Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po filmové pohádce Čarovné dědictví z roku 1985 natočil režisér Zdeněk Zelenka v roce 1990 ve Filmovém studiu Zlín další film pro mladé diváky – Freonový duch. Již z názvu může být patrné, že tématem této strašidelné komedie adresované nejen dětem, ale i jejich rodičům, je ve své době tolik diskutovaná věc – ekologie a znečištění ovzduší na naší planetě. Ale nebojte se – problém nesmírně vážný se postupně rozvíjí do veselého vyprávění o dětech Žanetě a Markovi z jeskynní léčebny, kteří se spolu s dobrým duchem Leopoldem dostanou na mašince Matyldě do neposkvrněné krajiny na přelomu století, ale nejen to – zažijí spoustu „hrůzostrašných“ dobrodružství a bojů. Ve filmu nebude chybět ani několik líbivých písniček, jejímiž autory jsou Jiří Suchý a Jan Krůta. V dětských rolích se nám představí R. Hoppe a K. Pokorná, ducha Leopolda si zahrál Vlastimil Brodský. (Česká televize)

(více)

Recenze (81)

hygienik 

všechny recenze uživatele

Je mi ľúto, ale 27 rokov od svojho vzniku je film už zastaralý. Brodský hrá na pol plynu, detská tiež, pesničky nič moc. Freóny sú minulosťou. Film sa oháňa exhalátmi a jazdí tam parná lokomotíva - zdroj exhalátov :) Zatiaľčo Ať žijí duchové je nadčasový film, čo môže osloviť aj dnes, freónový duch nie. ()

see_sawandrew 

všechny recenze uživatele

Tak nízké hodnocení u nejzelenější pohádky, jakou kdy kdo v našich končinách natočil? No to snad ne! Freonový duch, stejně jako mnoho starších klenotů naší kinematografie, skvěle syntetizuje filmové žánry do funkčního celku. Kde jinde nalezneme nefalšované prvky hororu (některé scény jsou snad až mrazivé), komedie, vtipného a zároveň i melancholického muzikálu a ekologického poselství? Originální téma, kdy duchové vstávají z hrobů kvůli kritickému ztenčení ozonové vrstvy, tvoří pozadí pro typickou dětskou komedii, protkanou skvělými písničkami. Pochvalu si zaslouží zejména dospělí herci, jimž vévodí sympatický Vlastimil Brodský v roli hodného ducha Leopolda, který má navíc ještě své vlastní kouzelné kamarády - lokomotivu Matyldu a jeden líný klavír. Ve filmu je spousta emocí, které sice vrcholí smutkem a jasným imperativem "Udělejme něco s našim světem!", ale komediální koncept filmu zůstává nejzřetelnější, také díky mnoha skvělým hláškám a písním. Nejen díky samotnému poselství stojí tento film vysoko nad ostatními a upřímně dosti prázdnými pohádkami. 90% ()

Reklama

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Freonový duch by se skoro mohl jmenovat "Ať zhynou duchové!" Jako dítě z lázeňské oblasti jsem záviděla těm dětem, které měly za barákem nějakou pěkně čadící továrnu, protože se mohly dočkat ducha a parádního dobrodružství. Nevím, zda písnička o tom, že máme rádi zvířata, byla složena pro tuto pohádku, ale nikdo před tím ani potom mi nepřišel s koncem, že hebkou srst má například ježek, tak vtipný, jako mi přišel Marek - Radek Hoppe. Jako dospělé mi sice vrtá hlavou, proč některým duchům čerstvý vzduch přinášel smrt a jinému svědčil a proč se každý jeden z duchů vlastně stal duchem, stejně jako proč jen Leopold Lorenc měl schopnost se zhmotnit, ale kdo by v tom ryl. Smutně pragmaticky pravdivý je Lorencův povzdech. "Dokud vás budou vychovávat lidé, co kradou spreje, špatně se vám povede." ()

Bohdy67 

všechny recenze uživatele

Jako malému se mi to velmi líbilo....především jsem vzpomínal na krásnou roli pana Brodského. Bohužel po opětovném shlédnutí jsem kromě právě pana Brodského na filmu nenašel nic zajímavého...Max tak nadčasové poselství o ekologii, které je dnes aktuálnější čím dál víc. Bohužel tak jako každý film kde jsou děti v hlavní roli, mě to už dnes moc nebavilo... 39% ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Takhle moderní pohádka mi vždycky přišla víc depresivní než kouzelná. Nezměnil to ani sympatický Vlastimil Brodský, ani železniční tématika. Námět je ovšem perfektní. Freony byly tou dobou sice už pár let v nemilosti, ale nově kapitalistické Československo čekalo nákladné odsiřování elektráren, utlumování těžkého průmyslu a sanace mnoha ekologických zátěží. A i když se nás mogoři z Extinction Rebellion snaží přesvědčit o opaku, životní prostředí se od devadesátých let znatelně zlepšilo. Následky kyselých dešťů ještě úplně nezmizely, ale jejich výskyt se u nás pomalu stává stejným anachronismem, jako devadesátková posedlost nosit o dvě čísla větší velikost oblečení. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (7)

  • Ve filmu zazněly hned 3 písně dvojice Suchý a Šlitr, a to „Sádlo na chleba“, „Láska se nevyhne králi“ a „Máme rádi zvířata“. (ČSFD)
  • Po filmech Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) a Zabil jsem Einsteina pánové... (1969) se jedná o třetí český film, kdy se někdo z cestovatelů v čase setká se svým mladším já, případně se svým příbuzným (Jiří Sovák potká ve filmu Zítra vstanu a opařím se čajem své mladší já, Lubomír Lipský potká ve filmu Zabil jsem Einsteina pánové... svého otce ještě jako kluka, a zde Lorenc Leopold potkává své mladší já ještě jako živého chlapce v roce 1846). Rozdíl je jen v tom, že zatímco ve zmíněných prvních dvou filmech jsou všechny postavy živé, v tomto filmu je Lorenz Leopold „pouze“ duch. (Jan.Kanak)
  • Snímku začali natáčať vo filmovom štúdiu Gottwaldov a dokončili ju vo filmových ateliéroch Zlín. Išlo o tie isté priestory, len počas nakrúcania filmu došlo k ich premenovaniu. (dyfur)

Reklama

Reklama