V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

TV spot

Karlas

SPOILER: Věřím, že režisér Troška je člověk se srdcem na dlani a snahou oživit tradiční českou pohádku, ale dodnes pořádně nechápu konec této pohádky… Nevýrazná postava, sladký mládenec Jindřich, touží celou dobu po princezně a Elišku ze mlejna jen přehlíží a ponižuje neopětováním jejich citů. Ta již neví co si počít, aby získala krásného chlapce, tak zneužije darů svých nápadníků, aby se převlékla za kouzelnou princeznu a ošálila tak Jindřicha, který zazpívá písničku a má ji…odmítnutí nápadníci, co se celou dobu snažili a dali dary, utřou nos a musí se smutně dívat, jak doposud netečný hejsek slízne smetánku…“TO JE ALE KRÁSNÁ POHÁDKA :-)!!!!!!!!!“ ()

uiu

Pro mě je Princezna ze mlejna srdcovou záležitostí, protože jsem ji jako malá měla moc ráda. Líbily se mi písničky i celý příběh o naivním Jindřichovi, který se vydá hledat princeznu, kterou si vezme za ženu a nakonec zjistí, že je lepší láska obyčejné mlynářovi dcery Elišky. Takže do toho i pěkné ponaučení a nádherná Eliška, na kterou se pěkně dívá. Humorné postavy ve formě čertíka a vodníka a zlá postava Knížepána. Co víc si dítě od pohádky může přát? Měla jsem ji na videokazetě a viděla ji asi 100x, nikdy mě neomrzela a milovala jsem, když jsem byla nemocná a mohla jen ležet v posteli a dívat se na Princeznu ze mlejna. Nějaká Princezna Jasněnka a létající švec mě nikdy nezaujali, přišlo mi to moc temné a strašidelné, narozdíl od nádherné přírody u mlejna a hezkých písniček této pohádky. ()

Marthos

Sluncem zalitá malebná jihočeská krajina se zlatými klasy, křišťálovým rybníkem a uvřísklým čerchmantem. Pozastavovat se nad desetiletí přetrvávající masovou popularitou Troškovy pohádky je holý nesmysl. Je to přesně ten typ filmu, který cílového diváka plně zaujme a osloví. A jako takový ho i respektuji. ()

akisha

Není to žádný vrchol pohádkové tvorby. Jindřich je debil, prakticky za něj všechno udělá někdo jiný (předně mravenci nebo lišky), duo vodník/čert za čas začne pěkně brnkat na nervy, stejně tak "Žán" a knížepán. Ale musím se přiznat, že několik věcí se mi tam líbilo. Předně docela hezké písničky, sem tam dokonce závan pohádkové atmošky a několik dobrých herců (nepočítám ani hošánka Jindřicha ani jeho sličnou "princeznu" Elišku). Navíc je to asi nejlepší pohádka od Trošky, jeho Jasněnka a létající švec se mi totiž nikdy nelíbila. A rozhodně je tu tak o 50% míň řevu, ječení a dalších ruchů, než ve druhém dílu. ()

topi odpad!

Odpad všech odpadů, odpornost všech odporností, nejhorší pohádka všech dob, která se s přehledem umístí v top 5 nejnechutnějších zhovadilostí. Po VŠECH stránkách absolutní nekoukatelnost. Tohle bych v životě žádnému dítěti nepustil! Začátek konce Troškovýho filmování. Tohle odstartovalo hvězdnou éru fekálních žump made in Zdeněk Troška. ()

• Natáčení probíhalo na hradě Helfenburk. (M.B)
  • Debut ve filmu pro Radka Valentu. (M.B)
  • Obec, ze které Jindřich (Radek Valenta) odchází do světa, jsou Nahořany. (M.B)

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje