Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Třetí část pětidílné řady o planetě opic vypráví o třech opičích vědcích, kteří uprchnou před nukleárním výbuchem tím, že s kosmickou lodí proletí časoprostorem na Zemi do 20. století. Nejprve se stanou senzací. Pak se ale stanou nepohodlnými, protože prorokují, že civilizace bude zničena atomovými zbraněmi a opanována inteligentními opicemi. Alegorická satira, za jejíž opičí kostýmy dostal John Chambers Oscara, poukazuje na nelidské jednání lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (152)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Myšlenkově odpovídá třetí díl opičí ságy mnohem víc románové předloze než dvojka, a tak přestože scénárista byl už evidentně trošku unavený a ždímal z tématu co se dá, vychází mi celkové hodnocení na slabé tři hvězdičky a 50 % celkového dojmu. Následující dva díly ságy už vedly zřetelně celé téma do propasti. ()

adams89 

všechny recenze uživatele

Jestli jsem o druhém dílu napsal, že má šokující začátek, tak u tohoto třetího to platí dvojnásob! Minulý díl končí tím, že je Země zničena atomovou bombou, ale je zajímavé, že právě tři opice stačí včas uniknout do vesmíru a časoprostorem se vrátili zpět do současnosti! A použili k tomu zničený modul, kterým se do jejich doby dostali nešťastní astronauti! Jak absurdní že? Ještě že mezi zmíněnými opicemi byli staří známí Cornelius a Zira, protože ti tento díl tak trochu drží nad vodou. Docela se i vyvedl záporák, v podání vládního poradce. Nebudu moc kritizovat, když divák překousne již zmíněné absurdity v příběhu, tak je Útěk i celkem dobrý a zajímavý film. Ke konci narůstá napětí a citlivé povahy pak možná uroní i pár slz. Ale je velká škoda, že právě ten konec už zde není nějak rozumně ukončen a že bohužel umožnil natočit ještě dvě opravdu stupidní pokračování.50% ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Je to zvláštní, ale paradoxně až tento třetí díl je mnohem více podobný původní předloze Pierra Boullea. Zajímavé, že? Téměř přesně to, co se děje v tomto snímku dělaly opice s Ulyxeem Merouxem, předobrazem Taylora. Jejich civilizace byla téměř stejná, jako ta naše, akorát protože to jsou opice, tak jen opakovaly a nevyvíjely se. Tuto dějovou linii však tvůrci v roce 1968 opustili. Film není až tak špatný, ale stejně jako každé pokračování ztrácí hodně tím, že není první (nad touhle větou jsem se ještě jednou zamyslel a musím uznat, že je geniální). Navíc je tu pár opravdu hloupých momentů, kdy bytostem s příruční taškou a oblečením, která vystoupí z neautomatické vesmírné lodi, dávají testy jako pro debily. Kdyby nebyly žádné předešlé díly, byl by tento film mnohem lépe přijímán, než teď, ale přeci jen to je velký sesuv kvality a to jak v obsahu, tak v obsazení. ()

fiLLthe3DD 

všechny recenze uživatele

Svého času se jednalo o můj nejoblíbenější díl z původní pentalogie - nyní jej ale shledávám jako ten nejnaivnější z celé série (byť nepopírám, že mne bavil i po letech). Zápletka sama o sobě není až tak špatná (ačkoli jsou mnohé elementy v rozporu s předchozími díly), její zpracování ovšem značně pokulhává kvůli odlehčené prostřední pasáži - pochybuji, že by se americká vláda obtěžovala informovat veřejnost o existenci inteligentních primátů, reálně by je totiž na základnu nechala odvézt rovnou. Logické nedostatky a občasné krkolomné dialogy ovšem zachraňují Cornelius a Zira - ti jsou totiž nesmírně sympatickými protagonisty. Dalším zajímavým aspektem jsou propracované masky, skvělá hudba a nekompromisní finále (to je po vzoru svých předchůdců značně depresivní). ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Třetí opičí příběh sice ztrácí tu sílu předchozích dvou, ale přesto i nadále pokračuje v té hlavní linii. Tentokrát ovšem v jiném čase a relativně jiném čase. Pomineme-li, že dvě hlavní postavy představují mluvící a myslící opice (v mnohém inteligentnější než spousta lidí), jež přiletěli z budoucnosti, nejde v podstatě vůbec o klasické sci-fi, jakož spíše o sociální film, jež pokládá spoustu otázek a v souladu s předchozími díly nastavuje zrcadlo lidskému druhu. A ten pohled není hezký. Ovšem tenhle díl se od předchozích dvou trochu liší, neboť není tak jednoznačný a přímočarý a každého nutí pomyslet na to, jak by se tváří v tvář vědomí budoucí tragédie lidského druhu a celé zeměkoule obecně, zachoval a myslel sám. Neopomenutelný je také komediální a humorný rozměr filmu, Zira s Corneliem občas opravdu dost perlí. Jako závěr možné trilogie velmi ucházející film, z celkového pohledu je mnohem lepší než Do nitra Planety Opic. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (8)

  • Pre Sala Mineoa (Milo) bol make-up tak nepríjemný, že tvorcovia museli prepísať scenár a jeho postavu nechať zomrieť skôr, ako plánovali. Zároveň to bol Mineov posledný film premietaný v kinách. (m.a.t.o.)
  • Ve filmu se oproti předchozích filmech objevují pouze tři lidé v opičích maskách a čtvrtý v gorilím kostýmu. (fiLLthe3DD)
  • Natáčalo sa od 30. novembra 1970 do 20. januára 1971, prevažne v Kalifornii. (m.a.t.o.)

Související novinky

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel v americkém Vermontu herecký veterán M. Emmet Walsh. Výrazný představitel zejména vedlejších rolí ve filmech jako Blade Runner, Zbytečná krutost a Potíže s Arizonou… (více)

Reklama

Reklama