BoPo

Na najvyššie rozprávkové priečky to nemá. Najviac mi v pamäti utkveli scény s jedlom. Zub čas filmu neuškodil, takže kvalita je dokázaná a tým pádom dostatočná. ()

argenson

Tady jde veškerá racionalita stranou, hodnotím za plnej počet. Jeden ze zásadních dětských zážitků. Tady cejtim jehličí a vidim zlatý prasátko. A krom toho si myslím, že tohle je vážně dobře udělaná pohádka. ()

jh666

Tuhle pohádku jsem letos viděl po několika letech a musím přiznat, že na rozdíl od jiných mě teď už tolik nebaví. 60 % ()

Kryton

Jak pohádkový svět příchazí o hrdiny. Ano Křiž je jako statečný kovář trapný a spíše budí usměv jeho dva kamaradi jsou jen šašci a do toho naprosto podivný padouch?! Ne ne...Kovaři drž se svého kladiva anebo spíše Šafránku drž se svých básniček! ()

NinonL

Matěj a Ondra jsou v pohádce skvělí. Správní lenoši a budižkničemové, v jejichž světle se může pracovitý a odvážný Mikeš pořádně zaskvít. ()

themic

Taková depresivní pohádka, typicky česká, s hlavním vždy neohroženým hrdinou. Pohádka nepředstavuje nic novýho, takže česká komunistická klasika. 40% ()

Praxis

Týhle pohádky jsem se hrozně bál, přijde mi taková psycho.Ovšem nejlepší je tam rarach-lišák. Pečínku já rád, tuze ráád:) ()

Karlas

Docela pěkná pohádka z moravských luhů a hájů, které patina let přidala na kouzlu. Hezky zpracovaný příběh o putování a statečnosti by si určitě zasloužil čtyři hvězdy, bohužel zvláštní Pavel Kříž u mne začíná a také končí Štěpánem Šafránkem. Vždy se ale těším na skvělé scény, ve kterých liščí skřet svádí kamarády k nepravosti. Poutavé jsou i obrazy Moravského Slovácka, hradu Buchlova či gotického kláštera v Dolních Kounicích, jež dotváří čarovnou atmosféru. ()

ivishka

Pro mě nesmrtelná pohádka s tehdy ještě hrajícím Pavlem Křížem, který v době básníků má filozoficky co do sebe. Ráda zavzpomínám na dětství u této pohádky. ()

UncleG

Pohádka, která se člověku vryje do paměti svým typickým "špatným" světlem, příšernými kostýmy a tragickým výkonem Pavla Kříže v hlavní roli. Ten jakoby tápal, zda má být hrdinou či melancholickým intelektuálem, působí naprosto nevýrazně až odpudivě. Kdyby ho v závěru arcilotr Čepek popadl za nohy a roztrhnul vejpůl jako slanečka, jednalo by se bezesporu o nejpovedenější pohádkový konec všech dob. Škoda... ()

slunicko2

Komorní pohádka. 1) S vkusem a s mírou vyrobená pohádka sice nepřekročí stín a paradigmata doby, ale decentnost v zobrazení požadované lidovosti je třeba ocenit._____ 2) A ten konec! Spoiler. Nový král Mikeš nakonec si žije spokojeně v rodinou v otcově kovárně a na zámku kraluje jen podle potřeby. To kralování člověka od pořádné práce jenom zdržuje._____ 3) Jediná režie 39letého Petra Švédy (jinak režisér dabingu) má jakýsi gayovský nádech. Je to vidět v oblečení i v chování postav. Všiml si toho i komentátor Adam Bernau*._____ 4) Oč víc nepohádkově působil 22letý Pavel Kříž (kovář Mikeš), o to víc mu to slušelo._____ 5) Text písně O statečném kováři Jiřího Suchého zpíval Petr Ulrych. ()

blackrain

Pohádka s temným příběhem. I ten hudební doprovod ho pěkně vystihnul. Nejdříve jsem považovala obsazení Pavla Kříže do role kováře Mikeše za vtip. Postupem času se ukázalo, že mu ta role sedla, i když teda nevypadá, že právě opustil posilovnu, hubeňour jeden. Petr Čepek byl taky velmi dobře zvolen do role čaroděje. Jako malá jsem se této pohádky bála. I v této době ji zrvona moc dvakrát nevyhledávám. ()

topi

Nejkrásnější moravská pohádka, které dnešní paskvily nesahají ani po kotníky. Překrásná atmosféra a nádherná hudba Petra Ulrycha. Pokaždé když pohádku dávají, už se nemůžu odpoutat od obrazovky. Nádhera! Velká škoda, že Petr Švéda natočil pouze tuto pohádku a dál už nic. ()

movieband

Moje nejoblíbenější česká pohádka o statečném kováři, který jde zachránit princeznu ze spárů Černého krále. Když jsem byl malý, tak jsem se pohádky bál. Teď je to moje nejoblíbenější pohádka i s hororovým Nebojsou. Škoda, že už se takové pohádky už netočí. ()

kajas

"Ále, to kralování, od pořádné práce člověka jenom zdržuje." V dětství mě úryvky téhle pohádky buď děsily, nebo nudily, ale jako dospělou mě doslova okouzlila. Kříž byl vždycky sympaťák, scénář nabízí hezká moudra i zajímavý zvrat (což v českých pohádkách není úplně obvyklé) a všemu hodně pomáhá hudba - jak ve formě zakázaného veselého pískání, tak i ta skoro až "hororová". Moc hezké. ()