V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

peetriss

Přestože Princezna ze mlejna již trpí počátečním stádiem Troškova neumětelství, je tato rodinná romance ještě příjemně kouzelná, milá a hodna nést značku "česká pohádka". Scénář je velmi primitivní, což je kompenzováno pohodovou pohádkovou atmosférou. Už v tomto filmu však Troška naplno ukazuje své sklony k sebevykrádání se, a to prostřednictvím Yvetty Blanarovičové, kterou opět (a ne naposled) uvedl do role plné šišlání, pitvoření a dovádění, byť ji to náramně jde. Poslední Troškův stravitelný film a jedna z mála koukatelných českých porevolučních pohádek. ()

Ještěřák

Snad nejúspěšnější polistopadová a powerichovská pohádka - vánoční nebo dětskou optikou. Intelektuálně a cinefilsky zcela nerozebíratelná. Vodníkama zaprděný jihočeský brčály z toho smrdí na hony daleko, nebýt zima, hned bych pobalil všechny svoje švestky a jel na Třeboňsko na motejly. Hateři Trošky musí tento film trošku nenávidět. Tímto dokonalým vánočním porníčkem pro děti si Troška totiž zajistil nesmrtelnost. ()

orkadimenza

Já nevím, ale asi jsem z těch pohádek už vyrostl, protože to chování některých postav nebylo normální, ale takříkajíc Troškovské=> trapné. A to až neuvěřitelným způsobem, že jsem se fakt divil, jak tato pohádka mohla být v devadesátkách kultovní, Naštěstí vše zachránila krásná Andrea Černá, a také už díky tomu "kultu" proslavené songy. Abych to shrnul: Eliška- 4*, Jindřich- 2*, Čert- 1*, Vodník- odpad!, Kníže- odpad!, pohádkové prostředí- 2*, hudba- 3*, dohromady to je 35% a dvě hvězdy extrémně vycucané z prstu. ()

Alt.64

V době natočení mi byly tři. A líbilo se mi to, od čerta až po čarodějnici a vodníka... Teďka už na tu troškovinu koukám trochu jinak, ale patří k těm lepším pohádkám. Slova jako mlejn, ouplněk a tak se mi taky líbí. Říkali jsme tomu Zemlejna, mysleli jsme, že to je jméno :) ()

Jeržik

Asi nejlepší porevoluční česká pohádka. A to prosím říká člověk, co je nesnáší zpívání ve filmu.;) Jen trochu zamrzí, že Troška recykluje nápady(čarodějnice, čert,...) ze své předchozí tvroby. Je to sice skvělé, ale už ne moc originální. Skvělý herci. 75%. ()

Charon11

Příjemná pohádka na odpoledne druhého svátku vánočního.O hvězdičku více za Yvetu Blanarovičovou a její herecký výkon, který bude jistě v budousnu napodobovat více herců...... ()

Milky.

Když jsem byl menší tak se mi tahle pohádka vcelku libila, ale když už na to koukám teď tak mně to přijde neskutečně naivní a nudné, postavy otravné a hlavně samý idiot. Je mi líto Troško, ale starým Werichovkám to nesahá ani po kotníky. ()

fredisek

Blanarovičová? A v Bohnicích casting nedělali? Bych se divil. Neupřímné, zbytečně rozjívené, ve výsledku unylé, nepohádkoidní, romantika tam taky skřípe, příběh vrže, výsledný dojem je hromada šrotu. ()

Movie Gourmet

Když jsem ji viděl poprvé v životě, tak jsem byl hodně nadšen a spokojen. Pěkná pohádka, ale časem a s věkem se začíná trochu omrzet... Ale jen malinko :-) Verdikt: 4* a 80 %. ()

Garch

No, bohužel, nebylo v posledním čtvrtstoletí moc pěkných, dobře natočených pohádek. Takže, beru za vděk. ()

ArthasKarfa

Pohádka, která je důkazem, že i bez opravdové princezny může být kouzelná česká pohádka plná legrace, krásné přírody a překrásných písniček. ()

Chudobka odpad!

Nemá ráda Troškovy filmy. Když jsem jen zahlédla Elišku, která vypadala, jako by právě vylezla z pračky, těžko bych uvěřila, že je to nějaká pracovitá dívčina. A věta "Jsem malej, ale šikovnej"" mě málem přivedla k infarktu. A to jsem řadu let bydlela ve mlejně. ()

jilda

Na Trošku to ušlo, bez Ivety Blanarovičové by to bylo o hvězdičku méně.Hrozně mi ale vadí jak si postavy šlapou na jazyk, asi chtěl navodit dojem staročeštiny, velmi trapné pitvoření. ()

rsimonyi

Vcelku zábavná pohádka pro nejmenší plná hezkých písniček, v níž vynikají jen výrazné výkony strašidel (hlavně čertík a čarodějnice). ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje