Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historicko-dobrodružný příběh o psanci jménem Mandrin, vychází z reálných historických faktů. Děj se odehrává během vlády krále Louise XV. kolem roku 1750 v oblasti Dauphine nedaleko Švýcarských hranic. Francie je neustále ve válce, lidé se dusí pod tíhou daní a svého milovaného krále Louise mají stále méně rádi. Lid se začne bouřit. Správce oblasti Dauphiné při svém příjezdu do Saint-Étienne-de-Saint-Geoirs musí čelit povstalcům, kteří se seskupili kolem místního bednáře Louise Mandrina, jenž respektuje svého krále, ale nestrpí rostoucí daňové bezpráví a utiskování chudých. Vyhlásí šlechtě neposlušnost. Musí odejít daleko od své snoubenky Antoinette, měšťanské dcery, protože je mu v patách armáda. Utíká do Savoyských Alp, stává se psancem odmítajíc poslušnost šlechtě, který pomáhá těm nejchudším. Zde se setkává s cikánkou Mirtille a jejím otcem medvědářem. Mandrin se do Mirtille zamiloval, nicméně na Antoinette nezapoměl i když se stal vůdcem vzbouřeného lidu, jeho srdce nebylo schopno se rozhodnout mezi dvěma ženami. Mandrin se stává legendárním bojovníkem za spravedlnost. (tahit)

(více)

Recenze (20)

argenson 

všechny recenze uživatele

Georges Rivière u nás není moc známý, tenhle film ale naznačuje, že ve své době mohl v tomto žánru zdatným konkurentem Jeana Maraise. Má to švih, humornou nadsázku, hezkou výpravu a hned několik krásných žen. Z nich mě zaujala hlavně Silvia Monfort, která se filmu spíš vyhýbala, páč hlavně divadlo, tady ovšem předvádí kreaci bojovné Amazonky s mečem a na koni. Závěrečná bitka sedláků proti vojákům pak nabízí spoustu fakt dobrých vtípků. Škoda je akorát hudby, ta je ze začátku sice pěkná, ale opakování jediného motivu po celý film začne být dost otravné. Přesto všem milovníkům francouzské dobrodružné klasiky můžu vřele doporučit. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Má to ale dřiny, jeho stavovská čest, "s montéry" načesaných tupé. Těmi, kteří dramaticky metají těžkou zpanštělost. S maraisovskou kuráží "mentoruje," motivuje selské bouře, chalupnické nepokoje. Dává co proto dějinám "ouřadů" modrých pruhů, pochopům nepochopitelných choutek. Jeho léčitelské výpady k marodům s neduhy pýchy, neberou konců, když stále pošlapávají  louky, pole levandulí, konikleců. Stále nepoddajný intelekt. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Takový slovenský Jánošík a Britský Robin Hood, tím je Mandrin. O hrdinech podobného typu byla v zemi vína natočena již řada filmů. Mandrin má výhodu reálného předobrazu. Jde sice o dobrodružný snímek založený opět na vzpouře proti vrchnosti, jak už to tak bývá, ovšem Georges Rivière nepředvádí zase nic tak světoborného. To Jean Marais jako Francois de Capestrang, známý pod přezdívkou Kapitán řádil víc. A co Belmondo jako Cartouche? A nesmíme zapomenout ani na Gérarda Philipa v roli Fanfána Tulipána. A existoval i někdo jménem La Toure. Ti všichni nějakým způsobem činili totéž a každý jinak a s jiným výsledkem. Vždy se kolem nich motali krásné ženy a oni se nebáli nebezpečí. Francouzská šlechta zkrátka nedbala na staletí zdvižených varovných prstů a tak zákonitě během revoluce přišli o své postavení. Za zmínku stojí, že pro režiséra šlo zároveň o poslední hereckou a scénáristickou práci stejně jako u Louise Martina. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Historicko-dobrodružná taškařice z francouzského (švýcarského) venkova, která splní funkci jednoduché rychle zapomenutelné zábavy pro dospělé děti. Milovníci kostýmovek z dob francouzských Ludvíků budou spokojeni. Výjimečný je dabing, v hlavní roli s Oldřichem Vlachem, neobvyklým dabérem hlavní postavy. Z žen, hodně se mi nelíbila Silvia Monfort, kterou jsem omylem považoval za Němku (prohnanou solárkem), naopak hodně sexy byla Jeanne Valérie v postavě Antoinette (česky ve filmu Zuzanky), těžko odhadnutelná byla Dany Robin ukrytá pod parukou. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Klasická stará kostýmní dobrodružná romance ve stylu Fanfána, Zorra či Černého tulipána. Mám pro tyto filmy slabost danou zřejmě věkem. Na dnešní dobu volnější tempo a jednodušší bitevní akce bez technické dopomoci mají pro mne stále své kouzlo. Dokonce si myslím, že daňové vydřidušství panských úředníků a bezohlednost exekutorů se dochovala až do dnešních časů a dělá příběh stále aktuální. Jen ti stateční hrdinové bojující za blaho všech se někam vytratili. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (2)

  • Skutečný Louis Mandrin byl zajat a po dvoudenním mučení ve Valence zemřel na popravišti 26. května 1755 před zraky 6 tisíc diváků. Prý skonal statečně bez jediného nářku. Bylo mu pouhých 30 let. (Robbi)
  • Film vznikl ve francouzsko-italské koprodukci, exteriérové scény byly ale natočeny v Polsku, v menších rolích se ostatně objevila řada polských herců. (argenson)

Reklama

Reklama