Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dávná pověst o muži s píšťalou nemá začátku ani konce. Krysař po staletí putuje od města k městu a jeho tvář má nesčetně podob. V tajemných ulicích starobylé Prahy ožil jeho příběh jen na jediný den a možná jen proto, aby se stal filmem. Objevil se na přelomu jednoho roku jako přízrak a stejně tak i zmizel. Hned při prvních krocích městem spatřil Agnes, Kristiána a budoucí svědky jejich manželského slibu, jak v otevřeném červeném kabrioletu objíždí kostely a prosí o svatební obřad. Dívka s věnečkem ve vlasech, nosí pod srdcem nový život. Ale všude jsou odmítáni. Muž s fujarou a v dlouhém plášti, nadaný podivuhodnou schopností přinést lidem očistu, až dosud lásku nepoznal. Pro něj i pro Agnes je jejich setkání jako blesk z čistého nebe. Marně Kristián volá jméno své milé, marně jim ďábel nastražuje léčky. V té zběsilé silvestrovské noci se zrodilo pouto, které je ale třeba vykoupit. Každý tu něco ztrácí, každý se musí něčeho vzdát

Krysař, který nalezl inspiraci ve stejnojmenné předloze Viktora Dyka i v muzikálu Daniela Landy, je osobitou a originální filmařskou reflexí staré legendy. Na otázku, proč byl film točen vlastně "v přímém přenosu", v průběhu 24 hodin, F. A. Brabec - spoluscenárista, kameraman a režisér v jedné osobě - odpověděl. "Snažil jsem se najít klíč na zpracování Krysaře tak, aby zůstal silný emotivní příběh o lásce a zároveň abychom nevytvořili 'jen' klasickou 'dobovku'. Extrémní podmínky natáčení, kde musí všichni ze sebe dostat opravdu všechno, pomohly umocnit emotivní proniknutí pod kůži všech hrdinů. Faleš nebyla možná, nebyl na ní čas. Zahráli jsme si s přirozeným vyčerpáním, se zimou i s povinností něco dokončit.Věřím, že jsme v hraných scénách dosáhli větší autentičnosti a expresivnosti,.a že divák bude vtažen do děje se stejným nasazením jako celý filmový štáb." (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (192)

tereza.s 

všechny recenze uživatele

Tak zde si tvurci dali orisek, ktery se jim nepodarilo rozlousknout, natocit kvalitni film za 24 hodin, podle literarni predlohy. Krysare jsem samozrejme cetla a scenar je hodne daleko od predlohy. Podarilo se vytvorit jakousi podivnou slataninu. Videla jsem i animovany film, ktery sice taky uplne nesedel, ale nebyly tam tak razantni zasahy do pribehu. Brabcuv krysar je slaby i herecky. Petr Jakl svym sislavym hlasem temer nepromluvi,Richard Krajco jen stale kvili to sve: "Agnes Agnes" a pokud jsem pochopila, ze krysy ma predstavovat skupinka mimu, nepochopila jsem souvislost. Jako filmovy pribeh na motivy krysare prumerne, jako zfilmovany krysar hodne spatne. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

"Krysař je ztrestal písní, že žili v hnilobě a plísní!" ... Tahle věta z výborné písně páně Landy v tomhle počinu sice nezazní, ale zdá se, že místní osazenstvo vrací úder hodnocení mrzkým, mrzčím, nejmrzčejším. Ne že by si ho tohle filmové nic nezasloužilo odpadů možná i víc, ale tady nejde jenom o film, ale o náladu noci, o jakýsi záznam čehosi neuchopitelného, a jako takový funguje Krysař dobře, přesto však absolutně nechápu, který uživatel narkotik rozhodl o kinodistrubuci. ___________ PS: skvělej plakát ()

Reklama

Davson 

všechny recenze uživatele

Ano, tento film byl natočen za 24 hodin a dostal se tak do Guinessovy knihy rekordů. Ovšem, stálo to za to? Na co je film, který sice drží světové prvenství, ale je nudný a neuvěřitelně špatný? Tady se skutečně potvrdilo staré rčení: "Práce kvapná, málo platná." Roztřesená neustále kmitající kamera (to jako kdyby to točil náhodný chodec svou osobní kamerou, Brabec asi naprosto zapomněl na svou původní profesi), podivný scénář, naprosto nedostačující ochotnické herecké výkony a (pro mě) děsně iritující jeden reflektor osvětlení. Jediné co se mi líbilo je hudba od Daniela Landy, kterého mám rád a proto ta 1*. Mimochodem, sám Landa by se v roli Krysaře vyjímal daleko lépe než dřevěný necharismatický Jákl. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Krysař je v prvé řadě filmem, jehož účelem byl zápis do knihy rekordů, v druhé řadě je pak experimentem, kdy je jakýsi divadelní přepis slavné hry vsunut do ulic silvestrovské Prahy. Jedná se také o spojení současnosti se slavným legendárním příběhem o Krysaři. Proč říkám divadelní přepis. Odpovídá tomu divadelní sbor, který naše hrdiny následuje, divadelní chování herců a hlavně dialogy hodící se spíše na divadelní prkna, než na filmové plátno. Přesto právě ta nefilmovost dělá z Brabcova filmu to čím je, teprve díky ní funguje stoprocentní spojení starého příběhu o boji zla s dobrem, o němž zvrácení obyvatelé nemají ani potuchy, se současným světem. Zajímavý je také experiment s jedním reflektorem - tento prvek je také znám ze starých divadel a cirkusů, kde reflektor svítí na baviče... - který nám dává kus světa a přesně určuje místo na které se máme zaměřit. Film také vyvolává jisté vzpomínky - i když to jistě nebyl účel -, například pohled na kultovní neonové srdce na Hradě. Rád bych též pochválil Landův hudební doprovod, který - pokud ovšem mistr nezačne zpívat - je velice dobře poslouchatelný a do filmu se opravdu hodí. Nemohu tento zmodernizovaný přepis klasické české knihy ohodnotit odpadem jen z toho důvodu, že je z něj cítit jistá poetičnost okamžiku a navíc si velice vážím tvůrců, kteří projevují alespoň malé pokusy odpoutat se od stereotypu české komediální kinematografie, v níž je pomalu jeden film nerozlišitelný od druhého. Pokud budou podobně experimentovat i jiní tvůrci, věřím že se stav českého filmu výrazně zlepší. ()

Tessie 

všechny recenze uživatele

Naprostá ostuda pro tak báječný a romantický příběh. Sice si to vysloužilo zápis do knihy rekordů v rychlosti natáčení, ovšem kvalita šla velmi výrazně stranou. Což je obrovská škoda. Co by se tak asi dalo čekat, když si zpěvák hraje na herce a ještě k tomu dostane hlavní roli, přičemž režisér celou dobu určuje jedním reflektorem kam se má divák koukat celkem agresivním tahem kamery. Velké zklamání ... ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • Snímek produkovala matka Petra Jákla ml. (LEGACY)
  • Film je natočen podle knížky Viktora Dyka. (HappySmile)
  • Film se natáčel od 31.12.2002 10:00 do 1.1.2003 9:45. Natáčení tedy trvalo necelých 24 hodin a jde o nejrychleji natočený film na světě, zapsaný v Guinnesově knize rekordů. (zigot7)

Reklama

Reklama