Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (151)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Druhý díl DO NITRA PLANETY OPIC končil tak, že byla odpálena atomová bomba a zničila celou Zemi. Zeměkoule vybuchla a dál už nic logicky přijít nemohlo. Jenže tři šimpanzové usedli těsně před výbuchem do kosmické lodi, kterou přiletěli astronomové na Planetu opic (tedy na Zeměkouli roku 3955) a proletěli časoprostorem zpět přibližně o 2000 let (tedy do naší současnosti). Logicky je to divné, jelikož na opravu tak složitého stroje, jakým kosmická loď bezesporu je, neměli vybavení a ani znalosti. Zároveň tak vzniká další nelogičnost. Tou je vzniklá nekonečná časová smyčka, kdy opice přiletí na Zeměkouli do naší současnosti, zplodí opici (v pozdějším díle dostane jméno César) a to nastartuje dlouhou epochu až k tomu, co jsme viděli v prvním díle PLANETA OPIC z roku 1968. A takto to půjde stále a stále dokola, což ve výsledku vlastně nikde nevede k tomu, kde poprvé planeta opic vznikla. Logické by byly jiné alternativy a napadají mne hned tři. Tou první je samovolná postupná evoluce opic v časovém sledu postupné degenerace lidí. Tou druhou jsou pokusy na opicích, které by mohly vést k evoluci opic. A tou třetí možností je nemorální a bizarní páření lidí s opicemi. Ovšem i přes tento absolutně nelogicky postavený námět je třetí díl Planety opic natočen dobře a rozhodně baví více než jeho předchůdce. Opice, které přistály na Zemi vzbudí rozruch, stanou se senzací a zároveň se jich lidstvo bojí. Jsou na nich páchány pokusy, což vede k jejich pronásledování. Jak opice, tak i doktoři, psychiatři, vojáci a všechny postavy hrají výborně, vše to do sebe zapadá, jaké by to bylo, kdyby opravdu opice přiletěli na naši planetu. Je to poutavý film, který zaujme od počátku do konce a ani nevadí, že opic je tu již poskromnu. Jen čtyři lidé hrají opice, tři jsou ti, co přistáli a pak ta obrovská nemocná gorila v ZOO. [3650. hodnocení, 129. komentář, 51%] ()

castor 

všechny recenze uživatele

Většina pokračování se snaží vychytat mouchy prvních dílů a hlavně znovu slušně vydělat, tu a tam se to podaří, většinou ale tvůrci nasekají další hrubky. A i srdce je pryč. Takoví druzí Vetřelci, druzí neohrožení Krotitelé duchů nebo druhé terminátoří dobrodružství jsou nicméně jasnými důkazy, že kolikrát to jde i lépe. Tady se bavíme už o třetím díle a moment údivu z toho prvního je bohužel pryč. Nehledě na to, že mi tématika úplně nesedla. Neříkám, že je to úplný sešup, ale scénář předkládá několik nápadů, které musely vzniknout jen tak na koleně. Solidní masky a kostýmy zůstávají. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Lepší pokračování původního filmu než Dobytí Planety opic, zejména tedy proto, že tohle má nějaký alespoň trochu originální nápad a (alespoň na první pohled) pouze netěží z něčeho, co se dříve povedlo někomu jinému. Je pravda, že se v Útěku z Planety opic jakoby spojují dva filmy - rozpustilá návštěva opo-nautů v našem světě a pozdější dramatický hon na ně, ale nezdálo se mi, že by si ty dva příběhy moc odporovaly. Spíše jeden plynule přešel v druhý. ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Je to zvláštní, ale paradoxně až tento třetí díl je mnohem více podobný původní předloze Pierra Boullea. Zajímavé, že? Téměř přesně to, co se děje v tomto snímku dělaly opice s Ulyxeem Merouxem, předobrazem Taylora. Jejich civilizace byla téměř stejná, jako ta naše, akorát protože to jsou opice, tak jen opakovaly a nevyvíjely se. Tuto dějovou linii však tvůrci v roce 1968 opustili. Film není až tak špatný, ale stejně jako každé pokračování ztrácí hodně tím, že není první (nad touhle větou jsem se ještě jednou zamyslel a musím uznat, že je geniální). Navíc je tu pár opravdu hloupých momentů, kdy bytostem s příruční taškou a oblečením, která vystoupí z neautomatické vesmírné lodi, dávají testy jako pro debily. Kdyby nebyly žádné předešlé díly, byl by tento film mnohem lépe přijímán, než teď, ale přeci jen to je velký sesuv kvality a to jak v obsahu, tak v obsazení. ()

anli 

všechny recenze uživatele

Potřetí se divák podívá s opicemi na planetu Zemi do 20.století,kde tři opičí hrdinové zvěstují co se stane a co divák zná z předchozích filmů.Pokud by šlo o úplně jiný film s úplně jiným názvem,vcelku by šlo o příjemné sci-fi.Jako třetí díl opičí ságy působí dojmem"to už tu opravdu bylo!" a navíc s velmi poslepovaným a hloupoučkým scénářem(asi aby ho v celé síle pochopila typická americká rodina).Herci se snaží,hudba je taky dobrá a několik scén je celkem slušných a nezanedbatelné není ani poselství.Nic víc,nic méně.No,já dávám s rozpaky 50% a žel bohu vím,že to má ještě pokračování. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (8)

  • V prvním díle kosmonauti přepočítávali čas, kolik let uběhlo při návratu na Zemi podle "Hassleinovy křivky". Ve třetím díle se sám Otto Hasslein objevuje a vysvětluje příčinu příletu tří opic do minulosti. (Lucina84)
  • Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii. (m.a.t.o.)
  • Pre Sala Mineoa (Milo) bol make-up tak nepríjemný, že tvorcovia museli prepísať scenár a jeho postavu nechať zomrieť skôr, ako plánovali. Zároveň to bol Mineov posledný film premietaný v kinách. (m.a.t.o.)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Reklama

Reklama