvárňuje vedoucího tábora až mrazivě. Potěší i to, že nacisté tu nepůsobí jako typické karikatury, ale jako opravdoví fanatici oddaní věci a libující si v násilí. Monstrózní délka není na škodu, protože všechny scény jsou nesmírně působivé a snad žádná tu není navíc. Samotný závěr, který je v barvě, je vysoce kontrastní s tíživou a temnou atmosférou a dává divákovi alespoň malou jiskřičku naděje. I po šestadvaceti letech je Schindler's List nepřekonaný a nadčasový snímek, z něhož mrazí, a který by měli jednou za život vidět úplně všichni. A asi ani tolik nevadí, že Schindlerova postava je trochu zidealizována. Není co dodat, absolutorium. 100 % ()

Eldrick

Spielbergův opus magnum, nikdo by to nenatočil tak jako tenhle potomek židů. Jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

sssssycak

Ach, ta stopáž, ta stopáž !!! 195 minut je "trošičku" přehnané. Nechápu, za co má tento film na CSFD tak veliké hodnocení. Téma filmu je sice velmi zajímavé a zabýví se nejtemnější lidskou minulostí, ale to z toho filmu přeci ještě nědělá skvost. Zkrátit film na polovinu a vytřídit nudné scény a možná by se dalo mluvit o další hvězdičce. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna